Tylko u nas
Pracownicy w pełni sprawni [WYWIAD]
Osoby z niepełnosprawnością zaskakują swoją determinacją, siłą woli i motywacją - mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes zarządu Fundacji Integralia.
Jak reagować na kryzys? "Przede wszystkim nie dopuścić do zawężenia pola myślowego" [WYWIAD]
W momencie kryzysu founderzy muszą zwalczyć poczucie, że nic już nie uratuje sytuacji. Powinni odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: "Czy zmagałem się już z podobnym kryzysem? Jak sobie z nim poradziłem?". Większość ludzi posiada wszelkie zasoby niezbędne do poradzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami - mówi Katarzyna Mierzejewska, Head of People & Culture w HR Hints.
The Village wchodzi do Hiszpanii. Kolejne rynki zagraniczne w planach [TYLKO U NAS]
Polski startup The Village - oferujący innowacyjną platformę, umożliwiającą rodzicom znalezienie lub otwarcie i prowadzenie własnego miejsca opieki dla dzieci do lat 5 - otworzył pierwsze zagraniczne biuro w Barcelonie oraz rozpoczął działalność od onboardingu 500 partnerskich szkół, przedszkoli i żłobków w Katalonii. To kolejny etap rozwoju po zamknięciu niedawnej rundy inwestycyjnej.
Marcin Barański, CEO VOX: Technologiczna rewolucja w branży wnętrzarskiej. Jak ją wykorzystać?
Dzięki goglom VR klient może wejść do przyszłego mieszkania czy wirtualnego pokoju i sprawdzić, jak poczuje się w nowej przestrzeni. O wykorzystaniu nowych technologii w branży, która nie do końca uchodzi za innowacyjną technologicznie, opowiada w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Marcin Barański, CEO VOX.
Przedstawiciele funduszy VC: Kryzys w SVB wydaje się zażegnany, ale sprawy nie można ignorować
Niedzielne deklaracje prezydenta USA, Joe Bidena oraz szefów FED i FIDE teoretycznie uspokoiły branżę startupową. Tyle, że problem pozostał - oceniają specjalnie dla portalu mycompanypolska.pl Jakub Sitarz, prezes funduszu Unfold.vc oraz Maciej Skarul, szef funduszu FFVC.
Aleksandra Bis: "W mojej utopijnej wizji społeczeństwa każdy ma podstawową wiedzę o programowaniu"
Taką wiedzę można wykorzystać do automatyzacji jakichkolwiek własnych działań, nie tylko zawodowych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nauka języków programowania będzie w szkołach stawiana na równi z nauką języków obcych - mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.
Digital First AI nawiązuje współpracę z Semrushem. Trwają też rozmowy z funduszami [TYLKO U NAS]
Digital First AI - startup, który zarekomendowaliśmy do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka - przyspiesza i łączy siły z Semrushem, aby zrewolucjonizować tworzenie strategii marketingowych z AI. – Partnerstwo pozwoli nam zaoferować klientom jeszcze większą wartość i pomóc im osiągnąć cele marketingowe szybciej i skuteczniej – mówi Rafał Tromczyński, CEO Digital First AI.
Rosną koszty? Postaw na Estonię. Kto powinien zainteresować się "estońskim CIT-em"?
Nie chodzi o przeniesienie biznesu do tego kraju, ale skorzystanie z pomysłu Made in Estonia. Coraz więcej firm zaczyna korzystać z „estońskiego CIT-u”, który od dwóch lat stał się alternatywą dla rozliczeń w spółkach. Eksperci zalecają jednak ostrożność.
Czy jest sens zatrudniać mówców motywacyjnych
Za półgodzinny power speech mogą wziąć kilkadziesiąt tysięcy. Co dają w zamian? Pytamy dr Ewę Jarczewską-Gerc, psycholożkę społeczną i trenerkę biznesu.
Rusza startup LOVA. Jego twórczynie chcą poprawić satysfakcję z życia intymnego kobiet [TYLKO U NAS]
LOVA to nowy startup, którego jedną z założycielek jest Iwona Połatyńska - przedsiębiorczyni wpadła na pomysł stworzenia marki kompleksowo dbającej o satysfakcję seksualną kobiet. - Chcemy, żeby każda kobieta mogła czerpać pełną radość ze zbliżeń - tłumaczy Połatynska.
Dlaczego startupy założone przez kobiety dostają mniej pieniędzy od męskich?
Założycielki startupów wierzą, że inwestowanie w firmy stworzone przez kobiety może być kamieniem milowym dla zbalansowania nierównowagi w ekosystemie. – Twórczynie startupów nie mają takiego samego dostępu do finansowania jak założyciele płci męskiej, którzy otrzymują średnio prawie dziewięć razy więcej kapitału niż zespoły kobiece – przekonuje Antonia Schein, Codary.
Podsłuchy problemem dla przedsiębiorców. Kiedy służby mogą podsłuchiwać?
W ciągu roku polskie służby zakładają kilkanaście tysięcy podsłuchów. Większość z nich to, delikatnie mówiąc, nadużycie, bo tylko co 7 kontrola operacyjna zostaje użyta dla celów postępowania. Podsłuchy stały się codziennością zwłaszcza dla przedsiębiorców. O tym, jak można sobie z nimi radzić, pisze specjalnie dla portalu mycompanypolska.pl prawnik, Mateusz Grosicki z kancelarii Graś i Wspólnicy.
TRUMPF reaguje na czekoladkowy kryzys: "Czekoladki były tylko dodatkiem do akcji" [TYLKO U NAS]
Za sprawą tweetu lewicowego aktywisty Jana Śpiewaka firma TRUMPF była podejrzewana o wręczenie pracownikom po jednej czekoladce merci na pracownika. Sprawa odbiła się szerokim echem w polskich mediach. Przedstawiciele firmy w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl stwierdzili, że "Akcja była zorientowana na wzajemne podziękowania między pracownikami".
(Wy)dajmy na to! U progu wiosny
Czego nam potrzeba u progu wiosny? Kolorów, energii i modnych akcesoriów. Polecamy więc topowe sneakersy, jedwabne apaszki, notesy w energetycznych kolorach, a na pokrzepienie tradycyjną, choć zarazem awangardową pizzę.
Podwyżki dla nauczycieli. Kolejne opóźnienia w ich wypłacie stały się faktem
Obiecywane od dawna podwyżki dla nauczycieli cały czas nie zostały wprowadzone. W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że nie wszystkie samorządy zdążą z wypłatami symbolicznie powiększonych wypłat do 1 marca. Winnym według ZNP jest minister edukacji, Przemysław Czarnek, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana.
Na wszelki wypadek. Najlepsze polskie insurtechy
Insurtech prężnie się rozwija, choć wciąż czeka na pełną digitalizację. Podczas gdy rynek fintechowy zmaga się z pękającą bańką, w europejskiej branży ubezpieczeniowej wzrosła liczba startupów, które w minionym roku domknęły rundy finansowe.
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]
Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.
Szara strefa przedsiębiorcy, czyli praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co im grozi?
Mocny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w szczególności wzrost kosztów zatrudnienia pracowników sprawia, że przedsiębiorcy szukają sposób na "optymalizację kosztów". Często stawiają na niezbyt legalne rozwiązania. Kwitnie szara strefa, zwłaszcza praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co może za to grozić? Oto opinia prawnika.
Marudny menedżer. Jak radzić sobie z ciągłym narzekaniem szefa
Narzekanie szefa może zagrażać poczuciu bezpieczeństwa pracowników. Oczekują od niego, że niczym Noe zbuduje im arkę i podczas powodzi pomoże utrzymać się na powierzchni! – mówi dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholożka społeczna, trenerka i konsultantka w biznesie.
Rynkowe chciejstwo. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Pojawiły się opinie, że dotychczasowe szalone wzrosty indeksów giełdowych to pułapka hossy. Bo wcale nie ma pewności, że inflacja w drugiej połowie roku odpuści.
Jędrzej Franek Poza Biznesem. Odsłaniamy tajemnice twórcy FoodBandits
Poznaniak zakochany w serialu „Przyjaciele” (choć nigdy nie obejrzał ostatniego odcinka). W ramach FoodBandits chce przeprowadzić technologiczną rewolucję w polskiej gastronomii.
Piotr Stramowski: "Aktorów traktuje się jak dzieci pod kloszem. Wchodząc w biznes, chcę to zmienić"
W biznesie wykonuję pracę organiczną, czekam na odpowiedni moment, by móc się pochwalić pierwszymi sukcesami. Nie jestem zwolennikiem przekazywania wyłącznie szumnych zapowiedzi. Najpierw zbuduj działający produkt biznesowy, a dopiero potem pokaż go światu. I dziś nadszedł ten moment – mówi nam Piotr Stramowski, aktor, inwestor, udziałowiec i członek zarządu funduszu ASI GIG.
FOZZ, czyli matka wszystkich afer
Tajemnicze zgony, wyprowadzone z budżetu państwa miliony dolarów, a w tle polskie i radzieckie służby specjalne. Sprawa FOZZ to ostatnia afera PRL i pierwsza III Rzeczypospolitej. Choć polskiej transformacji ustrojowej towarzyszyło wiele gospodarczych przekrętów, to właśnie ten kosztował budżet państwa najwięcej.
Jak ekologicznie tworzyć surowce? Kluczem do sukcesu może być... hodowla owadów na skalę przemysłową
Podpoznańska firma HiProMine to lider w tworzeniu technologii do hodowli i produkcji owadów na skalę przemysłową. Spółka jest na dobrej drodze do podboju europejskich rynków.
Czego startupowcy mogą się nauczyć od Roberta Lewandowskiego
Przykład „Lewego” pokazuje, że kluczem do sukcesu jest pokora – zarówno w sporcie, jak i biznesie ponosisz tysiące porażek, sztuką jest się po nich szybko podnieść – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezesa Centrum Łukasiewcza [TYLKO U NAS]
Wczoraj, 14 lutego, Piotr Dardziński zrezygnował z funkcji prezes Centrum Łukasiewicz - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Znamy już nazwisko nowego prezesa - to Andrzej Dybczyński, dotychczasowy kierownik Łukasiewicz – PORT.
Quantee zapowiada dalszą automatyzację usług. "Na ten moment nie planujemy kolejnej rundy" [WYWIAD]
Naszym priorytetem jest obecnie budowa zyskownej spółki. Produkt jest w pełni funkcjonalny, ale zespół R&D nigdy nie zasypia! W najbliższych miesiącach skupimy się na jeszcze większej automatyzacji pracy aktuariusza, wykorzystując wytłumaczalną AI - zdradza Dawid Kopczyk, CEO Quantee.
TOP 15. Polki, które rządzą w technologiach
Oto Polki, które rządzą w technologiach! Kolejność alfabetyczna.
Giganci na stosie. Które firmy mogą stać się nowymi hitami na listach inwestorów?
2022 r. przyniósł załamanie notowań liderów hossy takich jak Tesla, Apple czy Netflix. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że ich ulubieńcy stali się takimi gigantami, że nie są już w stanie rosnąć w dotychczasowym tempie. Teraz czas na nowych liderów?
Tak trzeba żyć. Najlepsze startupy zero waste
Zero waste – to nie tylko slogan. Są startupy, które wzięły sobie to hasło na sztandary. Prezentujemy polskie inicjatywy, dzięki którym – jak śpiewał Krzysztof Zalewski – kolejne pokolenia będą miały jaśniej.
K-popu nie należy się bać. Wywiad ze stara_kpopiara
Content K-popowy jest właściwie całkowicie pozbawiony wulgarności. Jest seksapil i fizyczna atrakcyjność, ale gwiazdy nie zachowują się obscenicznie – mówi Aleksandra Degórska, dziennikarka muzyczna i K-popowa influencerka. Na Instagramie funkcjonuje jako stara_kpopiara.
Kolejne rynki i rozwój technologii. Wiceprezes PSP zdradza nowe plany wobec Blika [TYLKO U NAS]
Mocne wejście w rynek płatności odroczonych i ekspansja na kolejne kraje - to dwa główne priorytety, nad którymi pracuje Polski Standard Płatności, czyli właściciel i operator systemu Blik - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl Monika Król, wiceprezes PSP. Jak zapowiada rynkowe wejście BNPL w Bliku to kwestia kilku miesięcy, a nasza technologia może trafić nawet do Afryki.
Być jak Elon Musk. Czy Twitter skazany jest na sukces, czy na porażkę?
Mijają lata, a Elon Musk pozostaje najbardziej kontrowersyjnym przedsiębiorcą naszych czasów. Teraz szaleje z Twitterem. A może… w szaleństwie jest metoda?
Blokowiska i wybiegi. Historia streetwearu w Polsce
Streetwear dotarł nad Wisłę z opóźnieniem – jak zresztą większość zjawisk kulturowych. Dziś moda uliczna to nie tylko styl życia dla fanów jakościowych ubrań, ale też biznesowa szansa dla wizjonerskich przedsiębiorców.