Nowa fundacja na mapie NGOsów. Founderami przedstawiciele świata biznesu, finansów i prawa

Michał Kaczmarek, Aleksandra Petrykowska, Kuba Lan
Michał Kaczmarek, Aleksandra Petrykowska, Kuba Lang, Antoni Rybiński
Od Granicy do Mieszkania to pochodna spontanicznej inicjatywy obywatelskiej. Fundacja założona przez przedstawicieli świata biznesu, finansów i prawa - z polskim przedsiębiorcą, Kubą Langiem, na czele - ma długofalowe i ambitne plany. Rozwija się w kierunku międzynarodowej organizacji pomagającej ofiarom kryzysów humanitarnych na całym świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Oddolna, obywatelska inicjatywa zapoczątkowana przez polskich przedsiębiorców, Kubę Langa oraz Antoniego Rybińskiego, rozpoczęła swoją działalność od pomocy w ewakuacji kobiet i dzieci z granicy polsko-ukraińskiej i terenów Ukrainy. W ciągu pierwszych 4 tygodni inwazji, aktywiści skoordynowali transport i zakwaterowanie dla dziesiątek tysięcy osób. Wśród uratowanych była m.in. 5-miesięczna dziewczynka z Charkowa, której rodzice stracili życie w wyniku działań wojennych, 7-letni Daniło z porażeniem mózgowym czy Dasha cierpiąca na autyzm.

W krótkim czasie, spontaniczna inicjatywa obywatelska przekształciła się w NGO. Od Granicy do Mieszkania na bieżąco koordynuje transport pomocy humanitarnej – m.in. produktów spożywczych i higienicznych, odzieży oraz sprzętu medycznego. Wspiera też ukraińską szkołę “Materynka” w Warszawie czy placówki medyczne na terenie Ukrainy. Działania nowopowstałej fundacji obejmują dziś już znaczną część Europy. Pomoc kierowana jest do potrzebujących w Polsce oraz bezpośrednio na terenie Ukrainy.

Inspiracje: Scarlett Johansson

– Po 3 miesiącach działalności zrzeszamy dynamicznie rosnącą grupę wolontariuszy z całego świata, w tym też przedsiębiorców, prawników, pracowników korporacji, artystów czy nauczycieli. Kładziemy nacisk na pomoc tym najmłodszym, doświadczającym tragicznych skutków kryzysu humanitarnego. Na początek mamy cel uratowania 100 tys. ukraińskich dzieci oraz ich matek – mówi Kuba Lang, współzałożyciel i prezes fundacji Od Granicy do Mieszkania, który w chwili wybuchu wojny zrezygnował z prowadzenia własnego software house’u. I dodaje: – Mamy dalekosiężne plany, również wykraczające poza granicę polsko-ukraińską. Budujemy bowiem, na bazie obecnych doświadczeń, strategię niwelowania skutków kryzysów humanitarnych na całym świecie, by w przypadku wybuchu konfliktu, móc odpowiedzieć na kryzys w ciągu kilku dni. Głównym narzędziem będzie implementacja framework’ów ze świata konsultingu strategicznego oraz mobilizacja lokalnych społeczności. Wierzymy, że background i network członków naszej fundacji – tj. ludzi świata biznesu z różnych branż, którzy rzucili wszystko, łącznie z dotychczasową pracą, by pomagać – w połączeniu ze zdobytym know-how, przełoży się na realizację tej misji. Patrząc biznesowo, chcemy być fundacją od kryzysów humanitarnych, mogącą działać szybko w każdym zakątku globu.

Obecnie, oprócz bieżącej pomocy humanitarnej, przewożenia osób z Ukrainy do Polski i zapewniania im zakwaterowania, fundacja buduje własną bazę mieszkań dla przybywających tu Ukraińców. Mają to być lokale na wynajem krótkoterminowy, na kilka miesięcy oraz na stałe. W tym celu, ale również na transport ukraińskich obywateli z granicy czy organizację karetek po ukraińskiej stronie, OGDM rozpoczyna fundraising – w tym poprzez donacje w kryptowalutach – chcąc pozyskać na rozwój, realizację celów statutowych i dalszą kompleksową pomoc fundusze w wysokości 15 mln dol. Międzynarodowe plany fundacji Od Granicy do Mieszkania zakładają też start oddziału w Stanach Zjednoczonych. To kolejny filar działalności OGDM.

Fundacja wspierana jest m.in. przez Kinguin, międzynarodową firmę, posiadającą w Europie dwa nowoczesne obiekty e-sportowe. I to właśnie jeden z nich zapewnia polskiej fundacji centrum operacyjne do codziennych działań.

Razem dla dzieci z Ukrainy

W swoje działania fundacja OGDM angażuje też środowisko artystyczne. Już 31 maja br. o godz. 20.00 w Teatrze Palladium, na jednej scenie spotkają się: Natalia Kukulska, Olena Komzurova z Odessy, Adam Sztaba, Anna Maria Jopek, Robert Kubiszyn, Pono i Grupa MoCarta. Podczas koncertu uruchomiona zostanie też aukcja internetowa, w ramach której będzie można nabyć prace cenionych polskich fotografów.

Sprawdź też: Steve Jobs

– Dochód z organizowanego koncertu przeznaczymy na zakup artykułów medycznych do reanimacji dziecięcej dla szpitali na terenie Ukrainy oraz na organizację warsztatów dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce. Potrzebne są ogromne środki. Dlatego staramy się cały czas aktywizować nasze społeczeństwo, planując jednocześnie kolejne działania w Polsce i na arenie międzynarodowej – podsumowuje Antoni Rybiński, współzałożyciel i wiceprezes fundacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ