MAP chce wykorzystać spółki skarbu państwa do odbudowy Ukrainy [TYLKO U NAS]

Irpin
W odbudowie Ukrainy mają brać udział polskie spółki skarbu państwa. Na zdjęciu most w Irpinie po rosyjskich nalotach bombowych.
- Zastanawiamy się wspólnie, jak wykorzystać najlepiej nasze podmioty w dziele odbudowy Ukrainy - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak tłumaczy Karol Rabenda, w Ministerstwie Aktywów Państwowych ruszyły już prace nad stworzeniem planów zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy.

- Zastanawiamy się wspólnie, jak wykorzystać najlepiej nasze podmioty w dziele odbudowy Ukrainy. Przygotowujemy się do tego. Niestety ciężko przewidzieć, jak to ostatecznie będzie wyglądać, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna - tłumaczy.

Rabenda zaznacza, że wojna jest znacznie bardziej brutalna, niż można było przypuszczać. - Rosja dąży do zniszczenia Ukrainy nie tylko pod względem państwowym, ale przede wszystkim gospodarczym. Teraz na Wschodzie Ukrainy mamy do czynienia z celowanymi bombardowaniami w infrastrukturę o strategicznym znaczeniu - dodaje.

Przypomnijmy, w trzecim tygodniu kwietnia wstępne szacunki pokazywały, że straty materialne Ukrainy od początku wojny wyniosły nawet 60 mld dolarów. Obecnie walki toczą się głównie na wschodzie kraju, ale bombardowania rosyjskie obejmują m.in. infrastrukturę kolejową i drogową w całym państwie.

Startupowcy pomogą w odbudowie Ukrainy

Jak wykorzystać polskie firmy?

Zapytany o to, w jakich obszarach polskie firmy będą mogły zaangażować się na Ukrainie, zwraca uwagę na kilka kluczowych branż. - Zaczynając od spółek paliwowo-energetycznych, poprzez budowę infrastruktury drogowej, nowe połączenia kolejowe. Nasz udział i współpraca z Ukrainą po wojnie powinna być jak najszersza - tłumaczy.

Jak zaznacza, Ukraina po rosyjskiej agresji będzie bardzo pokiereszowana, nawet jeśli wyjdzie z konfliktu zwycięsko, w co oczywiście wierzymy.  Wiele branż i podmiotów będzie potrzebowało pomocy - dodaje.

Polska zamierza m.in. pomóc Ukrainie w eksporcie jej towarów. Przykładowo, przy użyciu polskich portów. - Duże wyzwanie przed nami, żeby po tej wojnie nie tylko odbudować Ukrainę, ale też doprowadzić do ładu gospodarczego między Polską a Ukrainą. Zauważmy, że my jako spółki skarbu państwa na Ukrainie jesteśmy obecni od wielu lat. I ta wojna dotknęła w sposób naturalny nasze spółki, które miały tam aktywa, dostawców i kooperantów - tłumaczy.

Jak pisaliśmy w maju, łączne nakłady finansowe potrzebne do odbudowy Ukrainy mogą wynieść nawet 600 mld dolarów. – Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny rozważyć przejęcie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych, aby pokryć koszty odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją – powiedział, cytowany przez Financial Times, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

Dla porównania, cały roczny PKB Polski w 2021 roku wyniósł 660 mld dolarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ