Amerykański bank zamyka konta Ukraińcom
FIntech Mercury, fot. mat. prasoweUkraińscy przedsiębiorcy otrzymali powiadomienia, że powinni wypłacić swoje pieniądze z Mercurego do 13 sierpnia. Decyzja banku jest związana z niedawnymi zmianami w polityce banku, która zabrania otwierania i prowadzenia rachunków dla obywateli krajów (m.in.Afganistan, Irak, Somalia, Sudan Południowy, Syria), do których z pewnych powodów należy także Ukraina. Łącznie na liście znajduje się 37 państw.
Kolejne kraje z zakazem
Dziś poinformowano, o kolejnym kraju, którego obywatele nie założą konta w Mercurym – jest to Nigeria (łącznie 13 afrykańskich krajów jest na "czarnej liście" Mercurego). Zakaz oznacza, że firmy i osoby fizyczne mieszkające w Nigerii nie mogą już otwierać nowych kont ani przeprowadzać transakcji za pośrednictwem banku. Mogą natomiast wypłacić swoje pieniądze do 22 sierpnia.
Portal techcabal tłumaczy, że ograniczenia dla Afrykańczyków są następstwem represji regulacyjnej wobec banków komercyjnych w USA, które często współpracują ze startupami, w związku z niewypłacalnością lub problemami z księgą rachunkową. Poza tym Mercury, miały bardzo luźną politykę przyjmowania klientów, która naruszyła przepisy dotyczące prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
W 2022 roku, bez ostrzeżenia, Mercury ograniczył konta kilkunastu startupów technologicznych pochodzących z Afryki, w tym tych, wspieranych przez akcelerator Y Combinator. Bank wyjaśnił wówczas, że ich konta zostały poddane przeglądowi.
Nieporozumienie?
Decyzje banku bardzo poruszyły założycieli startupów, którzy są głównymi klientami Mercurego. Wielu z nich próbowało interweniować bezpośrednio na infolinii lub w postach na LinkedIn.
Bank komentując sprawę wyjaśnił, że zmiany dotyczą założycieli firm mieszkających bezpośrednio na Ukrainie, a nie Ukraińców prowadzących swoje firmy w Stanach Zjednoczonych. Mercury przyznał się do błędu i potwierdził, że będzie nadal współpracować z Ukraińcami prowadzącymi interesy w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie nie jest w stanie obsługiwać firm z założycielami z siedzibą na Ukrainie. Dlaczego?
– Kilka regionów Ukrainy (opanowanych przez Rosjan - przyp. red.) jest objętych sankcjami. Wcześniej zastosowaliśmy model regionalny, aby wspierać jak największą liczbę klientów na Ukrainie; jednak wspieranie tej polityki przy jednoczesnym zachowaniu naszych rygorystycznych standardów zgodności staje się coraz bardziej złożone. Będziemy nadal wracać do tej polityki i mamy nadzieję, że możemy to zmienić w przyszłości – napisał bank w wyjaśnieniu.
Osoby ze wszystkich 37 krajów (do sprawdzenia na stronie banku Mercury) mogą otwierać nadal konta w tym banku i trzymać swoje pieniądze, pod warunkiem, że mieszkają w USA.
Sprawdź także: Green Zebras pomoże Grupie Feniks 2050 w biorafinacji owsa. Powstaną produkty zapobiegające chorobom cywilizacyjnym
Co czeka USA, kiedy wygra Donald Trump? Jego program szokuje
Projekt 2025, czyli dokument przygotowany przez konserwatywny think tank Heritage Foundation i będący programem Donalda Trumpa, to "niszczenie amerykańskich wartości" i mechanizmu politycznej kontroli prezydenta - pisze w "Washington Post" były republikański gubernator Larry Hogan.