Biżuteria z polskiego minerału podbija świat. Rynkowi grozi jednak chińska ekspansja

fot. materiały prasowe/East News
fot. materiały prasowe/East News
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na globie – w okolicach Sandomierza. Produkowana z niego biżuteria podbija świat, jednak, bez ochrony prawnej, rodzimemu rynkowi tego minerału może zagrozić chińska ekspansja.

To kamień rzadszy niż diament. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie, tutaj w ziemi sandomierskiej – mówi Cezary Łutowicz, legendarny mistrz złotnictwa, odkrywca krzemienia pasiastego jako materiału używanego w jubilerstwie. Jego biżuteria wykonana z krzemienia pasiastego znajduje się w kolekcji królowej Belgów Matyldy, była również noszona przez takie gwiazdy jak Victoria Beckham. Krzemień pasiasty jeszcze w czasie prezydencji Polski w Unii Europejskiej uczyniono kamieniem naszej dyplomacji. Zastąpił używany do tej pory w celach reprezentacyjnych bursztyn, który można znaleźć również w innych krajach. Największe złoża bursztynu znajdują się w rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim (90 proc. globalnych zasobów). Krzemień pasiasty występuje natomiast tylko w Polsce, przez wielu nazywany jest „polskim klejnotem”. 

Kamień z polnej drogi 

Kiedy w 1971 r. Cezary Łutowicz przyjechał z rodzinnego Słupska do Sandomierza zainteresował się zbiorami miejscowego muzeum. Jego uwagę na wystawie przykuły siekierki z okresu neolitu wykonane z nieznanego mu krzemienia. – Od razu urzekło mnie piękno tego minerału z charakterystycznymi pasami. I chociaż miałem już wówczas pewną wiedzę na temat geologii i złotnictwa, wcześniej nie spotkałem się z takim kamieniem – relacjonuje Łutowicz. Miejscowi specjaliści wytłumaczyli mu, że jest to krzemień pasiasty, używany na tych terenach od paleolitu do końca neolitu głównie do...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ