Moja firma
Raport Zielony Ład Czy Polska może być zeroemisyjna?
W ciągu najbliższych 20 lat Polska zbuduje nowy, zeroemisyjny system elektroenergetyczny. Pomoże jej w tym Europejski Zielony Ład i jego mechanizm sprawiedliwej transformacji. Docelowy model ma opierać się na OZE, paliwach alternatywnych i energetyce jądrowej, ale w okresie przejściowym istotną rolę będzie odgrywał gaz ziemny.
Webinar My Company Polska. Zmiany i trendy w prawie pracy w 2021 r.
17 grudnia br. odbędzie się specjalny webinar, organizowany przez redakcję My Company Polska.
Tarcza branżowa przegłosowana. Co ostatecznie dostaną przedsiębiorcy? [PODSUMOWANIE]
Parlament zakończył prace nad tzw. tarczą branżową. Teraz dokumenty trafią do prezydenta. Jego podpis umożliwi rozpoczęcie programu, dzięki któremu do polskich firm trafią kolejne miliardy złotych.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Prawnik radzi, jak uniknąć podwyższenia kosztów działalności
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 28 października 2020 r. nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed olbrzymim dylematem. Co zrobić ze spółkami komandytowymi, które będą musiały zapłacić podatek CIT?
Restauracyjne podziemie ma się świetnie. "Lepiej zaryzykować, nie boimy się kontroli"
- By otrzymać dofinansowanie z tarczy należy wykazać 40 proc. spadek obrotów. Obrotów, a nie dochodów, co jest głupotą, bo koszty wciąż ponosimy ogromne. Inna sprawa, że słyszałem, że urzędy niechętnie kontrolują przedsiębiorstwa, bo mają ważniejsze sprawy na głowie - mówi Michał Bartoszuk, właściciel La Cafe. Jak działa restauracyjne i hotelarskie podziemie?
Zaległości polskich firm. Prześwietlamy najważniejsze branże [RAPORT]
O 4 proc. w II i III kwartale zwiększyły się zaległości przedsiębiorstw. To tylko nieco więcej, niż w porównywalnym okresie 2019 roku. Na koniec września wynosiły one łącznie 34,38 mld złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor oraz BIK.
Budowa marki a zyski. Jak zarobić więcej na wartościach?
Najcenniejsza – to określenie, które wbrew pozorom wcale nie odnosi się wyłącznie do wyceny brandu. Jego siła ukryta jest w wartościach, które za sobą niesie. Tylko tak można zbudować markę godną zaufania.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Kiedy je wykorzystać?
Nowe rozwiązanie w polskim prawie, czyli uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, może okazać się zbawieniem dla firm w kryzysie. Mecenas Mateusz Waberski pisze, kiedy można je wykorzystać.
Raport Finansowanie Firmy. Chcemy być forpocztą zielonej rewolucji [WYWIAD]
Polskie przedsiębiorstwa są odważne w inwestowaniu, we wdrażaniu nowych rozwiązań i ja to widzę od wielu lat. Nasze firmy się tym specjalnie nie chwalą, ale systematycznie działają. I w ten sposób krok po kroku budujemy przewagę – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i Bankowości MSP.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Grudzień 2020
Oto najnowsze zmiany w prawie dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy stracą pomoc publiczną przez nieposłusznych klientów? Jest interwencja u wicepremiera
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, podjął interwencję u wicepremiera, Jarosława Gowina, w sprawie nowej ustawy, która umożliwi odmowę udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy, który złamie rządowe obostrzenia wydane w ramach walki z pandemią. Kontrowersje budzi otwarty katalog naruszeń, pod który można podpiąć np. odmowę noszenia maseczki przez klientów.
Raport Finansowanie Firmy. Jak odetkać kurek z pieniędzmi
Nie płacisz kontrahentom? Będziesz miał problem! Walka z zatorami płatniczymi staje się jednym z priorytetów rządu i UOKiK. Odczuwają to już wielkie firmy.
Biznes po Brexicie. Konsekwencje zakończenia okresu przejściowego
31 grudnia 2020 r. zakończy się tzw. okres przejściowy, a brytyjskie firmy przestaną podlegać przepisom UE. Przedsiębiorców w Anglii, Walii i Szkocji zaczną obowiązywać nowe zasady i żeby kontynuować działalność w krajach UE mogą być zobowiązani do rejestracji firmy w państwie członkowskim.
Raport Finansowanie Firmy. Zdążyć z pomocą
Kryzys uderza z podwójną siłą. Rząd w oficjalnych wystąpieniach podkreśla, że przedsiębiorcy mają o wiele więcej pieniędzy niż przed pandemią. Czy to wystarczy na przetrwanie?
Zmiany na rynku automotive. Co trzeci przedsiębiorca chce kupić auto przez Internet
Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Auto w sieci” Santander Consumer Multirent – już niemal co trzeci przedsiębiorca zdecydowałby się na kupno samochodu całkowicie przez Internet. Najistotniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie auta w sieci odgrywają niska cena pojazdu i dobre warunki leasingu.
Które formy rządowej pomocy dla przedsiębiorców są nadal dostępne?
Parlament przyjął już sześć Tarcz Antykryzysowych i wielu przedsiębiorców zastanawia się, z których form rządowej pomocy może jeszcze skorzystać. Oto zestawienie świadczeń, które nadal obowiązują.
Nowy bat na przedsiębiorców. Naruszysz obostrzenia, stracisz pomoc państwa
Nawet jednorazowe naruszenie ograniczenia, zakazu lub nakazu związanego z epidemią przez przedsiębiorcę oznaczać będzie utratę pomocy publicznej - wynika z tzw. ustawy covidowej opublikowanej w ostatnich dniach. Poza tym grozi mu odpowiedzialność karna.
Tarcza finansowa 2.0. Jak się o nią ubiegać? Znamy szczegóły
Od stycznia firmy będą mogły ponownie ubiegać się o pomoc w ramach tarczy finansowej PFR. Fundusz ujawnił zasady przyjmowania wniosków.
Szkolnictwo Branżowe 2.0., czyli czas liderów branż z WorldSkills Poland
Inicjatywa WorldSkills Poland (FRSE) robi niemałe zamieszanie w procesie szkolenia przyszłych kadr. Jej głównym celem jest zmiana stereotypowego myślenia o nauce w szkołach branżowych, promocja i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej rozwoju umiejętności zawodowych oraz budowania profesjonalnego wizerunku szkół branżowych.
Siedem zasad zdalnego rozstania z pracownikiem
Niebawem tarcza antykryzysowa przestanie chronić pracowników. Ze względu na pandemię niektóre firmy będą musiały przeprowadzić zwolnienia na odległość. Podpowiadamy, jak przejść przez trudny etap zdalnego offboardingu i nie zostawić za sobą spalonych mostów.
Raport Finansowanie Firmy. Co nowego mają banki
W dobie pandemii instytucje finansowe skupiają się przede wszystkim na digitalizacji swoich usług. Ale nowych rozwiązań dla firm nie brakuje.
Cztery na cztery
Samochody z napędem na cztery koła to nie tylko SUV-y i rasowe terenówki. Wiele modeli, które nie należą do tych grup, daje nam do dyspozycji napęd na cztery koła. To cenne, bo taki napęd przydaje się także na co dzień – w zwykłych rodzinnych autach, limuzynach czy nawet pojazdach dostawczych.
Opona, która wody się nie boi
Zima to paradoksalnie dobry moment na to, by pomyśleć o wymianie opon, ale letnich. Ceny opon zmieniają się kilkakrotnie w ciągu roku.
Emocjonujący elektryk, czyli BMW i3s
Miejskie samochody nie muszą być nudne, czego dowodzą ich sportowe wersje z mocnymi silnikami i efektownymi detalami. BMW idzie jednak krok dalej: stworzyło modny model do miasta, który nie dość, że jest szybki i emocjonujący, to na dodatek ma napęd elektryczny.
Autonewsy. Grudzień 2020
Najnowsze wieści ze świata motoryzacji.
Raport Finansowanie Firmy. Co zawiera nowa tarcza
Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm, zwolnienie ze składek ZUS, czynsz za złotówkę – tak rząd chce walczyć ze skutkami pandemii. Swoje programy przygotowali też włodarze miast.
Raport Zielony Ład. Ty też możesz zarobić na zielonym
Choć wielu inwestorów uważa wciąż, że indeksy giełdowe ciągną w górę technologiczni giganci spod znaku Amazona i Facebooka, to szybciej od nich drożeją firmy, które mają szanse skorzystać na kolejnej rewolucji – zielonej.
Omnipack zbiera 10 mln zł na dalszy rozwój. W planach ekspansja zagraniczna i rozwój technologii
Omnipack - polski startup zarządzający operacjami logistycznymi dla e-commerce - pozyskał kolejne 10 mln zł na dalszą ekspansję zagraniczną i rozwój technologii. Wśród inwestorów prywatnych znaleźli się aniołowie biznesu, którzy zainwestowali już w poprzednich latach, ale też nowi eksperci od e-commerce.
E-biznes bez programowania. Własny sklep bez udziału programisty czy agencji interaktywnej
Dziś możemy stworzyć biznes cyfrowy – sklep, serwis z płatnymi treściami czy aplikację mobilną – samodzielnie, bez udziału programisty czy agencji interaktywnej. Wystarczy, że skorzystamy z platformy no-code.
Nie daj się wkręcić w karuzelę VAT
Dzieci uwielbiają karuzele, dorośli już niekoniecznie. Szczególnie, jeśli są przedsiębiorcami i trafią na celownik skarbówki z powodu nieuczciwego kontrahenta.
Kontrole PFR. Jak się do nich przygotować?
Nadchodzi czas rozliczeń środków pozyskanych w ramach tarczy finansowej od PFR. Mimo, że firmy mają na to czas do 12 miesięcy od przekazania finansowania, to już dziś powinny szykować się na możliwe kontrole. Oto analiza prawnika Adama Ziębickiego z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Umowy w 5 minut ze zdalną weryfikacją tożsamości. Czasem wystarczy selfie
Firmy Pergamin i Authologic zawarły strategiczne partnerstwo, dzięki któremu klienci będą mogli za pośrednictwem jednej platformy szybko zweryfikować tożsamość swojego kontrahenta i zawrzeć z nim umowę z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Do weryfikacji tożsamości w Authologic mogą być wykorzystane dane bankowe, zdjęcie dokumentu tożsamości, a nawet selfie.
Okiem eksperta. Walka z COVID-19 w firmie
Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia w firmie? Czy można zobowiązać pracowników do szczepień? Komentarz ekspercki autorstwa przedstawicieli kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski: Natalii Nawrockiej i Adama Nierzwickiego.
Pozew za zarażenie. Jak nie przegrać w sądzie
W twojej firmie doszło do zarażenia COVID-19? Jeśli popełniłeś błędy, to możesz liczyć się z pozwem od pracowników.
Kontrola kontrahentów sposobem na utrzymanie płynności finansowej w czasie pandemii
Eksperci nie mają złudzeń – epidemia koronawirusa to najtrudniejszy czas dla gospodarki od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Choć są firmy, którym udało się utrzymać względnie dobre wyniki, to jednak duża część przedsiębiorstw spisała ten rok na straty.