Wydanie 8/2022 (83) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 8/2022 (83)

Data publikacji: 01.08.2022

Naukowcy muszą mieć kompetencje biznesowe

Nanoseen to startup technologiczny, który myśli globalnie, a jego głównym produktem są obecnie nanomembrany do odsalania wody – w ten sposób zniweluje się problem z dostępem do wody pitnej. Ale to dopiero początek, gdyż jak zapewnia Bartosz Kruszka –współzałożyciel i CEO Nanoseen ma być technologicznym hubem łączącym najlepszych naukowców z całego świata.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 8/2022 (83)

1

Edytorial

Superbohaterowie innowacji

To nie zabrzmi optymistycznie, ale trudno napisać coś nowego o polskich innowacjach. Po pytaniu, czy jesteśmy innowacyjni i potrafimy coś robić z naszymi wynalazkami, zawsze dojdziemy do momentu, w którym usłyszymy litanię wzajemnych pretensji.

6

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

12

Opinie

Obawy o recesję obniżą inflację?

Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych, która będzie kosztowała banki ponad 20 mld zł. Zapłacimy za to wszyscy i to drogo, ale najpewniej nie zauważymy zmniejszenia akcji kredytowej i wzrostu opłat bankowych, za to nieliczni sporo skorzystają na „wakacjach”.

14

Ekonomia jutra

Kamienie milowe są w polskim interesie

Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

18

Tylko u nas

Nauka, biznes, państwo. Najlepsi polscy wynalazcy 2022

W naszym kraju nie brakuje innowacyjnych pomysłów, tylko czy potrafimy je wprowadzić w życie? Barier wciąż jest mnóstwo, jednak naukowcy się nie poddają. Jeśli nauka zacznie bliżej współpracować z przemysłem i biznesem, będziemy na najlepszej drodze, by dogonić – a w wielu dziedzinach nawet wyprzedzić – Zachód.

19

Wywiady

Naukowcy muszą mieć kompetencje biznesowe

Nanoseen to startup technologiczny, który myśli globalnie, a jego głównym produktem są obecnie nanomembrany do odsalania wody – w ten sposób zniweluje się problem z dostępem do wody pitnej. Ale to dopiero początek, gdyż jak zapewnia Bartosz Kruszka –współzałożyciel i CEO Nanoseen ma być technologicznym hubem łączącym najlepszych naukowców z całego świata.

24

Wywiady

Polska to chłonny rynek. Wykorzystajmy tę szansę

Skuteczna współpraca nauki z biznesem? NanoSci udowadnia, że to nie jest takie trudne. Startup to połączenie dwóch światów – Adam Kądziela odpowiada za warstwę biznesową, natomiast prof. Adriana Zaleska-Medyńska przewodzi zespołowi innowatorów. Firma na razie walczy z koronawirusem, ale to dopiero początek opracowanej przez nią technologii.

27

Wywiady

Wszystko sprowadza się do budżetu

Dr Jacek Marczak jest liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT. Wraz z zespołem opracowuje innowacyjne powłoki oblodzeniowe, które mogą stanowić przełom w działaniu m.in. farm wiatrowych. – To naprawdę coś nowego, co jest w stanie zaskoczyć parametrami – przekonuje naukowiec.

29

Wywiady

Inwestycja w innowacje to kilkuletni związek biznesowy

Dzięki współpracy z funduszem korporacyjnym startupy mogą uzyskać wsparcie nie tylko finansowe, ale również w postaci specjalistycznej wiedzy i bogatego doświadczenia w segmencie rynku, na którym dana korporacja prowadzi swoją podstawową działalność gospodarczą – mówi Bartłomiej Mazurkiewicz, członek zarządu PGNiG Ventures.

30

Opinie

Bez współpracy nie będzie innowacji

W ostatnim czasie – jako społeczeństwo – jeszcze silniej wkroczyliśmy na drogę digitalizacji. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzone w trakcie pandemii zdały egzamin.

31

Tylko u nas

Kobiety w innowacjach

Kobiety odnoszą coraz większe sukcesy w badaniach naukowych, zakładają też firmy, które potrafią zamienić ich odkrycia na dobrze prosperujący biznes. Przestają czekać z założonymi rękami, aż mężczyźni zaproszą je do współpracy. Coraz częściej postanawiają działać na własnych warunkach.

34

Tylko u nas

Czas innowatorek

Wystarczy uwierzyć w siebie, znaleźć przyjazne miejsce, w którym można rozwinąć skrzydła i wszystko stanie się możliwe – przekonują liderki z firmy AstraZeneca, którym udało się osiągnąć sukces na trudnym rynku innowacyjnego biznesu biotechnologicznego.

36

Wywiady

Najważniejsza jest zmiana

Biznesowa ścieżka innowacji nie jest przeznaczona tylko dla mężczyzn – mówi Joanna Tomala, członkini zarządu i dyrektorka ds. produktów i procesów spółki Faktoria.

38

Wywiady

Coraz więcej kobiet w innowacjach

Rozmowa z dr n. ekon. Anną Gawrońską z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz dr n. med. inż. Agatą Kurzyk z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

40

Wywiady

Innowacja nie ma płci

Wspierając kobiety, budujemy lepszy i bardziej sprawiedliwy świat – mówi Magdalena Nowicka, wiceprezeska Banku BNP Paribas.

42

Ludzie

Zakręcona w zaplatanie

Gdy po 30 latach prowadzenia sklepu z koszami, dziadek ogłosił, że nadszedł kres jego historii, wnuczka zrozumiała, że dla niej przedsięwzięcie to było czymś więcej niż biznesem. Postanowiła, że nie pozwoli, by upadło. Dalej poniesie je ona. Tylko inaczej.

46

Ludzie

Biznes wysokich lotów

Dron, który zabiera ludzi w przestworza, to już nie scena z filmu science fiction, a rzeczywistość. Wszystko dzięki Tomaszowi Patanowi, polskiemu konstruktorowi, który zaprojektował tego typu urządzenie mogące zabrać na swój pokład człowieka.

48

Wywiady

Startup, czyli codzienna walka o byt

Na hasło „startup” wielu ludziom przychodzą na myśl takie skojarzenia czy asocjacje, jak wypasione konferencje, sojowe latte, wyjazdy do Ameryki, MacBook, ogólny luz i duży lewar inwestycyjny. Kiedy ja myślę o startupach, to widzę niepewność, ciężką pracę i ciągły stres – mówi Szymon Janiak, współzałożyciel i partner zarządzający funduszu Czysta3.VC.

53

Startupy

Polowanie na słabszych

LiveKid kupił hiszpańskiego Dinantia, Shoper zainwestował w Apilo i agencję Sempire, Docplanner przejął w sumie sześciu konkurentów. Kiedy na rynku robi się gorąco, sprawdza się stara rynkowa zasada „kupuj, gdy leje się krew”. Tym razem stosują je same startupy, które przejmują konkurencję. Ruszyło polowanie na tych, którzy przestają sobie radzić.

56

Rynki

Bawi, uczy, zarabia

Szybki rozwój sektora edtech oraz sprzedaż przez internet rozbuchały polski rynek zabawek do wartości 15 mld zł. Zmieniły się też zwyczaje konsumentów, którzy za dobre zabawki są w stanie płacić więcej. Czy polskie firmy potrafią to wykorzystać?

60

Startupy

Nasze dobro narodowe. Najlepsze polskie martechy

Martech, czyli technologie marketingowe, to dziś jedna z najbardziej dynamicznych branż. Nowe możliwości pojawiają się w zasadzie z każdym miesiącem, a dotychczasowe rozwiązania przestają być skuteczne. Dokładna analiza procesów dziejących się wokół rynku martech może okazać się kluczem do sukcesu.

64

Finanse

Ostatnie podrygi WIBOR-u

Co jakiś czas świat finansów dochodzi do wniosku, że rzeczywistość można urządzić lepiej i przechodzi rewolucję. Tym razem stary WIBOR zostanie zastąpiony nowym systemem liczenia kosztów pieniądza. Zmiana w założeniach dobra, ale przewrócić się może o wykonanie.

67

Zielona transformacja

Pomaluj mój świat na zielono

Wszyscy chcą dziś być ekologiczni. Także firmy, które nieraz idą na łatwiznę i stosują strategię ekościemy. Ale uwaga! Pozorowanie działań na rzecz środowiska może być łatwo zdemaskowane. A to oznacza dotkliwe straty – i to nie tylko wizerunkowe, ale również finansowe.

71

Zielona transformacja

Nie ma ekonomii bez ekologii

Co nam da budowanie nawet najbardziej rentownych biznesów, jeśli zniszczymy naszą planetę i ani my, ani nasze dzieci nie będziemy mogli z tych wypracowanych zysków korzystać – pyta retorycznie Agnieszka Servaas, współwłaścicielka VIVE Group oraz prezeska zarządu VIVE Management.

72

Zielona transformacja

7 sposobów skutecznej komunikacji ESG

Bez właściwej polityki ESG nie da się już właściwie robić biznesu. Ale kluczowe znaczenie ma też właściwa, przejrzysta i szczera komunikacja tej polityki. Przedstawiamy siedem sposobów, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces.

77

Aktualności

Taka franczyza to żabkość

Jednym z elementów strategii ESG jest pozytywny wpływ na otoczenie i lokalne społeczności. Żabka Polska robi to skutecznie m.in. przez wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości, która jest fundamentem polskiej gospodarki.

80

Raporty

Oszczędności w Polsce, czyli jak to robią Polacy? Raport

25 Lat temu aż 7 proc. Polaków uważało, że żyje biednie, a jedynie 5 proc., że dobrze. Dziś o biedzie mówi już tylko 1 proc. rodaków, a co trzeci z nas twierdzi, że żyje dobrze. I choć dokonaliśmy ogromnego skoku na drabinie dobrobytu, to nie zmieniło się jedno: od 25 lat wciąż prawie połowa Polaków nie ma odłożonych pieniędzy „na czarną godzinę”. Dlaczego?

84

Raporty

W co inwestować? Tak robią to Polacy. Raport

Pandemia przyniosła boom nie tylko, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Padł historyczny rekord sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Co oznacza, że Polacy masowo zainteresowali się inwestycjami. Gdzie jeszcze można zarobić?

87

Raporty

GPW postawi na rynek sztuki w technologicznej odsłonie

To jeden z pierwszych tego typu pomysłów na świecie. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych niebawem uruchomi projekt GPW Private Market. Dzięki niej inwestorzy indywidualni będą mogli postawić na sztukę opartą na technologii blockchain.

88

Raporty

5 reguł ludzi bogatych

Ważne jest, aby przestać się skupiać na tym, czego nie masz, a zamiast tego skupić się na tym, co należy zrobić. Zajmij się tym, kim chcesz zostać, co stworzyć i osiągnąć.

92

Moja firma

Dług technologiczny. Przychodzi menedżer do programisty i...?

Jest taka anegdota – choć w zasadzie to bardziej dowcip – dotycząca współpracy kadry zarządzającej z działami IT, chętnie powtarzana zwłaszcza przez tych pierwszych. Jaką odpowiedź otrzyma menedżer zgłaszający programiście błąd w działaniu konkretnego systemu bądź aplikacji? „U mnie działa”. Koniec dyskusji, „mystery solved” – cytując Dwighta Schrute’a.

96

Wywiady

Jak się skoncentrować

Czy trening uwagi ma sens, multitasking to samo zło, a gra na komórce może być rozgrzewką przed trudnym zadaniem? – pytamy dr. Marcina Leśniaka, neuropsychologa.

99

Raporty

Jakie kompetencje trzeba posiadać w przyszłości? Raport

W dynamicznie zmieniającym się świecie zdecydowanie mniejsze znaczenie zaczyna mieć dogłębna, latami zdobywana, skomplikowana wiedza. Dużo większego znaczenia nabierają pierwotne cechy, które przez tysiące lat pozwalały przetrwać gatunkowi ludzkiemu.