Ukraiński przemysł rolny stracił przez wojnę 4,3 mld dolarów

Ponad 4,3 mld dol. szkód w wyniku wojny / Fot. Pix
Ponad 4,3 mld dol. szkód w wyniku wojny / Fot. Pixabay, Pexels.com
Inwazja Rosji na Ukrainę pogłębiła światowy kryzys żywnościowy, a badanie przeprowadzone przez Kyiv School of Economics (Szkoła Główna Handlowa w Kijowie) oblicza koszt konfliktu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według badaczy Ukraina poniosła już 4,3 mld dolarów szkód w ziemi uprawnej, maszynach i zwierzętach hodowlanych. Wszystko przez rosyjską inwazję. 

Sprawdź: 1000 plus

Według raportu autorów Romana Neytera, Hryhorii Stolnikovycha i Olega Nivievskyi'ego, mniej więcej połowa zniszczeń spowodowanych wojną pochodzi z zanieczyszczenia przez miny i plony, które nie zostały zebrane. Z kolei prawie jedna czwarta sumy (926 mln dol.) to szkody wyrządzone maszynom rolnym w wyniku działalności wojskowej i okupacji. 

Przewiduje się, że ukraińska gospodarka skurczy się o 45%, a dziesiątkom milionów ludzi na całym świecie grozi głód z powodu zakłóceń w eksporcie zbóż z Ukrainy i ciągłych szkód w jej sektorze rolno-spożywczym. 

Rosyjskie ataki na kluczowe ośrodki infrastruktury rolniczej zniszczyły już duże ilości żywności. Z kolei blokada ukraińskich portów zdusiła eksport tego kraju, odcinając kluczowe źródło dochodów i pogłębiając światowy kryzys żywnościowy, który może skłonić miliony ludzi do migracji. 

Moska zaprzecza, jakoby celowała w instalacje i infrastrukturę cywilną, pomimo powszechnych dowodów, że jest inaczej. 

"Usuwanie min morskich może zająć miesiące"

Światowe ceny żywności są bliskie rekordowych wycen. Na Ukrainie utknęły zaś miliony ton zbóż i oleju roślinnego. Jak podaje agencja ONZ, starania o ponowne otwarcie portów nic nie dają - nie ma oznak postępu w umowie. Dodatkowo należałoby usunąć wiele min morskich, które rozmieściła Rosja, a to może zająć miesiące. 

Grunty rolne są natomiast obarczone wysokim ryzykiem zanieczyszczenia, wywołanego przez miny rozmieszczane przez rosyjskich żołnierzy. Ponadto miny stanowią śmiertelne zagrożenie dla ukraińskich rolników, którzy chcieliby wznowić prace. Samo rozminowanie kosztowałoby, według szacunków badaczy, aż 436 mln dol. 

Zobacz: Banknot 500 zł

Ukraińscy spedytorzy zboża wytyczyli nowe szlaki eksportowe przez Morze Bałtyckie, aby wysyłać swoje plany za granicę. Sprzedaż pozostaje jednak na znacznie niższym poziomie od normalnego tempa. Dodatkowo krajowi prawdopodobnie zabraknie miejsca na przechowywanie nadchodzących zbiorów. 

"Zwierzęta umierają bezpośrednio z powodu działań wojennych oraz z powodu niezdolności rolników do uzyskania dostępu do farmy lub uzyskania paszy dla zwierząt i zapewnienia zwierzętom niezbędnego wsparcia i opieki weterynaryjnej" – piszą autorzy raportu. Do tego twierdzą, że w wyniku wojny zginęło już 5,7 mln drobiu, a zboże o wartości 613 mln dol. zostało skradzione z okupowanych regionów Ukrainy i wysłane do Rosji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ