Wojna niestraszna inwestorom. Powstała farma wiatrowa na Ukrainie

Farma wiatrowa na Ukrainie
Farma wiatrowa na Ukrainie
Mimo wycofania się zagranicznych wykonawców, ukraińska firma DTEK zakończyła budowę dużej farmy wiatrowej zaledwie 100 km od linii frontu. "Personel pracował w kamizelkach kuloodpornych i spędził ponad 300 godzin w schronach przeciwbombowych".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tyligulska Elektrownia Wiatrowa znajduje się zaledwie 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego i już generuje zieloną energię. Pierwszy etap budowy obejmuje 19 wiatraków, które zasilą 200 000 gospodarstw domowych rocznie. To ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. 

Przeczytaj więcej o zielonej transformacji

Elektrownia wiatrowa w strefie wojny

Prace inwestycyjne Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej  firma DTEK rozpoczęła pod koniec 2021 r. W lutym 2022 r. po inwazji Rosji inwestor po zainstalowaniu 6 turbin wstrzymał budowę. Rosyjskie wojska prowadziły wówczas natarcie w kierunku Mikołajowa, a zagraniczni partnerzy zostali zmuszeni do ewakuacji personelu i sprzętu.

Latem 2022 r. prace zostały wznowione z całkowicie ukraińską załogą liczącą w szczytowym momencie 650 osób. Personel pracował w kamizelkach kuloodpornych i spędził ponad 300 godzin w schronach przeciwbombowych od sierpnia 2022 r. do kwietnia tego roku, pod ciągłym zagrożeniem atakami rakietowymi.

W ciągu 1,5 roku zespół zainstalował 114 MW mocy wytwórczej - dwa razy szybciej niż zwykle w przypadku projektu tej skali i jest to wyjątkowe osiągnięcie w tak trudnych warunkach. Inwestycja obejmuje 19 turbin po 6 MW każda – to jedne z największych i najnowocześniejszych wiatraków instalowanych obecnie na świecie.

- Farma wiatrowa Tyligulska jest symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskich prób zastraszenia Ukrainy i wymuszenia uległości. Dzięki projektom takim jak Tyligulska możemy odbudować Ukrainę bardziej ekologiczną i czystszą oraz stać się kluczowym partnerem w energetycznej przyszłości Europy. Rozwijając infrastrukturę opartą na rozproszonym, a nie scentralizowanym wytwarzaniu energii, tworzymy dostawy energii, które są bardziej odporne i stabilne – mówi Maxim Timchenko, CEO DTEK.

Plany II etapu przewidują dodanie do 64 turbin w celu zwiększenia mocy zainstalowanej do 500 MW. Wówczas będzie to największa elektrownia wiatrowa w Europie Wschodniej i zapewni bezpieczną energię dla domów i firm na południu Ukrainy.

 - Przed wojną rozwój energetyki wiatrowej na Ukrainie był postrzegany przede wszystkim jako alternatywa dla gazu ziemnego importowanego z Rosji. Dziś branża ta powinna stać się jednym z głównych narzędzi budowy nowego zdecentralizowanego systemu energetycznego na Ukrainie, który pomoże uniknąć przerw w dostawie prądu, z którymi nasz kraj miał do czynienia tej zimy. Otwarciem Farmy Wiatrowej Tyligulska wysyłamy sygnał do naszych międzynarodowych partnerów, że mogą inwestować na Ukrainie już dziś, nie czekając na zakończenie wojny – mówi powiedział Andrij Konechenkov, przewodniczący Rady Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polski wkład w odbudowę Ukrainy

Zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, trwają dyskusje, w jaki sposób pomóc Ukrainie w odbudowie ze zniszczeń wojennych. O tym, jak Polska powinna się włączyć w ten proces będą dyskutować uczestnicy Ukraińsko-Polskiego Okrągłego Stołu dla Energetyki Odnawialnej, który odbędzie się podczas Konferencji PSEW2023 20 czerwca 2023 r. w Serocku.

 - Obecnie ukraiński sektor energetyczny przechodzi przez trudny okres transformacji. Po zakończeniu wojny, sytuacja powinna się poprawić, jednak obecnie Ukraina jest uzależniona od importu paliw kopalnych, a wiele elektrowni cieplnych jest uszkodzonych i niezdolnych do pracy. W tej sytuacji konieczne jest pilniejsze rozwijanie źródeł energii odnawialnej, aby zastąpić zużywane paliwa kopalne i zredukować uzależnienie od importu – mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ