Gra cierpliwych

Mikołaj Rzeźnik
Mikołaj Rzeźnik, fot. materiały prasowe
Zawartość beczki stale „pracuje” – z biegiem czasu trunek zmienia smak, przeważnie na coraz lepszy. Jeśli będziesz trzymał jakąkolwiek beczkę whisky przez, dajmy na to, 30 lat, to prawie na pewno sporo na niej zarobisz – przekonuje Mikołaj Rzeźnik z Unique Spirits, doświadczony broker i popularyzator wiedzy o whisky.

Zanim zaczniemy, chciałbym powiedzieć, że bardzo zależałoby mi, żeby z tej rozmowy popłynął przede wszystkim komunikat, że inwestycje w szkocką whisky – zarówno w butelki, jak i beczki – wymagają wiedzy o rynku i rodzaju alkoholu. Jest to bardzo satysfakcjonująca dziedzina inwestycji, pozwalająca zarobić, ale równie łatwo może prowadzić do utraty niemałych pieniędzy.

Dlaczego w ogóle inwestycje w whisky?

Whisky, podobnie jak wino, jest dobrem luksusowym cieszącym się ogromną popularnością na świecie. Już wiele lat temu człowiek był w stanie zapłacić sporą sumę za butelkę starej i rzadkiej whisky. Nasza rozmowa będzie dotyczyć głównie whisky ze Szkocji, bo właśnie ona – dokładnie tak samo jak francuskie wino - jest objęta szerokim wachlarzem regulacji prawnych, chroniących tę kategorię przed oszustwami i fałszerstwami.

Czy w Polsce jest wiele osób, które znają się na tym rynku?

Rynek whisky w naszym kraju fantastycznie się rozwinął, jesteśmy w dziesiątce krajów importujących najwięcej tego trunku. Obecnie wiele światowych producentów patrzy na Polskę jak na niezwykle dojrzały rynek – lata temu duże marki zainwestowały tu w programy edukacyjne, które oprócz podnoszenia świadomości swojej marki wyedukowały konsumentów w kategorii Scotch Whisky. Bez problemu znajdziesz nad Wisłą klientów, którzy są gotowi zapłacić 50 tys. zł za beczkę szkockiej whisky.

Da się zbudować profil osoby inwestującej w whisky?

W krajach wysoko rozwiniętych już dwudziestoparoletni inwestorzy interesują...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 8/2023 (95)

Więcej możesz przeczytać w 8/2023 (95) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ