Wydanie 4/2021 (67) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2021 (67)

Data publikacji: 01.04.2021

Polityka, miłość i seks. Magda Mołek i Joanna Keszka, autorki podcastu Rozważna i erotyczna. Wywiad

W podcastach jest i polityka zagraniczna, i psychologia, i seks. Dziś to jedna z najbardziej demokratycznych platform pozwalających na szerzenie treści, których nie znajdziesz nigdzie indziej – mówi Magda Mołek, dziennikarka, która wspólnie z trenerką kreatywnego seksu, Joanną Keszką, dla Empik Go tworzy podcast „Rozważna i erotyczna”.

Marta Kwiatkowska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2021 (67)

1

Edytorial

Ale historia!

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Betty Broderick stała się najbardziej znaną żoną Ameryki. I najbardziej kontrowersyjną. Porzucona przez męża, doprowadzona do ostateczności kobieta postanowiła wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Nawet po dokonaniu podwójnego morderstwa dla wielu Amerykanów zabójczyni wciąż była ofiarą.

18

Ludzie

Jak zarobić na gadaniu

W Polsce trwa podcastowa rewolucja, która w najbliższych miesiącach będzie tylko nabierać na sile. Ile kosztuje wyprodukowanie podcastu i czy każdy na podcaście może zarabiać?

30

Ludzie

Jajka de lux

Adrian Grotek stworzył pierwszą na świecie ekskluzywną markę jajek. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są one produktami rodem z przyszłości.

32

Ludzie

Sukces na wyciągnięcie ręki

Podnieś, połóż… Niektóre prace są tak proste, że aż proszą się o robota! Tyle że skonstruowanie go i przystosowanie do np. pracy w centrach logistycznych wcale już takie proste nie było. Potrzeba było prawdziwego rewolucjonisty. Kacper Nowicki, pomysłodawca systemu Nomagic dostał już na niego 8,6 mln dol. Wsparli go m.in. Khosla Ventures z Doliny Krzemowej i Sebastian Kulczyk.

34

Ludzie

Brzmienie sukcesu

Co łączy zespoły metalowe Behemoth i Gojira, duńską piosenkarkę MØ oraz legendarnego Raya Wilsona z Genesis? Używają oni słuchawek wyprodukowanych w niewielkiej, warszawskiej manufakturze Custom Art stworzonej przez Piotra Granickiego.

37

Ludzie

Z widokiem na Renomę

Palenia kawy uczyli się z internetu. Nieraz zdarzało się, że tym, co wyjmowali z pieca, mogli co najwyżej przepędzać ślimaki. Dzisiaj właściciele Blueberry Roasters mają własną nowoczesną palarnię i przymierzają się do eksportu.

40

Ludzie

Przełamując tabu

Marka Your KAYA to nie tylko ekologiczne tampony i podpaski czy zdobywające coraz większą popularność kubeczki menstruacyjne. To także przełamywanie tabu związanego z menstruacją.

47

Rynki

Planszówki wciąż w grze

Wydawcy gier planszowych w Polsce zgodnie twierdzą, że dawno nie mieli tak dobrego okresu. Popularność planszówek sukcesywnie rośnie od 10 lat, ale trend wystrzelił w trakcie pandemii. Wiele tytułów – zwłaszcza w pierwszych miesiącach epidemii – szybko się wyprzedało. Zresztą ku zaskoczeniu samych wydawców, którzy nie nadążali z dodrukami.

50

Rynki

Kobiety od ryzyka

Wśród decydentów branży venture capital kobiet jest jak na lekarstwo. Są jak jednorożce w startupach, w które inwestują: częściej się o nich słyszy, niż spotyka.

54

Raporty

Raport e-commerce. Wyścig o klienta

Sektor e-commerce to największy beneficjent rewolucji gospodarczej w czasie pandemii. Nic dziwnego, że walka na tym rynku jest coraz ostrzejsza. Już niebawem pierwsze firmy zaczną odpadać z wyścigu.

57

Raporty

Cross-border e-commerce nie tylko dla dużych graczy

W Europie jest 800 tys. e-sklepów, a tylko 8 proc. sprzedaje w modelu cross-border. Jedna trzecia z nich chciałaby wejść na nowe rynki, ale ogranicza ich logistyka. Dostęp do niskich cen usług fulfillment czy możliwości zaoferowania dostawy na następny dzień były do tej pory domeną dużych, międzynarodowych sklepów internetowych. Jednak pojawił się nowy sposób na ekspansję zagraniczną – podłączenie się do europejskiej platformy usług fulfillment.

66

Moja firma

Własny biznes czy franczyza

Prowadzenie biznesu nie musi opierać się na komercjalizacji własnego, genialnego biznesu. Od lat liczne firmy prześcigają się w przyciąganiu ambitnych przedsiębiorców ofertą franczyzową.

72

Moja firma

Zarabianie na wzroście inflacji lub samej jego groźbie

Po latach spokoju ryzyko przyspieszenia wzrostu cen znów staje się przedmiotem zażartych dyskusji ekonomistów. Głośnej na tyle, że jej echa dotarły na rynki finansowe – od sierpnia 2020 r. rośnie rentowność obligacji USA. W ślad za tym pojawiła się też szansa na nieprzeciętne zyski, znacznie przewyższające tempo wzrostu cen w gospodarce.

75

Moja firma

PPK to szansa, nie zmarnuj jej!

Program, który ma zmienić sytuację polskich pracowników, wchodzi w decydującą fazę. Teraz przed egzaminem stoją przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).

79

Raporty

Leasing pomaga wygrać z pandemią

W ramach odbudowy potencjału, w ciągu najbliższych 2–3 lat, inwestycje i ich finansowanie będą stanowiły podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki. Zwycięzcami będą te firmy, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i rewizji swoich strategii, dla których model przedkowidowy przestał być efektywny.

81

Raporty

Finansowanie na niepewne czasy

Kiedy decydujemy się na leasing przedsięwzięć biznesowych, warto brać pod uwagę nie tylko cenę. Równie ważny jest zaufany leasingodawca, wsparcie firmy leasingowej w transakcji czy możliwość wyboru różnych opcji np. gwarancji niezmienności wysokości rat.

83

Raporty

Jak stworzyć jednorożca

Już 10 polskich spółek ma szansę zostać jednorożcem. To m.in. Brainly DocPlanner, Iceye, Booksy, Cosmose AI. W większość z nich zainwestował PFR.

84

Raporty

Raport Finansowanie dla firm. Aniołowie kapitału

Leasing, faktoring czy kredyt to dość standardowe, znane od lat źródła finansowania biznesu. Wesprzeć nas mogą też aniołowie biznesu czy fundusze venture capital. A także zwykli zjadacze chleba, którzy inwestują poprzez platformy crowdfundingowe.

86

Raporty

Raport Finansowanie dla firm. Programy unijne

Nie złożymy już wniosków na środki z Tarczy 2.0, ale firmy MSP ciągle mogą starać się o finanse z Unii Europejskiej. Pokazujemy, jakie programy są obecnie realizowane i kto może z nich skorzystać.

91

Raporty

Raport Energetyka. Wiatraki coraz bliżej na horyzoncie

Na Bałtyku robi się coraz ciaśniej, już kilkanaście konsorcjów stawia tam kolejne farmy wiatrowe. Kilka z nich jest z Polski. Na razie trwa jednak bój o akty wykonawcze do nowej ustawy wiatrakowej. To one określą, jaka będzie cena energii z wiatru.

95

Raporty

Raport Energetyka. Wiatr szans

Kiedy myślimy o farmach wiatrowych na Bałtyku, przed oczami stają nam głównie wielkie konsorcja złożone z gigantycznych koncernów. Tymczasem mniejsze firmy też mogą zarobić na projektach związanych z rozwojem morskiej energetyki. Podpowiadamy jak.

98

Zarządzanie

Ile można dać za darmo?

Mamy osobę lub firmę, która jest potencjalnie zainteresowana zakupem, ale... najpierw chciałaby coś za darmo. Jak powinniśmy się wtedy zachować? Oto polecane praktyki.