Pszczoły przeciwko minom, wellbeing w VR. Oto najlepsze antywojenne rozwiązania technologiczne

Hack for Peace
Hack for Peace, fot. materiały prasowe
22 zespoły z 5 krajów zaprezentowały antywojenne rozwiązania technologiczne, koncentrując się na zdrowiu psychicznym, dobrym samopoczuciu, rozminowywaniu terytoriów i innych kwestiach wojennych. W konkursie zorganizowanym przez Sigma Software Group, Tech Nation i House of Europe wzięło udział ponad 400 uczestników z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Polski i Ukrainy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Hack for Peace" to pierwszy ogólnoeuropejski hackathon mający na celu opracowanie technologii zwalczających skutki wojny. Wydarzenie, które zgromadziło ponad 400 uczestników odbyło się w pięciu krajach – Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Polsce i Ukrainie. Hackathon obejmował cztery główne ścieżki — cyberbezpieczeństwo, higiena informacji i wojny medialne; zdrowie psychiczne; edukacja dzieci oraz logistyka w warunkach wojny.

Kto zwyciężył w hackathonie? Oto trzy - zdaniem jury - najbardziej obiecujące technologie!

AdagioVR wprowadziło samodzielne i skalowalne rozwiązanie wellbeing w wirtualnej rzeczywistości. Odpowiednio przystosowane techniki terapeutyczne rozbijają mechanizm pamięciowo-emocyjny stojący za tym, co powoduje traumę, lęk, depresję, wypalenie, problemy ze snem itp.

Użytkownicy wyruszają w podróż przez doświadczenie w stylu „gry wideo”, w której są w stanie zidentyfikować i przezwyciężyć kolejne problemy, które ich powstrzymują. Dzięki zestawowi rozwiązań wizualnych, dźwiękowych i językowych użytkownicy będą mogli przepracować traumatyczne doświadczenia. 

Inspiracje: Czym jest sen polifazowy?

Bees Against Mines – Pszczoły przeciwko minom. Obecnie zaminowane jest ponad 270 tys. km2 terytorium Ukrainy. Ponieważ procedury rozminowywania są powolne i niebezpieczne dla saperów, zespół Bees Against Mines stworzył rozwiązanie, które może zastąpić bezpośrednie zaangażowanie człowieka dronami sterowanymi przez człowieka, które kosztują mniej niż 1 dol. za m2.

Vesna Health. Opieka psychoterapeutyczna dla wielu ludzi uciekających z Ukrainy wciąż pozostaje niedostępna. Zespół Vesna Health stworzył rozwiązanie, które zapewni dostęp do wysokiej jakości, przystępnej cenowo opieki psychoterapeutycznej i zbuduje wspierającą społeczność. Rozwiązanie składa się z przetłumaczonych filmów wideo, bezpłatnych sesji grupowych peer-to-peer, bezpłatnej terapii grupowej dla dzieci oraz płatnej terapii grupowej z profesjonalnymi psychoterapeutami.

Hack for Peace - co dalej?

Microsoft Portugalia zapewni swoje usługi techniczne każdemu ze zwycięzców za równowartość do 150 tys. dol. House of Europe przyzna wszystkim zwycięzcom 15 tys. euro.

- Wierzymy, że zwycięzcy będą mieli możliwość skalowania swoich pomysłów i budowania prototypów oraz MVP, które mogą stać się prawdziwymi produktami. Pomogą im w tym wskazówki od inwestorów i mentorów. „Hack for Peace” zgromadziło tych, którzy chcieli wywrzeć wpływ i przyczynić się do powstania antywojennych rozwiązań technologicznych. To był wspaniały weekend wypełniony kreatywnością i zabawą podsycaną potężnym wsparciem mentorskim. Dziękujemy wszystkim naszym uczestnikom, ekspertom i partnerom za ich ciężką pracę i zaangażowanie. Bardzo nas inspirujecie – koemntuje Alexandra Govorukha, inicjatorka Hack for Peace i szefowa ds. globalnych w Sigma Software Group.

ZOBACZ RÓWNIEŻ