Wydanie 7/2022 (82) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2022 (82)

Data publikacji: 30.06.2022

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 7/2022 (82)

1

Felietony

Jeden krok do przodu

Marek Piechocki razem z Jerzym Lubiańcem zaczynali od hurtowni odzieży – jeszcze pod nazwą „Mistral” – w Gdańsku. Najpierw tureckie swetry przywozili w torbach – jednej, czterech, potem w ośmiu, dwunastu. Następne były już kontenery. Pięć lat później otworzyli biuro w Szanghaju. I tak od niewielkiego biznesu dwóch przyjaciół z Pomorza stopniowo zbliżyło się do tego kim są dzisiaj.

4

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

8

Aktualności

Mniej oszczędności, więcej długów

Po dwóch latach pandemii zmniejszyła się liczba Polaków, którzy mają oszczędności, za to wzrósł odsetek gospodarstw domowych muszących spłacać długi – wynika z badania CBOS.

10

Felietony

Kiedy Wall Street kichnie

Ceny ropy mogą skoczyć do 175 dol. za baryłkę. Byłby to prawdziwy rynkowy huragan i źródło wielkiej inflacji. Czy odcinanie się w takim momencie od rosyjskiej ropy jest nierozsądne?

12

Tylko u nas

W starciu z liczbami populiści nie mają szans

Przez wysoką inflację i Polski Ład nasze społeczeństwo przechodzi przyspieszony kurs ekonomii w praktyce. Mnie się jednak marzy, żebyśmy podstawy takiej wiedzy wynosili już ze szkoły – mówi Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

18

Tylko u nas

20 prostych pomysłów na biznes

Podobno w muzyce wszystko już było. Biznes również w wielu przypadkach opiera się na utartych ścieżkach, za to wciąż możliwe jest odniesienie sukcesu, bazując przede wszystkim na ciekawym koncepcie. Chcesz dowodów?

25

Tylko u nas

Koszuleczki i biznes

Motto naszego sklepu brzmi: „Koszuleczki, piłeczka, lifestyle”. To nie jest przypadkowy slogan, bo chcemy rozwijać w Polsce kulturę chodzenia na co dzień w wyjątkowych i rzadkich koszulkach piłkarskich. Na Zachodzie to standard – mówią Filip Nosel i Adam Niewiński, założyciele sklepu Footbal Thrift Shop, który sprzedaje piłkarskie koszulki retro.

28

Tylko u nas

Burgery inne niż wszystkie

Francuz Lucas Pollier podczas służbowego pobytu w Los Angeles tak bardzo zakochał się w lokalnych smash burgerach, że postanowił porzucić wygodny stołek w korpo, by zająć się własnym biznesem. Dziś myśli o otwarciu drugiego lokalu, a w ostatnich sześciu miesiącach zyski jego Smashnego Burgera zwiększyły się dwukrotnie.

32

Ludzie

Do trzech razy sztuka

Niemal 30-letni Fryderyk Szydłowski najpierw rzucił koszykówkę, potem stanowisko menedżera prestiżowego klubu w Londynie, by ostatecznie założyć startup. Wspólnie z jednym z szefów J.P. Morgan.

36

Ludzie

Biznes wydrukowany w 3D

Paweł Ślusarczyk sprawił, że branża druku 3D nabrała zielonego koloru. Spółka, którą kieruje, opracowała ostatnio technologię tworzenia wydruków 3D z naturalnych i biodegradowalnych materiałów takich jak otręby pszenne. Na tym jednak nie koniec. Jego specjalizacja to innowacje, które w przyszłości mogą zmienić nasze życie na lepsze.

38

Ludzie

Przesyłka z dobrocią

Give Back Box, dobroczynny biznes Moniki Wieły, podbija kolejne kontynenty i ma szanse stać się odpowiedzią na pytanie, jak zmienić świat na lepsze, nie wychodząc z domu.

42

Fajrant

Czy nas jeszcze pamiętacie?

Z letnimi festiwalami muzycznymi może być w tym roku jak z tymi dawnymi znajomymi, z którymi nie możemy doczekać się spotkania, ale później jesteśmy w sumie lekko rozczarowani. Bo choć o pandemii już mało kto pamięta, pojawiły się inne poważne zagrożenia: wojna i inflacja.

48

Startupy

...ale w nowoczesnym domu najlepiej! Najlepsze startupy smart home

Eksperci nie mają wątpliwości – świadomość konsumentów dotycząca rozwiązań z zakresu smart home rośnie z roku na rok. Wiele innowacyjnych systemów i technologii to efekt prac polskich startupów. Rynek związany z inteligentnymi domami chłonie wszelkie nowinki, ale founderzy wciąż muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami.

52

Własny kawałek szczęścia

Obśmiewane mikrokawalerki, kojarzone z budowlaną patologią, wcale nią nie są. To trend życia w minimalnych warunkach, ale dający poczucie wolności oraz szereg usług, które są wspólne dla mieszkańców. Mikro wcale nie jest gorsze.

52

Rynki

Własny kawałek szczęścia

Obśmiewane mikrokawalerki, kojarzone z budowlaną patologią, wcale nią nie są. To trend życia w minimalnych warunkach, ale dający poczucie wolności oraz szereg usług, które są wspólne dla mieszkańców. Mikro wcale nie jest gorsze.

56

Rynki

Historia domowa

Do prawdziwego kryzysu w mieszkaniówce jeszcze daleko – zapewniają deweloperzy. I mają rację. Jeśli spojrzeć historycznie, ceny mieszkań dopiero zaczną spadać, kiedy RPP zakończy cykl… obniżek stóp procentowych. Dopiero wtedy przyjdzie kryzys.

60

Moja firma

Mail, któremu nie sposób się oprzeć

W korespondencji mailowej, zwłaszcza tej międzynarodowej, liczą się szczegóły. Ci, którzy je lekceważą, przegrywają. Oto sekrety udanej komunikacji z firmami zagranicznymi.

63

Aktualności

Rosną ceny prądu. Czas wyciągnąć wtyczkę

Ceny energii elektrycznej w ubiegłym roku pobiły historyczny rekord, w obecnym podwyżki zapowiadają się jeszcze wyższe. Prąd natomiast, oprócz bycia składową prawie każdej produkcji, jest też paliwem dla danych.

64

Moja firma

Jak upolować talenty

Chcesz zostać „najlepszym szefem na świecie”? Zasypiasz, myśląc o tym, co obecnie robi Elon Musk? Cały czas przeliczasz kapitalizację swojej firmy? Nie osiągniesz tych celów bez „najlepszego zespołu na świecie”. Oto poradnik, jak wyławiać talenty w czasie rozmów rekrutacyjnych.

68

Moja firma

Klient trafi do ciebie głosem

To po prostu wygodne: zamiast pisać, mówimy. Sztuczna inteligencja rozpoznaje nasz głos i składa zamówienie. W ten sposób konsumenci dostają nowy kanał dostępu do sklepów. To trend, z którym trzeba się liczyć.

70

Moja firma

Jak pomagać i zyskiwać

Pomoc charytatywna powinna być bezinteresowna. Firmy mogą jednak skorzystać z udogodnień podatkowych, zwłaszcza w świetle nowych przepisów dotyczących pomocy Ukraińcom.

72

Aktualności

Energia kobiet i energia zmian

Kobiety w biznesie bywają tak ambitne, że nie chcą poprosić o niezbędną pomoc. Dlatego tak ważne jest wzajemne wspieranie się. O dobrej energii, która wytwarza się podczas wspólnego działania kobiet, mówią przedstawicielki E.ON Polska, gdzie wiele pań piastuje kierownicze stanowiska

73

Raporty

Raport: Różnorodność. Czuła menedżerka

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojna w Ukrainie. Nowe, niepewne warunki funkcjonowania biznesu sprawiają, że nadchodzi epoka „kobiecego stylu zarządzania”. Będziemy się go musieli nauczyć niezależnie od płci.

77

Aktualności

Kobieca twarz logistyki

Gdy prawie dwa lata temu Monika Duda obejmowała funkcję dyrektor zarządzającej, była pierwszą kobietą w strukturze DHL Supply Chain w Polsce, która objęła tak wysokie stanowisko kierownicze. Media branżowe pisały wtedy, że to „nowy rozdział dla całego sektora logistycznego, który pokazuje potencjał roli kobiet jako nowoczesnych liderek w branży TSL”.

80

Raporty

Raport: Różnorodność. Nie stać nas na wykluczanie

W dzisiejszym świecie tylko ignorant albo bogacz może sobie pozwolić na to, by nie zajmować się w swej firmie różnorodnością i inkluzywnością – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Żabce.

85

Raporty

Raport: Różnorodność. Informatyka jest kobietą

Już za kilka lat kobiety będą stanowiły prawie połowę wszystkich zatrudnionych w branży IT. Na naszych oczach pada więc jeden z ostatnich męskich bastionów na rynku. Z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla branży.

88

Raporty

Raport: Kobiety w IT. Rzeczy niemożliwe robimy od ręki

Jeśli w branży IT nie będzie kobiet, to inni zaprojektują nam przyszłość i świat – przekonują uczestniczki Programu dla kobiet „Bez cukru” w Banku Pekao S.A. , które na co dzień zajmują się nowymi technologiami: Justyna Banaś, Paulina Kałużna i Renata Machała.

93

Aktualności

Grupa LUX MED z ofertą Ubezpieczenia Szpitalnego Pełna Opieka

LUX MED Ubezpieczenia, spółka z Grupy LUX MED, wprowadziła własną ofertę opieki szpitalnej, która jest odpowiedzią na potrzeby klientów i na wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się system ochrony zdrowia. Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED Pełna Opieka to produkt bazujący głównie na infrastrukturze szpitalnej Grupy. Szczególną rolę odgrywa w nim koordynator opieki szpitalnej, który wspiera i prowadzi pacjenta od momentu zgłoszenia przez cały proces leczenia.

94

Marka Godna Zaufania

Wywalczenie pierwszego miejsca nigdy nie jest łatwe

Nie ma wiarygodniejszej formy komunikacji niż ta poprzez emocje sportowe – kto jest prawdziwszy niż rywalizujący sportowiec? – mówi Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy zespołu ORLEN Team. Wykreowanie wizerunku zawodnika to jednak mnóstwo ciężkiej pracy u podstaw.

96

Moja firma

Dobry biznes to nie tylko zarabianie

We współczesnym świecie zysk to nie tylko wpływ, ale także brak wpływu. Zarabianie pieniędzy to za mało, znacznie ważniejsze stają się konsekwencje tego zarabiania. Konsekwencje dla ludzi i świata. To wszystko kryje w sobie dobry CSR.

98

Drive

Rynek aut na wirażu

Miało być już lepiej, a jest coraz gorzej. Wojna tylko pogłębiła kłopoty branży motoryzacyjnej. Samochodów brakuje, a te, które są, bywają droższe o kilkadziesiąt procent. Nieco lepiej jest z elektrykami, ale na nie też poczekamy.