rynek pracy
zobacz inne tematyJak zmieni się rynek pracy w 2030? Duże zapotrzebowanie na instalatorów fotowoltaiki
Baby boomers to generacja osób urodzonych w latach 1946-1964. Kiedy pracownicy z tego pokolenia przejdą na emeryturę, rynek pracy znacznie się zmieni.
Problem na rynku pracy: wolą się zwolnić niż przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19
Bardzo popularny prezenter pogody ze Stanów Zjednoczonych odmówił przyjęcia szczepionki. Pracował 33 lata i zyskał świetną reputację. Został zwolniony.
To jeden z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki. Tworzy ponad 350 tys. miejsc pracy
Z najnowszego raportu "ABSL Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021" wynika, że tylko w 2020 r., w czasie pandemii w centrach usług biznesowych stworzonych zostało łącznie 13 500 nowych miejsc pracy. Udział sektora w PKB Polski jest szacowany na poziomie 3,5 proc. a wartość eksportu usług na poziomie 22,9 mld dol.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Czerwiec 2021
Jak co miesiąc prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Fatalna sytuacja matek na rynku pracy. "Zarabiają nawet o 20 proc. mniej od współpracowników"
Według danych GUS blisko połowa matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy. Posiadanie dzieci wpływa również na wielkość wynagrodzenia - matki zarabiają mniej nie tylko od mężczyzn, ale również od innych kobiet, które nie zdecydowały się na macierzyństwo. Z badania przeprowadzonego przez Fundację Rodzic w mieście wynika, że matki chcą pracować. Co zatem zatrzymuje je w domu?
Zamykają biznesy i wracają na etat. Czy reskilling uratuje rynek pracy?
W 2020 roku działalność zakończyło lub zawiesiło 220 000 polskich firm. Według ekspertów na rynek pracy wraca dużo przedsiębiorczych, doświadczonych osób, które okoliczności zmusiły do zamknięcia własnej działalności. Czy reskilling okaże się panaceum?
Sztuczna inteligencja i nowe pokolenie na rynku pracy - trendy biznesowe w 2021 roku
W 2021 roku organizacje będą musiały stawić czoła wielu wyzwaniom, ale będą mogły również wykorzystać szanse wykreowane przez zmiany wywołane pandemią. Eksperci SAS prezentują 4 obszary, na które biznes powinien zwrócić szczególną uwagę.
Kubisiak: Szukający pracy powinni być bardziej elastyczni. Kryzys wymusza zmiany [WYWIAD]
Młodzi najbardziej cierpią w okresie kryzysu. Z pewnością wydłuża się czas szukania pracy, co jest oczywiście związane z mniejszą liczbą ofert. Niektóre przedsiębiorstwa radzą sobie wyjątkowo dobrze, a inne wyjątkowo źle – to wymusza większą elastyczność u kandydatów, warto wyjść poza dotychczasową branżę - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytuty Ekonomicznego.
Stabilizacja na rynku pracy. Firmy skończyły ze zwolnieniami?
Trzeci kwartał br. na rynku pracy to stabilna stopa bezrobocia i rosnąca liczba aktywnych zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service, korzystne wskaźniki to dobry sygnał dla pracowników, ale niewystarczający powód do optymizmu.
Branża sportowa na wylocie. 50 tys. osób straciło pracę
50 tys. osób z branży sportowej i fitness straciło pracę w II kwartale br. na terenie całej Unii Europejskiej. Polskie firmy stoją teraz przed kolejnym kryzysem.
Fitjob to mobilna platforma rekrutacyjna, która połączy studentów i pracodawców
Fitjob łączy pracodawców i studentów poszukujących elastycznej pracy krótkoterminowej. Algorytm wybierający najlepszego kandydata i pełna automatyzacja procesów rekrutacji gwarantuje, że czas dzielący od dodania oferty zatrudnienia do skompletowania personelu wynosi maksymalnie 24h.
Mieszane nastroje na rynku pracy. Najgorsze dopiero nadejdzie
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, ale to tylko mniej niż połowa całego obrazu rynku pracy. Dane ZUS nadal pokazują negatywne tendencje. Jest za wcześnie na ogłaszanie końca problemów na rynku pracy - pisze w analizie dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Koniec rynku pracownika? Ruszają zwolnienia grupowe a rekrutacje są zamykane
Jeszcze do niedawna duże firmy zwalniały pracowników tymczasowych i zawieszały prowadzone rekrutacje. Teraz, jak pisze Puls Biznesu, nadchodzi czas zwolnień grupowych.
Co piąte przedsiębiorstwo zanotowało wzrost zamówień, ale zatory hamują poprawę przychodów
Z ósmej fali badań sytuacji przedsiębiorstw i pracowników Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że prawie 80 proc. firm zamierza utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Spada także odsetek pracujących w zmniejszonym wymiarze czasu pracy.
Coraz trudniej znaleźć nową pracę
Bezrobocie w czerwcu br. roku wyniosło 6,1 proc., co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 pkt proc. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1 026,5 tys. osób, czyli o blisko 14, 8 tys. więcej niż miesiąc wcześniej – pisz w komentarzu Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Rekrutacja, kamera, akcja!
Dajcie kamerę pracownikom, a potem pozwólcie im samym opowiedzieć o firmie: dlaczego chcą tam pracować i co ich inspiruje. Taki film przyciągnie innych. Dobre wideo może ułatwić rekrutacje, ale jego stworzenie nie jest proste. Co zrobić, aby uniknąć wpadki?
Co za długo, to niezdrowo
Szczęśliwi czasu nie liczą, chyba że chodzi o nadgodziny. Kto na nich korzysta? Jak je zdefiniować? Te pytania są aktualne zwłaszcza dziś, kiedy granica między życiem prywatnym a zawodowym coraz bardziej się zaciera.
Witamy na pokładzie
Pierwszy dzień w pracy jest jak pierwsza randka. Nowemu pracownikowi może zarówno dodać skrzydeł, jak i kompletnie mu je podciąć. W zbudowaniu trwalszej relacji pomaga mądrze przeprowadzony onboarding. Oto jak to dobrze robić.
Jak pracuje dziś Europa. Krótki przewodnik po nowych formach zatrudnienia
Nowe technologie i potrzeba większej elastyczności zmieniły tradycyjne formy pracy i relacje między pracodawcą a pracownikiem. Nikogo dziś już w Europie nie dziwi, gdy wielu pracodawców wspólnie zatrudnia jednego pracownika, a pracownik nigdy nie poznaje swojego pracodawcy, firmy i nie ma już kolegów z pracy. Kłopot z nadążaniem za zmianami mają jednak systemy prawne i administracja.
Trendy w rekrutacji w sektorze finansowym
Sektor bankowy, podobnie jak inne branże, zmaga się dziś z niedoborem specjalistów i talentów. Jakich kandydatów potrzebuje dzisiaj rynek?
Pracownicy wiedzy
W świecie opartym na informacji, wiedzy i kapitale intelektualnym „pracownicy wiedzy” (knowledge workers) są podstawą wytwarzania przez daną organizację wartości, a także jej sukcesu i trwania. Po raz pierwszy tego określenia użył Peter Drucker w swojej, wydanej w 1959 r., książce „Landmarks of Tommorow” („Punkty zwrotne jutra”). To „jutro” jest już naszym „dzisiaj”.
Siła zaangażowania
Największy wpływ na poziom zaangażowania pracowników mają menedżerowie i pracownicy HR. To od nich zależy także, czy pracownicy będą chcieli rekomendować pracę w firmie, w której są zatrudnieni, oraz jak duża będzie rotacja w zespole. Znane jest przecież
Zaangażowanie pracowników
Każdy pracodawca chce mieć zaangażowanego pracownika. Nie zmotywowanego, a właśnie zaangażowanego. Dlaczego? Ponieważ widzimy coraz większą korelację pomiędzy zaangażowaniem a efektywnością pracowników, zespołów czy wreszcie całych organizacji. Rzeczywist
Dźwiganie w pracy a zdrowie pracowników
Normy BHP ściśle określają dopuszczalny ciężar przedmiotów, które pracownicy mogą nosić podczas pracy. Jednak pracodawcy często się do nich nie stosują, ze szkodą nie tylko dla zdrowia osób zatrudnionych, ale też dla rozwoju swoich firm.
Program ambasadorski narzędziem budowania marki pracodawcy
Dla studentów programy ambasadorskie są szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia w kontakcie z biznesem. Dla najlepszych ambasadorów – furtką do dalszej kariery. Firmom natomiast dają możliwość efektywnej promocji marki pracodawcy na uczelniach oraz do
Grywalizacja wyznacza trendy w szkoleniach i integracji pracowników
Grywalizacja to innymi słowy rywalizowanie poprzez grę. Doskonale sprawdza się w procesach rozwojowych, niezależnie od profilu działalności czy też struktury firmy. Jest efektywna w rozwoju wiedzy i umiejętności (z różnych dziedzin) i może mieć formę zaba
Jak chcemy pracować i co jest dla nas ważne?
Postrzeganie miejsca pracy i organizacji przestrzeni biurowej przez pracowników zmienia się wraz z rozwojem technologii i rynkową wymianą pokoleń. Czy jest ono zależne od pełnionej w firmie funkcji? Jaki wpływ ma aranżacja przestrzeni biurowej na pracowni
Outplacement – wsparcie dla zwalnianych pracowników
W drugim kwartale 2017 roku na rynku pracy spodziewane są duże zmiany. W kilku wiodących branżach, takich jak bankowość czy telekomunikacja, zapowiadane są zwolnienia grupowe. Aby złagodzić ten proces i wesprzeć swoich pracowników w tej niełatwej sytuacji
Każdy może zostać programistą
Provident Polska, największa firma pożyczkowa w Polsce, i CodersTrust, międzynarodowa platforma do nauki kodowania, połączyły siły i zorganizowały konkurs, w którym nagrodą był czteromiesięczny kurs programowania online. Ta wyjątkowa inicjatywa daje szan
Polowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa
Cyberbezpieczeństwo staje się coraz głośniejszym tematem w biznesie, również w obszarze rekrutacji. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że może paść ofiarą zewnętrznych ataków, jak również ponieść straty finansowe lub utracić ważne dane w wyniku niefras
Wynagrodzenie podstawą motywacji
Nieustannie przyglądamy się zmieniającym się oczekiwaniom i motywacjom menedżerów oraz osób na stanowiskach wejściowych. Szczególnym wyzwaniem są np. Igreki, ponieważ deklarują niewierność w stosunku do pracodawców, otwarcie przyznając się do chęci zmiany
Różne pokolenia, różne style pracy
Zmiana pokoleniowa to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rynek pracy. Obecnie połowa pracowników należy do generacji Y, ale do 2025 r. liczba ta zwiększy się do 75 proc. Wizja wzrostu sprawia, że organizacje muszą przystosować swoją struktu
Największe wyzwania rekrutacji
70 proc. pracodawców ankietowanych w badaniu BIGRAM „Wyzwania rekrutacji. Jak przyciągnąć i utrzymać w firmie wartościowych pracowników”, porównując sytuację z poprzednim rokiem, przyznało, że ma poważne problemy z uzyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych