Firmy obcokrajowców. Kto zakłada firmy w Polsce?

Firma
Firma, fot. Shutterstock
Firmy obcokrajowców są w Polsce coraz liczniejsze. Sebastian Szczurek - rzecznik regionalny ZUS w Opolu - poinformował PAP, że pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec, rośnie również liczba przedsiębiorców z Białorusi i Wietnamu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firmy obcokrajowców w Polsce

Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy chcą w Polsce wykonywać działalność gospodarczą mogą założyć w naszym kraju własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową, świadczyć transgraniczne usługi bez rejestrowania działalności nad Wisłą, założyć w Polsce oddział lub przedstawicielstwo. 

Własną firmę, dowolną spółkę handlową, oddział lub przedstawicielstwo mogą założyć w Polsce także obywatele USA oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Szczegółowe zasady są dostępne na rządowych stronach.

Firmy obcokrajowców - czyje najliczniejsze?

Firmy obcokrajowców to coraz częstsze zjawisko. 31 tys. - tylu obcokrajowców prowadzi w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą, płacąc składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy pochodzą ze 113 krajów - najwięcej z Ukrainy (ponad 11 tys.), Białorusi (ponad 5 tys.) oraz Wietnamu (ponad 1 tys.). Kolejne miejsca zajmujący Niemcy, Rosjani i Włosi.

Trend zakładania firm przez obcokrajowców jest zdecydowanie rosnący - w zeszłym roku ZUS notował niespełna 24 tys. cudzoziemców mających status płatników składek. 

Najwięcej zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych od obcokrajowców z działalnością jest w placówkach ZUS w woj. mazowieckim, dolnośląskim, a także małopolskim.

Firmy obcokrajowców - obcokrajowcy na rynku pracy

W 2022 roku w Polsce zatrudniono o ponad 20 proc. obcokrajowców więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Na ten moment cudzoziemcy stanowią 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Więcej o sytuacji na rodzimym rynku pracy przeczytasz TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ