Spółki dywidendowe biją rynek

Spółki dywidendowe. Jak inwestować
Spółki dywidendowe. Jak inwestować? Fot. Adobe Stock
Rok po pandemii indeksy giełdowe są wyraźnie wyżej niż w czasie paniki, a zarabianie na wzrostach cen akcji nie było wielką sztuką. Ale spółki dywidendowe zyskały dwa razy więcej niż WIG. W skali pięciu lat przewaga jest 3,5-krotna.

Nieco ponad rok temu, gdy przez świat przechodziła pierwsza fala pandemii, inwestorzy na rynkach finansowych panikowali, kursy akcji pikowały, pociągając za sobą indeksy i coraz bardziej nerwowe decyzje. W „My Company Polska” (06/2020) pisaliśmy wówczas – inwestuj jak Warren Buffett, który powtarza często, że lubi „kupować towar, który ma wysoką wewnętrzną wartość, po obniżonej cenie”. Wyrocznia z Omaha (tak czasem nazywany jest Buffett), znów miała rację. Spółki o wartości wewnętrznej dość wysokiej, by płacić dywidendy, także w czasie pandemii, okazały się znacznie silniejsze niż rynek i rok po tąpnięciu wykazują stopy zwrotu wyższe niż indeksy giełdowe. Dobrze wiedzieć, że „prawo Buffetta” działa na GPW.

Dobry rok

Miniony rok okazał się dla gospodarki i przynajmniej części spółek lepszy, niż początkowo można było się spodziewać. Przed rokiem nawet firmy, które znajdowały się w dobrej kondycji i nie miały podstaw do obaw z utrzymaniem płynności finansowej czy rentowności biznesu i tak wolały dmuchać na zimne. Wiele z tych, które regularnie wypłacało dywidendy, zrezygnowało z tego w ubiegłym roku i zatrzymało zyski z 2019 r., część zdecydowała się na wypłatę zysków, ale mniejszą niż w poprzednich latach – firmy akumulowały więc gotówkę.

Gospodarka zorientowana na produkcję przemysłową i eksport, zniosła trudy lockdownu lepiej niż zakładano i w 2021 r. spółki wróciły do polityki dywidendowej, a część z nich zdecydowała się wypłacić również „zaległe” dywidendy z ubiegłego roku. Z 68 spółek, które wzięliśmy pod uwagę (dlaczego akurat te – w dalszej części tekstu), a które już zdecydowały o wysokości dywidendy za 2020 r. (tekst powstaje 26 maja, nie wszystkie spółki ogłosiły już, co zamierzają zrobić z ubiegłorocznymi zyskami), tylko pięć zmniejszyło dywidendę na akcję. Jednocześnie 12 firm zwiększyło dywidendę co najmniej dwukrotnie, dziesięć (z wybranych przez nas) firm wróciło do wypłaty dywidendy po ubiegłorocznej przerwie, a 12 kolejnych nie podjęło jeszcze decyzji dotyczącej wysokości dywidendy.

Średnia stopa dywidendy (stosunek wypłaconego zysku na akcję do kursów ich notowań) w tej grupie wyniosła 5,34 proc., a mediana (50 proc. spółek plasuje się powyżej i 50 proc. poniżej tej granicy) do 4,57 proc. W obydwu przypadkach są to wartości znacznie przebijające oprocentowanie lokat bankowych, obligacji skarbowych, a nawet rentowność większości obligacji korporacyjnych. W ośmiu przypadkach stopa dywidendy wyniosła 10 proc. lub więcej.

Średnia stopa zwrotu z 12 miesięcy (na 25 maja 2021 r.) wyniosła w ich przypadku prawie 71 proc. (mediana 59 proc.). WIG zyskał 38 proc., WIG20 31 proc., mWIG 44 proc., a sWIG 66,4 proc. sWIG to indeks małych spółek (a więc też wyższego ryzyka), które z definicji rosną szybciej niż większe podmioty i ten indeks jako jedyny dotrzymał kroku spółkom regularnie płacącym dywidendy. Z grona 68 wyróżnionych przez nas podmiotów tylko jeden uzyskał w tym czasie ujemną stopę zwrotu (z dywidendą), a w 18 przypadkach przekroczyła ona 100 proc.

Przypadek? Nie sądzę

Porównywanie stóp zwrotu w okresie 12 miesięcy, w dodatku tak niezwykłych jak miniony rok, jest pewnego rodzaju nadużyciem statystycznym. Wiadomo bowiem, że przed rokiem ceny akcji spadły do najniższych od lat poziomów. Nic zatem dziwnego, że gdy warunki gospodarcze się ustabilizowały, kursy akcji wystrzeliły, wspomagane dodatkowo niskimi stopami procentowymi, które wyganiają oszczędności z banków.

Bardziej racjonalne byłoby porównanie stóp zwrotu w dłuższym okresie. 

I to właśnie zrobiliśmy. Z grona firm, których akcje notowane są na GPW i płacą dywidendę, wybraliśmy te, które robią to regularnie i w ostatnich pięciu latach podzieliły się z akcjonariuszami zyskami co najmniej 4-krotnie. Pauza – o ile do niej doszło – nastąpiła właśnie w 2020 r. lub wynika z kalendarza – nie wszystkie spółki zdecydowały już, co zrobić z ubiegłorocznymi zyskami.

W dłuższym terminie przewaga spółek dywidendowych nad resztą rynku jest bardziej widoczna. Średnia stopa zwrotu z ostatnich pięciu...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2021 (70)

Więcej możesz przeczytać w 7/2021 (70) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ