20 mln na ekspansję w Europie i USA. Polski startup Sunroof zdobył pieniądze na rozwój

Twórcy startupu SunRoof
Twórcy startupu SunRoof, fot. materiały prasowe
SunRoof, czyli polski startup zajmujący się tworzeniem dachów solarnych oraz twórca platformy do zarządzania energią zamknął rundę finansowania. Od inwestorów pozyskał łącznie 20 mln złotych i teraz szykuje dużą ekspansję w Europie i USA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

SunRoof to startup tworzący dachy solarne 2w1 i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią. Firma oferuje technologię, która zastępują tradycyjny dach i jest alternatywą dla paneli fotowoltaicznych. 

SunRoof. Inwestycje w Europie i USA

Startup właśnie zamknął rundę finansowania, w ramach której pozyskał ok. 20 mln zł (4,5 mln euro). Rundzie przewodził fundusz Inovo Venture Partners. W rundzie finansowania wzięły udział także SMOK Ventures, KnowledgeHub, EIT InnoEnergy, FD Growth Capital. Najnowsze finansowanie to rozszerzenie rundy seed, którą SunRoof w ramach której SunRoof zebrał w drugiej połowie 2020 roku 2 mln euro. W ciągu pół roku SunRoof pozyskał więc łącznie 6,5 mln euro.

Pozyskane środki pomogą w skalowaniu działalności i ekspansji na nowych rynkach, a także rozwoju platformy do zarządzania i handlu energią. SunRoof jest już dziś dostępny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, a także planuje rozpocząć pilotażowe projekty w USA.

SunRoof. Będzie marketplace do zarabiania na nadwyżkach energii

SunRoof pracuje też nad marketplace, który pozwoli klientom SunRoof zarabiać na nadwyżkach wyprodukowanej energii, ale przede wszystkim – zarządzać jej wykorzystaniem. W rozwoju tej usługi pomoże m.in. zakup szwedzkiej spółki Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE. Docelowo system tworzony przez SunRoof ma podpowiadać, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, a także pozwoli wybrać, od kogo chcemy w danym momencie kupować prąd.

Zobacz 25 najlepszych polskich startupów

SunRoof. Twórcy

Współtwórcą SunRoof i jego CEO jest Lech Kaniuk, szwedzko-polski przedsiębiorca, który z sukcesami budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest jego brat, Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com) i Rafał Plutecki (były szef Google Campus Warsaw, twórca Internet Technologies i Tempo).

SunRoof zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. To między innymi Robert Bruchner, Country Manager w Niemczech, który wcześniej przez cztery lata pracował dla Tesli i rozwijał sprzedaż ładowarek Powerwall w regionie DACH. Do końca roku 2021 firma planuje podwoić zespół w Europie. 

– Energia odnawialna to obszar, który zyskuje na popularności, ale w skali świata wciąż rozwija się wolniej niż byśmy chcieli i niż potrzebuje natura. Tworzymy SunRoof z myślą, by pozyskiwanie zielonej energii w domu było nie tylko łatwe, ale też efektywne kosztowo i bez szkody dla funkcjonalności i designu. Już wcześniej urośliśmy w tempie 500 proc. rok do roku, a pozyskane finansowanie wykorzystamy, by skupić się na dalszej ekspansji. Chcemy oferować kompleksowe rozwiązanie dla energii solarnej i rozwijać SunRoof tak, aby stał się największą w Europie wirtualną elektrownią – mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

– W świecie venture capital często mówimy, że jeśli zderzymy świetny zespół z perspektywicznym rynkiem, dzieje się magia. SunRoof jest tego doskonałym przykładem. Rynek energii słonecznej kwitnie, jego wartość do 2026 roku może wynieść nawet 334 mld dolarów. Rozwój technologii obniżył koszty do tego stopnia, że montaż dachów solarnych jest oczywisty pod względem ekonomicznym. SunRoof oferuje rozwiązanie bardziej eleganckie i efektywne niż tradycyjne połączenie dachów i paneli fotowoltaicznych. Wizja sprzedaży energii w modelu peer-to-peer poprzez wirtualne elektrownie sprawia, że SunRoof to jeden z bardziej ambitnych projektów w obszarze energii słonecznej – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo Venture Partners.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ