Polska technologia pomoże zbudować silniki odrzutowe. GeniCore współpracuje z NASA [TYLKO U NAS]

Twórcy GeniCore
Twórcy GeniCore, fot. materiały prasowe
GeniCore dostarcza jedną z kluczowych technologii do opracowania i wytwarzania materiałów, które znajdą zastosowanie w nowych silnikach odrzutowych budowanych przez NASA. - Jednak nasze rozwiązanie może być wykorzystywane również w bardziej przyziemnych branżach: medycynie czy przemyśle motoryzacyjnym - wskazuje w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Rosiński, współtwórca GeniCore.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

GeniCore to spółka założona przez Marcina Rosińskiego i Damiana Mątewskiego. Firma dostarcza jedną z kluczowych technologii do opracowania i wytwarzania materiałów wysokotemperaturowych. Jako pierwszy podmiot w Polsce może pochwalić się własnej produkcji, najnowszej generacji urządzeniem SPS (czyli spiekania plazmowo-iskrowego) o nazwie U-FAST (Upgraded – Field Assisted Sintering Technology), które już latem tego roku dostarczy do NASA Glenn Research Center.

- W dużym uproszczeniu U-FAST jest w stanie wyprodukować materiały o wyjątkowych parametrach wytrzymałościowych. Materiał jest odporny na pękanie i wysokie temperatury. Co więcej - wytwarza je znacznie szybciej, oszczędniej i ekologiczniej niż tradycyjnymi metodami. Brzmi jak science-fiction? Ale jest to wyłącznie science - tłumaczy Rosiński.

Współpraca z NASA to efekt wygranego przetargu, którego szczegóły są owiane tajemnicą handlową oraz finansową. Jak dowiaduje się mycompanypolska.pl, materiał wyprodukowany przez GeniCore znajdzie zastosowanie w nowym silniku odrzutowym, który w porównaniu z obecnymi silnikami będzie wytwarzał taką samą siłę ciągu i nawet będzie wyglądał identycznie, jednak okaże się oszczędniejszy pod względem zużycia paliwa. - Nasza technologia pomoże także w opracowaniu metod, które pozwolą uzyskać więcej energii elektrycznej z tego silnika, aby zasilić inne systemy na pokładzie samolotu, co mogłoby zwiększyć wydajność paliwową w podobny sposób, w jaki robi to samochód hybrydowy - tłumaczy Marcin Rosiński.

GeniCore - dalsze plany

Polscy naukowcy przekonują, że ich rozwiązaniem wkrótce może być zainteresowany również SpaceX. - To prawda, że rozmowy ze SpaceX są więcej, niż prawdopodobne. U-FAST Hybrid może wytwarzać materiał ceramiczny do budowy osłon termicznych, którymi  pokryty jest statek kosmiczny. Zadaniem osłon jest izolacja termiczna struktury pojazdu podczas wejścia w atmosferę, elementy te mogą nagrzewać się do temperatury rzędu 1400C.” - informuje Marcin Rosiński.

Ponadto technologia znajduje zastosowanie w takich branżach jak przemysł motoryzacyjny, medycyna czy obronność (pod postacią np. wkładów do kamizelek kuloodopornych).

ZOBACZ RÓWNIEŻ