Sukces na wyciągnięcie ręki

Nomagic
Nomagic, fot. materiały prasowe
Podnieś, połóż… Niektóre prace są tak proste, że aż proszą się o robota! Tyle że skonstruowanie go i przystosowanie do np. pracy w centrach logistycznych wcale już takie proste nie było. Potrzeba było prawdziwego rewolucjonisty. Kacper Nowicki, pomysłodawca systemu Nomagic dostał już na niego 8,6 mln dol. Wsparli go m.in. Khosla Ventures z Doliny Krzemowej i Sebastian Kulczyk.

Postanowiliśmy stworzyć system robotyczny, który wyręczy ludzi z monotonnej pracy w centrach dystrybucyjnych. W naszych domach są pralki i zmywarki, które wykonują za nas żmudne codzienne czynności. Urządzenia te, jak pokazuje historia, sprawdziły się bardzo dobrze. Podobny efekt można osiągnąć w centrach dystrybucyjnych. Jesteśmy przekonani, że część ludzkiej pracy z powodzeniem można zastąpić tam robotami – mówi Kacper Nowicki. Specjalizacja Nomagic to oprogramowanie do robotów typu „podnieś i połóż”, czyli częstej czynności wykonywanej przez pracowników sektora logistyki.

Kacper Nowicki, pomysłodawca i współzałożyciel spółki Nomagic, ma swój udział w kilku rewolucjach technologicznych. W latach 80. współpracował przy wprowadzaniu do Polski internetu. Potem współtworzył pierwszy polski serwer www. Obecnie jest na dobrej drodze do przeprowadzenia kolejnej rewolucji – tej spod znaku sztucznej inteligencji i automatyzacji. Wszystko za sprawą systemu robotycznego stworzonego przez niego oraz prof. Marka Cygana z UW i Tristana d’Orgevala, specjalisty ds. rozwoju produktu. O sile ich pomysłu najlepiej świadczy fakt, że  zainteresowali się nim inwestorzy z całego świata, w tym Khosla Ventures z Kaliforni, należący do Sebastiana Kulczyka Manta Ray, Hoxton i DN Capital z Londynu czy Capnamic Ventures z Kolonii. Efekt? 8,6 mln dol. na rozwój biznesu. 

Robot na stażu 

– Pomysł robota wspierającego centra logistyczne narodził się w mojej głowie podczas czytania artykułu naukowego napisanego przez Sergeya Levine’a z Google Brain. Przedstawiono w nim wyniki prac nad wykorzystaniem sieci neuronowych w uczeniu robotów podnoszenia różnych przedmiotów. Efekty były bardzo obiecujące. Po kilku miesiącach treningu roboty bez problemu podnosiły przedmioty, których wcześniej nie znały. Uznałem, że inteligentne roboty działające w czasie rzeczywistym w oparciu o obraz z kamery to przyszłość – wspomina Kacper Nowicki. Początkowo pomysłodawca Nomagic nad projektem pracował po godzinach, jednak im bardziej zagłębiał się w temat, tym większego przekonania nabierał, że roboty typu „podnieś i połóż” będą przyszłością wielu branż. Postanowił dłużej nie czekać, w 2017 r. ruszył Nomagic. W zespole założycielskim oprócz Kacpra Nowickiego pojawił się Marek Cygan – naukowiec, zwycięzca wielu konkursów z zakresu uczenia maszynowego i Tristan d’Orgeval, który jako były pracownik Climate Corporation wsparł zespół swoim doświadczeniem w rozwoju biznesu od startupu do dużej firmy. 

Już w 2019 r. pierwszy robot Nomagic ujrzał światło dzienne. Do dziś pracuje w Cdiscount, drugim największym sklepie internetowym we Francji. – Stworzenie pierwszego robota było dla nas punktem przełomowym. Z fazy pomysłu przeszliśmy w fazę realnego produktu, który dobrze poradził sobie w świecie rzeczywistym. To właśnie krótki okres, w jakim zbudowaliśmy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2021 (67)

Więcej możesz przeczytać w 4/2021 (67) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY