ukraina
zobacz inne tematyUkraiński przemysł rolny stracił przez wojnę 4,3 mld dolarów
Inwazja Rosji na Ukrainę pogłębiła światowy kryzys żywnościowy, a badanie przeprowadzone przez Kyiv School of Economics (Szkoła Główna Handlowa w Kijowie) oblicza koszt konfliktu.
Jest porozumienie o współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą
Podczas polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Kijowie pod przewodnictwem obu premierów Mateusza Morawieckiego i Denysa Shmyhala, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda razem z wicepremier Ukrainy Julią Svirydenko podpisali porozumienie o współpracy gospodarczej w zakresie instrumentów wsparcia handlu między obu naszymi krajami.
9 mld euro dla Ukrainy z UE. Embargo na ropę wprowadzone
Ukraina jest już praktycznie częścią Europejskiej Wspólnoty. Za zgodą państw członkowskich otrzyma 9 miliardów euro na pokrycie bezpośrednich potrzeb gotówkowych w trakcie odpierania rosyjskiej agresji.
Nowa fundacja na mapie NGOsów. Founderami przedstawiciele świata biznesu, finansów i prawa
Od Granicy do Mieszkania to pochodna spontanicznej inicjatywy obywatelskiej. Fundacja założona przez przedstawicieli świata biznesu, finansów i prawa - z polskim przedsiębiorcą, Kubą Langiem, na czele - ma długofalowe i ambitne plany. Rozwija się w kierunku międzynarodowej organizacji pomagającej ofiarom kryzysów humanitarnych na całym świecie.
MAP chce wykorzystać spółki skarbu państwa do odbudowy Ukrainy [TYLKO U NAS]
- Zastanawiamy się wspólnie, jak wykorzystać najlepiej nasze podmioty w dziele odbudowy Ukrainy - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.
Startupowcy pomogą w odbudowie Ukrainy. WayToUA to wirtualne loty do zniszczonych miast [WYWIAD]
Zdecydowana większość inicjatyw jest skupionych na kupnie amunicji lub wsparciu humanitarnym, my myślimy już o przyszłości. Niektóre miasta są naprawdę doszczętnie zniszczone. Wojna w pewnym momencie się skończy, będą potrzebne kolejne gigantyczne środki finansowe. Chcemy być na to przygotowani - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karolina Matviiv, współzałożycielka WayToUA.eu.
Zatrudniasz pracowników z Ukrainy na uproszczonych zasadach? Pamiętaj o przepisach dot. BHP
Według danych z początku maja br., blisko 120 tys. obywateli Ukrainy podjęło już zatrudnienie w Polsce na uproszczonych zasadach. Oprócz dopełnienia formalności związanych z samym procesem zatrudniania, pracodawcy powinni pamiętać również o wymaganiach związanych z BHP - m.in. ze względu na obowiązujące przepisy.
Warszawskie Centrum Pomocy Ukrainie otwarte!
Polski bank otwiera wyspecjalizowane centrum pomocy, gdzie obywatele Ukrainy znajdą kompleksowe wsparcie w różnych dziedzinach życia.
Wystartowało Centrum Doradztwa Biznesowego Diia.Business. To przestrzeń dla Ukraińców
W Warszawie działalność rozpoczęło Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business. Już od pierwszych dni funkcjonowania ośrodka każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych konsultacji w zakresie m.in. zatrudnienia na terytorium Polski.
Bankructwo Rosji coraz bliżej
Sytuacja Rosji nie wróży dla niej dobrego zakończenia. Gdy zostanie odcięta od miliardów za surowce czeka ją techniczne bankructwo.
Rosyjskie aktywa sfinansują odbudowę Ukrainy?
Odbudowa Ukrainy po wojnie będzie ogromnym międzynarodowym przedsięwzięciem. Już teraz pierwsze szacunki mówią o zapotrzebowaniu na inwestycje o wartości nawet 600 mld dolarów.
Efekt motyla: to będzie rok głodu
Indie liczyły na zysk ze spożywczej niszy, którą zwolniła pogrążona w wojnie Ukraina i sparaliżowana sankcjami Rosja. Plany ekspansji zbożowej ukróciła klęska żywiołowa.
Polskie firmy wezmą udział w odbudowie Ukrainy? Jacek Sasin wysłał maila
Spółki skarbu państwa mają brać udział w odbudowie Ukrainy po wojnie. Tak wynika z maila, jakiego do władz spółek wysłał wicepremier Jacek Sasin - donosi Rzeczpospolita.
Rzecznik MŚP: Uchodźcy mają lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej niż Polacy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, w liście do premiera zaapelował o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z ostatnimi pomysłami, uchodźcy z Ukrainy będą mieli bardziej preferencyjne warunki, niż Polacy. "Wprowadźmy ułatwienia dla wszystkich mikrofirm – bez względu na narodowość przedsiębiorcy" - apeluje.
Pandemia i wojna. Producenci aut mają problem
Atak Rosji na Ukrainę i sankcje przeciw agresorowi, wcześniej zaś pandemia, przerwanie łańcucha dostaw i kryzys na rynku półprzewodników... Załamanie w motoryzacji przedłuża się. Samochód powoli staje się dobrem luksusowym.
Zaczęła się bitwa o Donbas. Ile będzie kosztować Ukrainę?
Z niedzieli na poniedziałek Rosyjskie siły skierowane na wschód Ukrainy dokonały wieloskalowego ataku na Donbas. Koszt zniszczeń wojennych od początku inwazji to już 500 mld dolarów.
FlixBus i Uber wracają do Kijowa. Ukraina ze wsparciem firm transportowych
Dwie firmy zajmujące się przewozem osób: FlixBus i Uber wznawiają funkcjonowanie w Kijowie. Firmy transportowe wspierają Ukraińców w powrocie do normalności po odparciu rosyjskiego oblężenia miasta – informuje Rzeczpospolita.
Polskie firmy czekają na kontrakty związane z odbudową Ukrainy
95 proc. przedsiębiorców ocenia, że wojna na Ukrainie ma lub będzie miała wpływ na polską gospodarkę - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Czas chaosu i niepewności [FELIETON]
W takich chwilach trudno napisać coś, co nie byłoby truizmem. Próbujemy opisać rzeczywistość, która jest niepojęta i nierealna. Mamy tuż przy naszych granicach niczym niesprowokowany atak na ludzi, którzy chcieli być wolni. I nawet trudno nazwać to wojną, bo złamano wszystkie zasady (te które jeszcze są) prowadzenia wojny. To nie wojna, a zbrodnia wojenna.
Niedziela handlowa, czyli absurd goni absurd. Jak sklepy obchodzą zakaz handlu w niedzielę?
Na wypożyczalnię, na czytelnię, na placówkę sportową czy sklep przy dworcu. Wyścig trwa. Władza uszczelnia przepisy dotyczące handlu w niedzielę, a przedsiębiorcy znajdują w nich luki.I tak absurd goni absurd.
LPP przez wojnę straciło 25 proc. obrotów. Teraz ogłosiło nową strategię ekspansji
Polska firma LPP, właściciel takich marek, jak Reserved, Mohito czy Sinsay, poinformowało o nowej strategii rozwoju. W związku z wojną na Ukrainie, przez którą firma utraciła 25 proc. obrotów, firma zamierza postawić na ekspansję w Europie Zachodniej.
Achramowicz: "Problem sankcji dotyczy w zasadzie nas wszystkich, skala wyzwań jest ogromna" [WYWIAD]
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała katastrofę humanitarną i perturbacje biznesowe, ale też zmobilizowała do działania na rzecz przyszłości – przekonuje prawniczka Weronika Achramowicz.
Kroplówka w czasie kryzysu
Wojna nałożyła się na rosnącą inflację, słabego złotego i problemy z surowcami. Dlatego firmy czują się niepewnie. Ale jest też światełko w tunelu. Banki chcą pożyczać więcej.
Kateryna i Katarzyna, czyli o polsko-ukraińskich różnicach w firmie
O integracji pracowników z Polski i Ukrainy oraz różnicach kulturowych między naszymi narodami mówią Kateryna Chwiszczuk i Katarzyna Romanowicz, trenerki z firmy ETTA Leadership & Culture, specjalistki od zarządzania międzykulturowego.
Rubel rosyjski wraca do poprzednich wycen. Czy sankcje nie działają?
To jest kluczowe pytanie. Zaledwie miesiąc po tym, jak Zachód nałożył surowe sankcje na Rosję, rubel ponownie wzrósł w stosunku do dolara amerykańskiego, do poziomów obserwowanych przed inwazją na Ukrainę.
Jacek Piechota: "Putin przestraszył się gospodarczego sukcesu Ukrainy" [WYWIAD]
W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo
Pociski uderzają w portowe miasto Odessa, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo.
Ukraińska szansa dla polskiego rynku pracy
Od wybuchu wojny do Polski przyjechało już ponad 2 mln Ukraińców. Duża część z nich zechce u nas zostać na stałe. Tymczasem w Polsce od dawna brakuje rąk do pracy. Czy gigantyczna operacja, polegająca na integracji pracowników ze Wschodu z polskim rynkiem pracy, zakończy się powodzeniem?
Ta wojna może potrwać. Pełny obraz Kuczyńskiego
Kiedy i czy wróci hossa? Podczas II wojny światowej indeksy w USA rozpoczęły hossę w maju 1942 r., kiedy daleko było do końca wojny, a USA ponosiły ciężkie straty. Wtedy właśnie kupował akcje bardzo młody inwestor giełdowy Warren Buffett.
Elastyczność lekiem na trudne czasy. Polskie firmy odbudują źródła dostaw i znajdą nowe rynki zbytu?
Wojna w Ukrainie uderzy w polskie firmy. Tyle że te nauczone doświadczeniami z pandemii, dobrze sobie poradzą i odbudują źródła dostaw lub znajdą nowe rynki zbytu – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A.
Ukrainian Dream. Przyjechali do Polski i zrobili biznes
Przyjechali do Polski, gdzie zrealizowali swój american dream, budując milionowe startupy. Barbarzyńska wojna ich zmroziła. Ross Knap, Vadym Melnyk i Vasyl Rakivnenko opowiadają o tym, jak Ukraina, wciśnięta w objęcia Rosji, straciła szansę na bycie gospodarczą Polską bis. Tłumaczą, czego się tu nauczyli i jak razem możemy stać się lepsi.
Stworzyć nowy piękny kraj. Jak ukraińskie startupy zrewolucjonizowały świat biznesu?
Nękana przez korupcję, biurokrację i błędy liderów Ukraina jest dużo biedniejsza niż 30 lat temu. Ale tam, gdzie są ograniczenia, jest też szansa, która została wykorzystana. Ukraińscy startupowcy nauczyli się skalować swoje biznesy na cały świat. Tego możemy się od nich nauczyć.
Dom Matki - spokój i stabilizacja
Na początku kwietnia na warszawskiej Białołęce ruszy Dom Matki. Znajdą w nim schronienie kobiety z dziećmi uciekające przed kataklizmem wojennym w Ukrainie. Schronienie dla nich powstaje z inicjatywy Provident Polska.
Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg
Żyjemy w czasach, które usilnie walczą ze stereotypami. Powielanie ich jest niemile widziane, niemodne, niekulturalne i zwalczane. Ilekroć sam otwieram usta, by werbalnie powielić jakiś stereotyp wszczepiony na mój twardy dysk (może w szczepionce przeciw Covid-19?), program z polityczną poprawnością aktywizuje się i mówi mi twarde nie.
Prezes Google spotkał się z Mateuszem Morawieckim. Jednym z tematów - walka z dezinformacją
Prezes Google i Alphabet Sundar Pichai odwiedził dziś Warszawę i spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a także odbył wideokonferencję z udziałem premiera Republiki Słowenii Janeza Janšy oraz przedstawiciela rządu Republiki Czeskiej.