Ekwiwalent za urlop, czyli ile się należy za niewykorzystane wakacje

Ekwiwalent za urlop / Fot. Kevin Ku, Unsplash.com
Ekwiwalent za urlop / Fot. Kevin Ku, Unsplash.com
Wiele osób ciągle nie wie, że istnieje coś takiego jak ekwiwalent za urlop. Nie byłeś na wakacjach? W takim razie pracodawca powinien przelać ci środki na konto.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ekwiwalent za urlop to bynajmniej nie marzenie pracownika, który dużo pracuje. Jego wypłata jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeśli mamy niewykorzystany urlop, przysługuje nam odpowiednie wynagrodzenie, ale - uwaga - tylko po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.

Zobacz: Kanapka Drwala

Ekwiwalent jest wypłacany za urlop wypoczynkowy, czyli świadczenie, z którego pracownik czy pracodawca nie może się zrzec. W momencie, gdy pracownik nie wykorzystuje urlopu w całości lub w części, to przysługuje mi pieniężny ekwiwalent za poszczególne dni czy tygodnie. Aby otrzymać środki musimy spełnić dwa warunki. 

Po pierwsze, pracownik musi mieć niewykorzystany urlop, który jest udokumentowany w odpowiednim systemie HR. Po drugie, pracodawca wypłaca taki ekwiwalent, ale tylko gdy pracownik nie ma już "stosunku pracy". Czyli np. wtedy, gdy wygaśnie nam umowa, albo ją rozwiążemy. Jeśli więc pracujemy dalej w danej firmie i mamy niewykorzystywany urlop, nie możemy oczekiwać ekwiwalentu w postaci gotówki. 

Komu przysługuje ekwiwalent za urlop?

Ten, nazwijmy to, benefit, przysługuje tylko pracownikom na etacie. Czyli tym, którzy pracują na umowę o pracę.

Sprawdź: Kurs hrywny

Aby otrzymać ekwiwalent za urlop, stosunek pracy musi zostać rozwiązany formalnie na drodze wypowiedzenia lub wygasnąć samoistnie wraz z upływem terminu, na jaki został zawarty. Dodajmy, że wypowiedzenie może być z inicjatywy tak pracodawcy, jak i pracownika - nie ma to znaczenia w tym wypadku. 

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop? Nie ma jednej, odgórnie ustalonej wysokości ekwiwalentu. Dla każdego pracownika jest on wyliczany oddzielnie. Trzeba skorzystać  z odpowiedniego współczynnika i jest on ustalany indywidualnie za każdy rok. Dużo bowiem zależy od liczby sobót i niedziel, czy świąt. 

Dla przykładu, jeśli chcemy obliczyć ekwiwalent za urlop dla zarobków 3500 zł, robimy to w następujący sposób:

  • 3500 zł / 21 (współczynnik ekwiwalentu) = 166,66 zł (ekwiwalent za jeden dzień urlopu)
  • 166,66 zł / 8 (dobowa norma czasu pracy) = 20,83 zł (ekwiwalent za godzinę);
  • 20,83 × 56 (liczba godzin niewykorzystanego urlopu) = 1228,97 zł (ostateczna kwota ekwiwalentu za niewykorzystany urlop)

W tym przykładzie założyliśmy, że pracownik zarabia 3500 zł/mc i pracuje przez 8 godz. dziennie, przez 5 dni w tygodniu (miesięcznie to 21 dni roboczych). Ma on 7 niewykorzystanych dni wolnych, czyli 56 godz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY