Rotmistrz Pilecki. Powstanie międzynarodowy film o polskim żołnierzu

Rotmistrz Pilecki
Rotmistrz Pilecki, fot. Shutterstock
Rotmistrz Pilecki to bohater książki "Ochotnik" prof. Marco Patricelliego. Na podstawie publikacji powstanie film pt. "Enemy of my Enemy", który wyprodukuje amerykańskie studio Powder Hound Pictures we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Zdjęcia mają być kręcone w Polsce, USA i we Włoszech.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rotmistrz Pilecki - międzynarodowy film

Scenariusz do "Enemy of my Enemy" (to wciąż roboczy tytuł produkcji) powstaje na podstawie książki "Ochotnik" prof. Marco Patricelliego. Głowną producentką filmu jest Jayne-Ann Tenggren znana z pracy nad takimi hitami jak "1917" czy "Spectre". Natomiast prof. Patricelli ma pełnić funkcję konsultanta historycznego.

Jak informują twórcy, w filmie szczegółowo ma zostać ukazane Powstanie Warszawskie oraz życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Portal TVP.info cytuje autora "Ochotnika", który jest przekonany, iż po premierze "Enemy of my Enemy" rotmistrz Pilecki będzie tak samo znany jak Oskar Schindler. Jednocześnie takie portale jak Deadline czy Variety przytaczają wypowiedzi prawnuka, rotmistrza Pileckiego, który ma być zachwycony scenariuszem.

Wciąż nie wiadomo, kto wyreżyseruje film o rotmistrzu Pileckim. Z pierwszych przekazów medialnych wynika, iż wybór ma być "wielką pozytywną niespodzianką". 

Rotmistrz Pilecki - biografia

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji, do którego jego rodzina została zesłana na skutek represji za udział w powstaniu styczniowym. Brał udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, a także walczył w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. We wrześniu 1940 roku został schwytany przez Niemców i trafił do obozu w Auschwitz, gdzie zorganizował siatkę korspiracyjną. Z obozu uciekł trzy lata później, walczył w Postaniu Warszawskim. 

Rotmistrz Pilecki nie wykonał rozkazu generała Andersa, polecającego mu opuszczenie Polski w związku z groźbą zatrzymania. Został aresztowany 8 maja 1947 roku, a następnie skazany za rzekomą zdradę stanu. Wyrok - strzał w tył głowy - wykonano 25 maja 1948 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ