Bill Gates i Melinda Gates. Najdroższy rozwód w historii?

bill gates, melinda gates
Bill i Melinda Gates'owie, fot. CC-BY Kjetil Ree
Bill Gates i Melinda Gates poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że się rozwodzą, kończąc tym samym 27-letni formalny związek. Pomimo rozstania, przedsiębiorcy zapowiadają kontynuację działań w ramach Bill & Melinda Gates Foundation. Ile będzie kosztował - jak spekulują dziennikarze - "najdroższy rozwód w historii"?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Po wielu próbach pracy nad związkiem, podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. Nie jesteśmy w stanie dłużej rozwijać się jako para" - czytamy w oświadczeniu. Przedsiębiorcy podkreślili, że udało im się wychować trójkę wspaniałych dzieci oraz zbudować działającą na całym świecie organizację charytatywną, jednak teraz proszę o uszanowanie ich prywatności.

Bill i Melinda Gatesowie będą dalej współpracować w ramach Bill & Melinda Gates Foundation. "Wciąż wierzymy w naszą misję" - poinformowano w oświadczeniu.

Para wzięła ślub na hawajskiej wyspie Lanai w styczniu 1994 roku.

Bill Gates i Melinda Gates - rozwód

Bill Gates od wielu lat należy do najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie jego majątek szacuje się na ponad 130 mld dol. Małżeństwo Gates'ów nie poinformowało jeszcze, w jaki sposób zamierza podzielić majątek, ale historia tego typu procesów pokazuje, że pomimo wzajemnego szacunku, sam rozwód może być bardzo burzliwy. W 2019 roku głośno było o rozstaniu Jeffa i MacKenzie Bezosów. Ugoda, na mocy której MacKenzie Bezos uzyskała ok. 4 proc. udziałów w Amazonie, sprawiła, że była już partnerka Jeffa Bezosa stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie.

Bolesne rozwody mają za sobą również gwiazdy muzyki m.in. gitarzysta Guns'n Roses Slash i Paul McCartney.

Bill Gates jest właścicielem licznych nieruchomości, posiada kilka unikatowych samochodów, własną flotę samolotów, a także dość pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Jak informuje Reuters, Waszyngton DC jest jednym z niewielu obszarów USA, gdzie obowiązuje prawo własności wspólnotowej. Oznacza to, że znaczna większość majątku nabytego w trakcie małżeństwa należy do obu małżonków, a w przypadku rozwodu jest dzielona po równo.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że Bill i Melinda Gatesowie już jakiś czas temu zobowiązali się, że po ich śmierciu większość fortuny trafi na cele charytatywne.

Bill Gates i Melinda Gates - fundacja

Bill & Melinda Gates Foundation została założona w 2000 roku. Jej działania koncentrują się przede wszystkim wokół edukacji, zdrowia, a także zmian klimatycznych. W trakcie pandemii koronawirusa Fundacja przekazała niespełna 2 mld dol. na wsparcie inicjatyw w zakresie szczepień i diagnostyki, natomiast sami Bill i Melinda Gatesowie przez wszystkie lata działalności wsparli inicjatywę kwotą ponad 35 mld dol.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ