Ekspert od cyberbezpieczeństwa przegonił programistę. Firmy szukają pracowników do ochrony danych

Ekspert od cyberbezpieczeństwa przegonił programistę. Firmy szukają pracowników do ochrony danych
Fot. shutterstock.
Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa oraz inni pracownicy IT na celowników pracodawców. Wśród nowości do grupy poszukiwanych dołączają też specjaliści OZE i zrównoważonego rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rynek pracy w Polsce w roku 2024 przeżywa znaczące zmiany. Dotychczas prym wiedli programiści, którzy nie tylko mogli przebierać w ofertach, ale i liczyć na zarobki od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Obecnie notuje się bardziej zróżnicowany popyt na pracowników. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą", w roli głównych bohaterów rynku pracy pojawiają się specjaliści od sprzedaży, księgowości, Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zrównoważonego rozwoju, a także klasycznie już eksperci IT (jednak z bardziej wyszczególnionymi specjalizacjami).

Zmieniający się rynek IT

Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nadal cieszy się dynamicznym rozwojem i pozostaje jedną z najatrakcyjniejszych branż, mimo że 2023 rok był dla niego nieco mniej łaskawy. Elwira Marczak, menedżerka w Randstad, zauważa ma łamach "Rzeczpospolitej", że na liście najbardziej pożądanych specjalistów IT nie pojawiają się już tylko programiści. Na czoło wysuwają się eksperci od cyberbezpieczeństwa, których popyt znacząco przewyższa podaż, jak podkreśla Agnieszka Kolenda z Hays Poland.

KIR: Pomagamy firmom opanować AI poprzez synergię z blockchainem

Różnorodność poszukiwanych specjalizacji

Wśród najbardziej pożądanych kandydatów na rynku pracy w 2024 roku pojawiają się specjaliści od sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów, cloud computing, a także inżynierowie devops i eksperci od analizy dużych zbiorów danych (big data, data scientist) - wylicza portal Bankier.pl. Te obszary zdają się mieć coraz większy wpływ na decyzje biznesowe firm.

Szeroki zakres pożądanych specjalistów

Oprócz ekspertów IT, na rynku pracy szczególnie poszukiwani będą doświadczeni specjaliści od sprzedaży, księgowości, Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe, nie wszystkie specjalizacje będą się jednak cieszyć rynkiem pracownika, co wskazuje na zróżnicowanie potrzeb pracodawców.

Rozwój różnych sektorów i specjalizacji na rynku pracy w Polsce stanowi zarówno wyzwanie, jak i możliwość dla pracowników. W obliczu rosnącej potrzeby na specjalistów w nowych obszarach, kandydaci mogą oczekiwać korzystnych warunków zatrudnienia, jednak konkurencja na rynku pracy może być zróżnicowana w zależności od branży.

Należy również zaznaczyć, że w Polsce wciąż panuje duża przepaść między zarobkami pracowników specjalistów, a resztą społeczeństwa. Inflacja wciąż dokucza większości Polaków, czyniąc ich życie znacznie trudniejszym.

Kiedy founder potrzebuje skrzydeł. Rola aniołów biznesu w rozwoju startupów

Czas na reskiling?

Rok 2024 na polskim rynku pracy zapowiada się jako okres dużych zmian i nowych możliwości dla specjalistów z różnych dziedzin. Zmiany te wskazują na coraz większą złożoność i dynamikę rynku pracy, gdzie specjaliści z różnych dziedzin będą mieli szansę na rozwój i zdobycie atrakcyjnych pozycji w swoich branżach. Warto śledzić te trendy, aby dostosować swoje umiejętności i aspiracje do zmieniających się potrzeb rynku pracy, w innym wypadku może grozić nam niższe wynagrodzenie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ