Fajrant
Jabłko to synonim polskiego owocu. Czy łatwo wprowadzić nowy produkt w tym segmencie? [WYWIAD]
Jabłko trochę nam spowszedniało, traktujemy je jako mało atrakcyjny owoc. POLA chce odczarować ten wizerunek, pokazać, że produkty na bazie jabłek są smaczne, atrakcyjne i mają wyraziste tekstury - mówi Aleksandra Ośko-Woźniak, Business Development Manager w firmie Rajpol.
Mercedes EQS 580 - limuzyny nie są nudne [TEST]
Jeśli ten samochód miał sprawiać wrażenie, że jest z innego świata, to Mercedesowi się udało. EQS 580 to elektryczne monstrum, które ma być alternatywą dla spalinowej klasy S. Auto z kosmosu, które mogłoby spokojnie być limuzyną z Cyberpunka.
Korzyści z żalu
Żal nie jest czymś niebezpiecznym czy nieprawidłowym, nie stanowi odchylenia od ustalonej ścieżki ku szczęściu. Jest zdrowy i uniwersalny, to integralna część człowieczeństwa. Żal jest również cenny. Rozjaśnia i poucza.
Szczupak i przyjaciele. Nietypowa kariera polskich potraw
Światowa kariera polskich dań nie sprowadza się do pierogów, kiełbasy i żurku. Na stołach Niemiec, Francji, Anglii czy Rosji od wieków gościły nieraz bardzo wyrafinowane potrawy, które trafiały tam z naszych kuchni. Niektóre warto sobie przypomnieć przed świętami.
Afera "Zalew", czyli szmugiel pod osłoną służb
Tysiące złotych monet, kilkanaście kilogramów biżuterii i dolary zakopane w słoikach nad Zalewem Zegrzyńskim. W 1971 r. Radio Wolna Europa informuje o gigantycznej aferze przemytniczej zorganizowanej przez kontrwywiad PRL.
Fura, skóra i komóra. Historia o czasach, kiedy posiadanie komórki było symbolem wielkiego statusu
Były takie czasy, kiedy posiadanie telefonu komórkowego było symbolem wielkiego statusu. Podczas spotkań leżał on na stole i w dobrym tonie było co jakiś czas wykonać połączenie. Twój partner biznesowy wówczas wiedział, że na drugie imię dano ci "sukces".
dr n. społ Magdalena Ankiersztejn-Bartczak: "Z wiedzą o HIV trochę zatrzymaliśmy się w latach 90."
W ostatnich latach nauka i medycyna bardzo się rozwinęły, co niestety w Polsce nie zawsze idzie w parze z świadomością społeczną - wielu osobom HIV kojarzy się z osobami zmarginelizowanymi. Nie testujemy się, twierdząc, że nas ten problem nie dotyczy. A to błąd - mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
Wojny streamingowe. Jak platformy streamingowe próbują zawojować polski rynek?
Netflix i Disney+ kojarzysz na pewno, ale czy wiesz, że w Polsce działa również FlixClassic oferujący dostęp do kilkuset klasyków kina, oraz DAZN, dzięki któremu obejrzysz ważne walki bokserskie? Serwisów streamingowych nad Wisłą przybywa, ale czy naprawdę jesteśmy łakomym kąskiem dla rozrywkowych potentatów?
Volodymyr Turchak, twórca myREST. Dlaczego chciałby poznać Adele? Poza biznesem
W Polsce z sukcesem rozwinął startup myREST, udziela się również w innych biznesach. Dlaczego Adele jest jedną z tych osób, które najbardziej chciałby poznać?
Pomysły na prezent? Oto propozycje dla innowacyjnych ludzi
Cięcie wstążki, szelest papieru i już jest… prezent idealny! Czym obdarować startupowca, przedsiębiorcę na swoim, tego w kryzysie czy świeżo upieczonego milionera? Oto nasze typy pomysłów na prezent.
Najciekawsze książki dla przedsiębiorców. Grudzień 2022
Książki, które powinien przeczytać każdy przedsiębiorca (i nie tylko!).
Grudzień to czas spotkań i podróży. Czy palacze mogą go przetrwać bez "dymka"?
Niektórzy odreagowują stresujące sytuacje w pracy, sięgając po papierosa, przez co potęgują tylko jego negatywny wpływ. Innych z kolei stresuje sama myśl, że podczas dłuższej podróży lub kiedy utkną na dłuższym spotkaniu, nie będą mogli „urwać się na dymka”. Jak sobie z tym radzić?
Przegląd gadżetów. Grudzień 2022
Opisujemy ciekawe nowości gadżetowe.
Volkswagen ID.5 - zadziorny typ [TEST]
Volkswagen z modelami ID.3 i ID 4 na dobre rozgościł się na rynku elektrycznych aut. I co ważne, koncern wsłuchuje się w to, co mówią mu klienci. I z każdym kolejnym modelem jego elektryczne modele są coraz lepsze. Najnowsza odsłona elektryka z Wolfsburga bardzo pozytywnie zaskakuje.
Afera Żelazo, czyli kradzione złoto dla dygnitarzy
Operacja „Żelazo” miała zwiększyć rezerwy walutowe kraju i zgromadzić fundusze na działalność PRL-owskiego wywiadu. W rzeczywistości odsłoniła gangsterski charakter służb i przeraziła nawet samych komunistów.
Gospodarka śmiechu warta [FELIETON]
Jak zwiększyć wartość polskiej złotówki? Ekonomiści dochodzą do wniosku, że należy w złotówce wywiercić dwa otwory i sprzedawać jako guziki po złoty pięćdziesiąt. To dowcip z kabaretowej parodii przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Niektóre dowcipy o absurdalnej ekonomii w PRL – co bardzo niepokojące – stają się coraz bardziej aktualne.
Adrian Kostera: "Nigdy nie startuję z zamiarem przekroczenia jakiejś granicy" [WYWIAD]
Nigdy nie startuję z zamiarem przekroczenia jakichś granic. Wiele razy zdarzało mi się, że schodziłem z trasy, bo po prostu robiło się zbyt niebezpiecznie – mówi Adrian Kostera, ultratriathlonista, trener triathlonu i biegania.
Inspiracje na listopad. Polecane książki
Oto ciekawe książki, z którymi warto się zapoznać.
Ludzie z charakterem. Jak triathlon kształtuje ducha przedsiębiorczości
Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do pracy na wysokich obrotach, nie powinno więc dziwić, że coraz więcej ludzi sukcesu bierze się za Iron Mana. Triathlon nie nauczy cię prowadzenia biznesu, ale pomoże w osiąganiu sukcesów.
SkyShowtime - znamy polską datę premiery nowego serwisu streamingowego
SkyShowtime - nowy serwis streamingowy na terenie Europy - zadebiutuje w Polsce w lutym 2023 roku. Co znajdziemy w ofercie platformy?
Być otwartym na nowe rzeczy. Bartosz Zmarzlik o swojej karierze
Bartosz Zmarzlik po raz trzeci w karierze został żużlowym mistrzem świata, kontynuując wspaniałe polskie tradycje w tym coraz popularniejszym sporcie. – Miniony sezon był bardzo dobry zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Wraz z teamem będziemy robić wszystko, żeby kolejne lata wyglądały podobnie – mówi z uśmiechem na ustach Zmarzlik.
Już od 12 lat z restauracji nie wynosimy na sobie woni tytoniu
Wówczas to była dla wielu kontrowersyjna decyzja, dziś jednak mało kto sobie wyobraża, że może być inaczej. Mija 12 lat od momentu, kiedy w Polsce nie pali się w restauracjach i w innych miejscach publicznych.
Mateusz Bokowy, czyli jak cyfrozować wszystko, co nie zostało scyfryzowane. Poza biznesem
W Krakowie rozwija Inso, czyli system usprawniający działanie przedszkoli i żłobków. Jak sam przyznaje, balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym złapał po dłuższym czasie. A gdzie lubi odpocząć?
Trampolina do kariery. Dlaczego pracodawcom powinno zależeć, by pracownicy uprawiali sport?
Dlaczego pracodawcom powinno zależeć, by pracownicy uprawiali sport, nawet w godzinach pracy? Choćby z powodu rzadszych absencji. Tylko jak namówić zespół, by odszedł od biurek?
Sztuka przemytu. Jak gang marszandów oszukał PRL [TYLKO U NAS]
Gang „złotogłowych” stworzyli warszawscy i wiedeńscy znawcy sztuki oraz brazylijscy dyplomaci. W latach 60. przez szczelną granicę PRL przeszmuglowali 16 t złota i setki cennych obrazów. Szkody, jakie wyrządzili polskiej kulturze, prokurator porównał do strat II wojny światowej.
Drewniane klocki z Polski podbijają świat. Co wyróżnia firmę BAVVIC?
Hanna i Maria, koleżanki z czasów dzieciństwa, wraz ze swoimi mężami Maciejem i Dawidem stworzyli drewniane klocki, które pomagają rozwijać kreatywność. Dwa lata od powstania BAVVIC otrzymał jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa. Dziś klockami tej firmy bawią się dzieci na całym świecie.
Mundial w Katarze. Oficjalne aplikacje turnieju będą szpiegować kibiców?
Mundial w Katarze od dawna budzi liczne kontrowersje. Najnowsze są związane z aplikacjami, jakie będą do pobrania przy okazji turnieju. Eksperci podkreślają, że zwłaszcza Ehteraz - obowiązkowa aplikacja dla wszystkich kibiców przybywających do Kataru - daje ogromne pole do nadużyć związanych z prywatnością użytkowników.
Depresja startupowca. Dlaczego problemy psychiczne biznesmenów są ciągle tematem tabu?
Depresja dotyka przedsiębiorców dwa razy częściej niż resztę społeczeństwa, aż trzy razy częściej cierpią oni na uzależnienia. Dlaczego problemy psychiczne biznesmenów są ciągle tematem tabu?
Inspiracje na październik. Polecane książki
Oto ciekawe książki, z którymi warto się zapoznać.
Tatuaż na skórze miasta. Jak muralowy biznes odmienia miasta (i podejście marketingu)?
Intrygujące, inspirujące, idealne zarówno dla lokalnego browaru, jak i międzynarodowej marki modowej. Polskie firmy specjalizujące się w reklamowych muralach są jednymi z najlepszych w Europie.
Ma karty warte miliony, o pomoc w wycenie prosił go syn Beckhamów. Rafał Nobis inwestuje w Pokemony
Czasy się zmieniły, świadomość jest coraz większa, choć naprawdę zapalonych kolekcjonerów wciąż jest w Polsce dużo mniej niż na Zachodzie. Inwestowanie w karty przeważnie wygląda u nas niestety bardzo źle - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Rafał Nobis, kolekcjoner kart Pokemon.
Od pieska Lesia do całej Polski. Piesotto ułatwia świadome żywienie psów!
Wyróżniamy się podejściem do klienta, którym jest psi rodzic i jego pies – zawsze próbujemy znaleźć pasujące im rozwiązanie. Dla nas istotą jest lifetime value – mówią Karol Chmielewski i Bartek Drzewiecki, założyciele Piesotto.
Czy jest remedium dla tych, którzy nie mogą przestać palić?
Dostęp do rzetelnych informacji to podstawa, by ocenić potencjalne skutki dla zdrowia. Badania i opinie fachowców stanowią przyczynek do dyskusji na temat narzędzi do walki z epidemią palenia tytoniu.
Nowe technologie – najlepszy przyjaciel podróżnika
Nim wybierzesz się w bliższą lub dalszą podróż, warto ją odpowiednio zaplanować. Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie tylko sporządzenie listy miejsc, które koniecznie chcesz zobaczyć...
Sprzedawca marzeń, czyli jak niewykształcony oszust spod Rzeszowa oszukał państwo na grube miliony
W szarzyźnie PRL epoki późnego Gomułki, Czesław Śliwa jawił się jako barwny ptak. Dziś trudno uwierzyć, że niewykształconemu i nieobytemu oszustowi spod Rzeszowa przez kilka lat udawało się naciągać polskie państwo na grube miliony.