Polski Ład. Ile możesz zyskać lub stracić na zmianach? [KALKULATOR]

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Ogłoszony przed kilkoma tygodniami Polski Ład ma doprowadzić do gruntownej zmiany polskiego systemu podatkowego. Ile możesz na tym stracić albo zyskać? Oto specjalny kalkulator.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

UWAGA! Kalkulator przygotowany jest na bazie dotychczasowych zapowiedzi z konferencji prasowej prezentujacej Polski Ład. Ostateczne skutki reformy będą znane po przeprowadzeniu procesu legislacyjnego - obecnie brakuje nawet projektu ustawy.

Oto przykładowe wyliczenia dla różnych osób przygotowane przez firmę inFakt:

Copywriter. Ile zyska na Polskim Ładzie?

Prowadzi własną działalność, z której notuje średnio 6 tys. zł przychodów miesięcznie i ponosi średnio 1 tys. zł kosztów. Po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu zyska ponad 80 zł miesięcznie, a jego dochód netto zwiększy się z niecałych 3 250 zł do 3 330 zł miesięcznie. Stosunkowo niskie dochody sprawiają, że zarówno teraz jak i po zmianach podatek liniowy nie będzie dla niego korzystny.

Przedsiębiorca z branży budowlanej. Koszty przez Polski Ład

Właściciel małej firmy remontowo-budowlanej, który zatrudnia dwóch pracowników, ponosi koszty w całkowitej wysokości 10 tys. zł miesięcznie i osiąga przychody na poziomie 20 tys. zł miesięcznie. Przy tych założeniach obecnie bardziej korzystny jest dla niego wybór podatku liniowego, przy którym jego dochód netto wynosi niespełna 7 200 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu korzystniejsze będzie dla niego przejście na zasady ogólne. Wtedy jego dochód netto wyniesie 7 029 zł, a w porównaniu do bieżącej sytuacji straci „tylko” około 150 zł miesięcznie . Gdyby natomiast zdecydował się pozostać przy podatku liniowym, straciłby 750 zł.

Programista. Wpływ Polskiego Ładu

Programista, który osiąga średnie przychody w wysokości 17 tys. zł miesięcznie i ponosi niewielkie koszty około tysiąca złotych. Korzystniejszy jest dla niego wybór podatku liniowego – zarówno teraz, jak i po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Obecnie jego dochód netto wynosi ponad 12 tys. zł, natomiast po zmianach będzie to 10 700 zł, a więc prawie o 1 300 zł mniej.

Chcesz wiedzieć więcej o Polskim Ładzie?

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ