Nowa nadzieja

biznes na Ukrainie
Jak otworzyć biznes na Ukrainie po wojnie? Fot. mat. prasowe
Jeszcze pół roku temu raczej nikt w polskim biznesie nie zastanawiał się, czy powrót do Ukrainy będzie możliwy. Dziś jest – mimo trwającej wojny – nasz sąsiad szykuje się do otwarcia drzwi polskim przedsiębiorcom.

Szefów polskiej firmy Intercars atak Rosji na Ukrainę przygnębił podwójnie. Oprócz emocji, które doświadczył prawdopodobnie każdy z Polaków, ich obawy wiązały się z bezpieczeństwem pracowników i biznesu w tym kraju. Przed wojną aktywa Intercars w Ukrainie wynosiły ok. 150 mln zł, a roczne przychody 580  mln zł (za 2021 r., to ok. 6 proc. przychodów całej grupy).

W marcu 2022 r. sprzedaż Intercars w Ukrainie wynosiła zaledwie 20 proc. tego, co przed rokiem. „Nasi ukraińscy pracownicy wykazują się niebywałym hartem ducha i determinacją, wspieramy ich działania i naszą intencją jest pozostanie w Ukrainie” – brzmi fragment komentarza ze strony zarządu firmy. 

Kolejne tygodnie przyniosły jeszcze gorsze wieści. W toku działań wojennych zniszczony został centralny magazyn Intercars w Ukrainie zlokalizowany w okolicy Buczy. Mimo to spółka nie przestała wierzyć w utrzymanie biznesu. W III kwartale 2022 r. jej przychody były już tylko o 20 proc. mniejsze niż przed wojną.

Według PAIH przed wojną w Ukrainie działało około tysiąca polskich firm. W sierpniu 2022 r. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, ogłosił, że chęć udziału w odbudowie Ukrainy wyraziło 1200 polskich przedsiębiorców. W analizie przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny w listopadzie 2022 r. podano, że aż 38 proc. polskich przedsiębiorstw jest skorych do kooperacji z podmiotami, które będą realizować projekty w Ukrainie, również w charakterze podwykonawców. Największy entuzjazm do uczestnictwa w odbudowie Ukrainy w charakterze kooperantów wykazują przedsiębiorstwa przemysłowe (46 proc.), nieco mniejsze TSL (transport, spedycja, logistyka – 43 proc.) oraz budownictwo (42 proc.). 

Drzwi szeroko otwarte

– Możliwość prowadzenia i rozwijania biznesu w Ukrainie w tej chwili rośnie i będzie rosnąć w przyszłości – zapewnia dr hab. Markiyan Malskyy z kancelarii Kochański & Partners. Oczywiście, wojna wciąż trwa, a największym problemem dla kraju nieobjętego działaniami wojennymi są terrorystyczne ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną, co prowadzi do braków energii elektrycznej. Mimo to ekspert jest przekonany – biznes podnosi się z kolan. – W pierwszym miesiącu wojny firmy przeżywały wstrząs, próbując w jakiś sposób poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Aktywność gospodarcza utrzymywała się jedynie na poziomie 10 proc. Pod koniec marca, na podstawie wskaźników statystycznych dotyczących rejestracji nowych przedsiębiorstw i firm jednoosobowych, możemy stwierdzić, że aktywność gospodarcza zaczęła rosnąć – przedsiębiorcy wznawiają działalność, a także rejestruje się nowe podmioty. Od czasu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zarejestrowano prawie 150 tys. nowych firm, z  czego 132 tys. to przedsiębiorcy indywidualni, a ponad 14 tys. to przedsiębiorstwa. Na dziś  80 proc. przedsiębiorstw wróciło już do pracy – zapewnia. 

Biznes jest wspierany przez takie działania jak nieoprocentowane pożyczki dla biznesu do 60 mln hrywien. 

Ukraina chce do Unii, ale…

Droga jest jednak długa i pełna wyzwań. Zmiany już się zaczęły. Władze Ukrainy są świadome, że jeśli chcą realnie myśleć o dołączeniu do wspólnoty, muszą przeprowadzić szereg gruntownych reform związanych m.in. ze strefą sądownictwa czy podejścia do biznesu. Cel jest prosty: walka z korupcją i wdrożenie procedur znanych z krajów dojrzałych demokracji. 

Jeśli polskie firmy myślą, że uda się to zrobić względnie szybko, zapewne srogo się zawiodą. Dlatego na razie muszą skoncentrować się na lokalnej specyfice. –...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 1/2023 (88)

Więcej możesz przeczytać w 1/2023 (88) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ