Słabnie popyt na pracowników IT. Chwilowy kryzys, czy schyłek złotej epoki programistów?

Słabnie popyt na pracowników IT. Chwilowy kryzys, czy schyłek złotej epoki programistów?
Branża IT w Polsce przez lata cieszyła się stabilnym wzrostem i popytem na specjalistów, jednak obecnie stoi przed nowymi wyzwaniami. Przyszedł czas, gdy programiści nie są już rozchwytywani, a ich wynagrodzenia przestały gwałtownie rosnąć. To zmiana, która nadeszła z globalnym kryzysem w branży IT - donosi "Wyborcza".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podobnie jak kluby piłkarskie, software house’y muszą teraz zmierzyć się z problemem „ławki rezerwowych” – programistów oczekujących na nowe projekty. Niedobór zleceń i nadmiar specjalistów na rynku doprowadził do sytuacji, w której ofert pracy jest znacznie mniej niż zapytań. To odwrócenie trendu z ostatnich lat, kiedy popyt na specjalistów IT znacznie przewyższał podaż - relacjonuje Gazeta Wyborcza.

Spadek stawek i powrót do korzeni

W branży IT obserwujemy trend spadkowy stawek wynagrodzeń, zwłaszcza dla specjalistów na poziomie junior i mid. Warto zaznaczyć, że wciąż są to wysokie pensje w stosunku do zarobków w Polsce. Najbardziej doświadczeni pracownicy, tzw. seniorzy, nadal mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia, choć ich wzrost jest już mniej dynamiczny. Zmiany te skłaniają niektórych programistów do powrotu do mniejszych miasteczek z metropolii. To właśnie w tych miejscowościach jest większy głód na specjalistów w branży IT.

Jest umowa koalicyjna. Oto, co czeka przedsiębiorców

Kryzys w IT: ilość vs. jakość

Obecny kryzys w branży IT uwidacznia problem z jakością umiejętności dostępnych na rynku. Obfitość dostępnych programistów niekoniecznie przekłada się na łatwość znalezienia odpowiednich kandydatów, ponieważ wielu z nich nie spełnia wysokich standardów branży - zauważają eksperci branży technologicznej.

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje rynek

Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w branży IT, w szczególności narzędzi takich jak ChatGPT, GitHub Copilot, czy Figma, zmienia sposób pracy programistów. AI nie zastępuje człowieka, ale staje się ważnym narzędziem wspierającym programistów, pozwalając na przyspieszenie procesów twórczych. W uproszczeniu wygląda to tak, że AI wspiera doświadczonego programistę w taki sposób, jakby przyznano mu kilku praktykantów do realizacji mniej wymagających zadań. I m.in. z tego powodu tak trudno wejść na rynek specjalistom z odpowiednim wykształceniem lecz bez dużego doświadczenia w pracy zawodowej.

Przyszłość branży IT: adaptacja do nowych warunków

Software house’y i programiści będą musieli dostosować się do nowej rzeczywistości rynkowej. Firmy, które skutecznie przystosują się do zmiennych warunków, wyjdą z kryzysu silniejsze, koncentrując się na specjalizacji i lepszym zrozumieniu potrzeb klientów. Rynek pracy w IT może ulec konsolidacji, a specjaliści będą musieli dostosować swoje umiejętności do nowych wymagań. Chociaż zapotrzebowanie na technologie programistyczne nadal będzie rosło, to branża będzie się kierować ku wąskim specjalizacjom. Era łatwych podwyżek i nadmiaru zleceń dla programistów dobiega końca, otwierając drogę dla nowej ery, w której adaptacja i specjalizacja będą kluczowe dla sukcesu w branży IT.

JR Holding i Ekipa finalizują inwestycję. To podmiot w branży muzycznej

ZOBACZ RÓWNIEŻ