Nowe ogrody Semiramidy

Listny Cud
Listny Cud
Na początku była chemia Matyldy, Karoliny, Piotrka i dwóch Michałów. Z udziałem fizyki i gotówki wyrosło z niej już kilkadziesiąt tysięcy doniczek pełnych mikroelementów. Obecnie mogą ich produkować ponad pół tysiąca dziennie.

Budynek Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych na warszawskim Służewcu Przemysłowym, w którym rozlokował się Listny Cud, nie pasuje do lśniących biurowców Mordoru. W mrocznych korytarzach nadgryzionej zębem czasu konstrukcji z lat 70. rozpycha się jednak i kiełkuje nowe. Dosłownie i w przenośni, bo obok sal prób undergundowych kapel mają tu swoje pracownie artyści i startupy – kiełkujące mikroliście Listnego Cudu sąsiadują z produkcją drukarek 3D. Wejście z rampy w głębi podwórka, obdrapane metalowe drzwi. Tu mieści się jedna z pionierskich w Polsce farm wertykalnych. 

Niesprawdzony sektor

Do niedawna jeszcze uznawane za fanaberię dla hipsterów, wertykalne farmy liściastych warzyw, ziół, ale też np. specjalnych odmian truskawek dynamicznie rozwijają się w wielu miastach świata. Oszczędzają wodę, powierzchnię i dają z hektara plony od kilku do kilkunastu razy większe niż tradycyjne uprawy. Projekty naukowców roztaczających mikro- i makrowizje nowoczesnych Ogrodów Semiramidy trafiły na rządowe i biznesowe agendy. Według Allied Market Research w 2018 r. rynek upraw pionowych w zamkniętych przestrzeniach w 2018 r. wart był 2,23 mld dol. i w ciągu ośmiu lat – do 2026 r. ma sięgnąć 12,8 mld dol. Startupy rozkręcające wertykalną produkcję roślinną ściągają dofinansowania rzędu kilkuset milionów euro. Infarm, niemiecka firma budująca pionowe farmy, w 2020 r. zdobyła 170...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2021 (70)

Więcej możesz przeczytać w 7/2021 (70) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie