Ludzie
Ten robot wyręczy cię z monotonnej pracy. Spółka Nomagic pozyskała 8,5 mln dol. na rozwój biznesu
Podnieś, połóż… Niektóre prace są tak proste, że aż proszą się o robota! Tyle że skonstruowanie go i przystosowanie do np. pracy w centrach logistycznych wcale już takie proste nie było. Potrzeba było prawdziwego rewolucjonisty. Kacper Nowicki, pomysłodawca systemu Nomagic dostał już na niego 8,6 mln dol. Wsparli go m.in. Khosla Ventures z Doliny Krzemowej i Sebastian Kulczyk.
Zmiany w Kross. "Właścicielska rola Kacpra Sosnowskiego jest ważniejsza niż funkcja w zarządzie"
Twórca polskiej firmy Kross, Zbigniew Sosnowski, poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa firmy. Za sterami zasiądzie Filip Wojciechowski. Kacper Sosnowski, czyli syn Zbigniewa, dołączy do zarządu jako wiceprezes. Dotychczasowy prezes skupi się na rozwoju innych firm z grupy przedsiębiorstw rodzinnych familii Sosnowskich.
SpaceX sięgnie gwiazd czy pogrąży Elona Muska?
Elon Musk chciał podbić kosmos... Tak, we wczesnych latach dwutysięcznych, zaczyna się historia SpaceX. Co dziś dzieje się w firmie i w jakiej jest kondycji finansowej? Sprawdzamy!
Finax, czyli inwestycje z robotem
Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík wspierani przez słowackiego miliardera Ivana Chrenko rewolucjonizują rynek inwestycji. Stworzyli Finax, pierwszego inwestycyjnego robodoradcę. Teraz wchodzą do Polski. Pomaga im w tym Przemysław Barankiewicz.
Startup Nextbank azjatyckim tygrysem, czyli jak Polak podbił Filipiny
Polski fintech został liderem transformacji cyfrowej banków na Filipinach. Nextbank podbija serca azjatyckich bankierów, ale cały czas myśli o Europie. W tle zaś stoi gigant z Rzeszowa.
Wiceprezes Google za sterami polskiego centrum technologicznego Google Cloud!
Dan Decasper, wiceprezes Google, został nowym szefem warszawskiego centrum inżynieryjnego Google Cloud. Google ogłosiło także plan dużej rekrutacji.
Język śląski. Tłumacz z polskiego robi furorę
Produkty pozwalające wyrazić lokalną tożsamość to świetny pomysł na biznes. Najlepszym dowodem na to jest Gryfnie – portal internetowy i sieć sklepów promujących śląską godkę.
Kobiety w branży architektonicznej. "Na stanowiskach kierowniczych nadal jest nas mniej"
Droga kobiet do zaistnienia w świecie architektury i architektury wnętrz nie była prosta - początkowo był to zawód zarezerwowany dla mężczyzn. W Polsce dopiero w 1915 kobiety zaczęły studiować architekturę. Sam fakt, że płeć piękna również może zająć się zawodem technicznym, nie oznaczał jednak, że stało się łatwiej.
Ryan Reynolds to bardziej inwestor niż aktor
Mówi się, że najtrudniej jest zarobić pierwszy milion, a potem okazje do pomnażania majątku niejako zdarzają się same. Ryan Reynolds z pewnością potwierdziłby te słowa.
Rzemiosło. Oto kaletnicy, pucybuci i tapicerzy nowej generacji. Jak zarobić na pasji?
Potrafili wykorzystać tradycyjne rzemiosło, aby zbudować nowoczesną markę. Poznajcie kaletników, pucybutów i tapicerów nowej generacji.
Najbogatszy człowiek świata. Oto jego historia
Istota marszu do przodu – mówi Bezos – polega na tym, że dopadają cię problemy, ponosisz porażki i po wielokroć musisz zawracać, aby zaczynać wszystko od początku. Używasz swojej pomysłowości i próbujesz wymyślić siebie, przełamując ograniczenia.
Tabliczki na medal. Czekolada w polskim wydaniu nagrodzona "Oscarami"
We Włoszech zakochali się w czekoladzie. W Kostaryce podejrzeli, jak się ją wyrabia. W Węgierskiej Górce zrobili, a dwa lata później w Londynie odebrali za nią „czekoladowe Oscary”.
Vin Diesel wie, jak pomnażać majątek
Vin Diesel stawia na sprawdzone źródła pomnażania majątku. Inwestuje w samochody klasyczne i superauta oraz nieruchomości. Do tego coraz lepiej radzi sobie w biznesie filmowym.
Justin Timberlake to jeden z najlepszych przedsiębiorców-celebrytów
Justin Timberlake wypracował swoje bogactwo nie tylko dzięki muzycznej karierze. Zawdzięcza je także inwestycjom biznesowym.
Supercar Blondie - od 300 do ponad 45 mln fanów. Co się kryje za jej sukcesem?
Alex Hirschi, czyli Supercar Blondie, to wielka gwiazda mediów społecznościowych. Odnosi też gigantyczne sukcesy jako twórca treści w branży motoryzacyjnej.
Jak prowadzić biznes w egzotycznych krajach?
O tajnikach prowadzenia biznesu w egzotycznych krajach opowiada dr Malwina Bakalarska, certyfikowana trenerka i konsultantka biznesu, właścicielka marki szkoleniowej BakalaRSKa
Patent na korozję. Polski startup z innowacją na skalę światową
Dwie Polki w środku szalejącej pandemii porzuciły dotychczasowe życie na Wyspach Brytyjskich, wróciły do kraju i szykują się do zrewolucjonizowania globalnego przemysłu. Poznajcie coat-it.
Gal Gadot to nie tylko aktorka. Ma swoją firmę
Izraelska aktorka i modelka Gal Gadot odnosi duże sukcesy w branży filmowej, ale nie zawsze tak było. Plus: czy stara się to przekuć w większy biznes, niż tylko kariera aktorki?
Bracia wzięli się za papier. Ich firma wyprodukowała już 24 mln opakowań
Od początku swojej działalności zpapieru.pl wyprodukowało prawie 24 mln opakowań i materiałów reklamowych. Ich sukces to umiejętność dotarcia zarówno do dużych firm, jak i początkujących przedsiębiorców.
Hotel na Jamajce, podróże po buszu. Ci Polacy rzucili wszystko i robią biznes w tropikach
W pandemii turystyka zamarła. W ostatnich miesiącach palmy widzieliśmy wyłącznie na ekranach monitorów, a kąpiele w ciepłym morzu zamieniliśmy na piątki w wannie. Pewnie niejednemu z nas przyszła do głowy myśl „a może by tak wszystko rzucić i, jak tylko otworzą granice, uciec na rajską wyspę?”. Podpowiadamy jak to zrobić. I jeszcze na tym zarobić.
Biżuteria z polskiego minerału podbija świat. Rynkowi grozi jednak chińska ekspansja
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na globie – w okolicach Sandomierza. Produkowana z niego biżuteria podbija świat, jednak, bez ochrony prawnej, rodzimemu rynkowi tego minerału może zagrozić chińska ekspansja.
Polki sprzedają kolorowe skarpetki w Irlandii. "Jedna z klientek używa ich jako wizytówek"
Założona przez dwie Polki firma produkująca skarpetki z humorystycznymi motywami podbiła serca Irlandczyków. Dotychczas Irish Socksciety sprzedało ok. 200 tys. par skarpetek, wśród ich użytkowników jest były premier Irlandii Leo Varadkar.
Z korporacji do biegania. Jak przekuć pasję w biznes
Katarzyna Półtorak jeszcze kilka lat temu zajmowała się finansami w korporacji. Dziś rozkręca sportową markę dla kobiet Polka Sport. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na rynek spódniczki biegowe. Teraz czas na bluzy. I to nie byle jakie.
Firmy nie przejdą na pracę zdalną. "Mają problem z mierzeniem efektywności"
Żadna firma badana przez EY nie planuje pozostać przy modelu całkowitej pracy zdalnej. Większość skłania się przy pracy hybrydowej, ale mają duży problem - nie potrafią mierzyć efektywności pracowników.
Gry wydaje się wtedy, kiedy są gotowe... [WYWIAD]
Gry wydaje się wtedy, kiedy są gotowe. To nasza strategia. Dzięki takiemu podejściu wszystkie wydane dotychczas tytuły mają aż 90 proc. pozytywnych recenzji – mówi Maciej Nowak, prezes Road Studio.
Startuperki 2021. Ranking najbardziej innowacyjnych Polek
Nowe pokolenie Polek buduje biznes na własnych warunkach. Nie oczekują ułatwień ani całowania w rękę, ale równości już tak. Mozolnie kruszą patriarchalne struktury i dowodzą, że biznes w spódnicy może być równie poważny, jak w spodniach. Oto 21 startuperek 2021 r.
Tu trzeba się ostro bić. Musisz mieć wysoką samodyscyplinę. Sukcesy przychodzą później. Albo i nie
Damy radę, bo kobiety mają moc. Codziennie przekonuję się o tym na własne oczy – mówi Natalia Świrska, współzałożycielka platformy technologicznej dla nieruchomości Ada.place.
Polska restauracja robi furorę w Nowym Jorku. "Pierogi lepią u nas Chińczycy i Portorykańczycy"
Jedli u nich Amy Adams i Jimmy Kimmel. Kilka lat temu zrezygnowali z bezpiecznych posadek, bo chcieli zająć się czymś swoim. Andrzej Kińczyk i Krzysztof Poluchowicz próbują rozkochać nowojorczyków w polskich pierogach. I wychodzi im to całkiem nieźle.
Polak stworzył firmę, która jest drugim na świecie producentem kawioru. Jak podbijał świat?
Antoni Łakomiak stworzył firmę, która jest największym producentem kawioru w Europie i drugim na świecie. Sprzedawany pod marką Antonius Caviar produkt można znaleźć w najlepszych restauracjach.
Człowiek, który uratował Teslę [WYWIAD]
Ze współpracownikami, którzy podzielają twoje wartości, można osiągnąć wszystko. Osiem lat temu położyłem na szali praktycznie cały swój dorobek, Tesla zaś zaryzykowała reputacją i milionami dolarów. Udało się! Dziś to Polska potrzebuje pomocy, inaczej nigdy nie wyjdziemy z węgla – mówi Adam Drewniany, przedsiębiorca, który doradzał Elonowi Muskowi i budował potęgę Tesli.
Polski samuraj. Jak zarabiać na produkcji zbroi
Czesław Zabiegło z pasji uczynił drugą pracę przynoszącą satysfakcję i spore pieniądze. Dziś jest jednym z najwybitniejszych na świecie twórców zbroi samurajskich.
Facebook, Pinterest czy Twilio. To klienci małej firmy z podhalańskiej miejscowości Ciche
W małej miejscowości Ciche na Podhalu powstają drewniane akcesoria technologiczne, które pokochali ludzie na całym świecie. Wśród klientów Oakywood są m.in. Facebook, Pinterest, Twilio czy CD Projekt RED.
Od zera do milionów. Smart Pharma trafi w ręce włoskich inwestorów
Najpierw Michał Taisner dostrzegł niszę. Potem napisał biznesplan i zdobył inwestorów. Po sześciu latach sprzedaje Smart Pharmę za kilkadziesiąt milionów złotych.
Złoty, a skromny. Jak sprzedaje się rower za milion złotych? [WYWIAD]
Luksus to dla mnie wolność. Zależy mi na tym, żeby klient dostał wszystko to, co sobie wymarzy – mówi Adam Zdanowicz, twórca i właściciel firmy Mad Bicycles, który stworzył rower wart 1 mln zł.
Wasabi nad Wisłą. Najdroższe warzywo świata uprawiane jest w Polsce
Położona niedaleko Radomia Wasabi Farm Poland jest jedyną w naszym kraju i pierwszą w kontynentalnej Europie uprawą jednego z najdroższych warzyw na Ziemi – chrzanu japońskiego – a wyhodowane na niej rośliny są pożądane przez koneserów z całego świata.