12
Pełny obraz Kuczyńskiego. Jesień dobra dla optymistów
Rekordy wszech czasów na amerykańskich giełdach nie znajdują odzwierciedlenia w danych ekonomicznych. Trzeba być ostrożnym.
Data publikacji: 28.11.2019
Dziś jesteśmy pierwszym źródłem informacji na temat jakości powietrza w kraju. To samo, co dla Polski, chcemy zrobić dla Europy, a potem dla świata. Już jesteśmy obecni w 25 krajach – mówi Wiktor Warchałowski, CEO i współzałożyciel Airly.
Małgorzata Mierżyńska
12
Rekordy wszech czasów na amerykańskich giełdach nie znajdują odzwierciedlenia w danych ekonomicznych. Trzeba być ostrożnym.
14
Dziś jesteśmy pierwszym źródłem informacji na temat jakości powietrza w kraju. To samo, co dla Polski, chcemy zrobić dla Europy, a potem dla świata. Już jesteśmy obecni w 25 krajach – mówi Wiktor Warchałowski, CEO i współzałożyciel Airly.
20
Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie i szukamy sposobów, aby się przed tym uchronić. Rosnący popyt na usługi i produkty sprawia, że jest też coraz więcej firm chcących na smogu zarobić.
26
Nie sztuką jest nie upaść, ale podnieść się z każdego upadku – mówi znane powiedzenie. Marcin Brysiak upadał, ale dziś mocno stoi na nogach. Stworzył aplikację, która pomaga takim jak on – uzależnionym od alkoholu.
29
Stworzony przez braci Bielawskich retro e-rower to nie tylko oryginalny środek transportu. To też hołd dla pełnych pasji rzemieślników, których profesje powoli znikają.
32
Dhruv Agrawal wraz z zespołem z Aether Biomedical stworzył protezę, która reaguje na impulsy nerwowe. Choć pochodzi z Indii, jego biznesową ojczyzną stała się Polska. To właśnie tu uzyskał prawie 5 mln zł na rozwój swojego produktu.
34
Neuroarchitektka Magdalena Filcek stworzyła w centrum Wrocławia miejsce, w którym po 20-minutowej drzemce ludzie wychodzą jak nowo narodzeni. Jej patentem zainteresowała się NASA, która w Kawiarence Snu widzi receptę na bolączki przemęczonej ludzkości.
36
Dwie przyjaciółki z korporacji zbudowały biznes oparty na znanych kucharzach. Zarabiają, oferując im dodatkowe źródło dochodu, a klientom kuchnię sław na zamówienie we wskazanym miejscu i czasie.
39
Produkowany w Polsce prąd należy do jednych z najbrudniejszych w Europie. A mimo to są u nas firmy – na razie głównie polskie spółki zagranicznych koncernów – które korzystają tylko z zielonej energii. Zapewne niewiele dzieli nas od chwili, gdy zacznie się okazywać, że warunkiem zdobycia kontraktu będzie korzystanie z zielonego prądu.
40
Co najmniej jeden czworonożny pupil znajduje się już w co drugim polskim domu. W całym kraju żyje łącznie ponad 14 mln psów i kotów. Ta ogromna i wciąż rosnąca baza „klientów” sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dla ich właścicieli. A ci nie żałują grosza, aby dogodzić swoim pupilom.
44
Współpraca z dużymi sieciami handlowymi daje możliwość szybkiego zwiększenia skali produkcji. Często wiąże się to z produkcją pod inną marką niż własna. Ale nie zawsze, bo niektóre sieci handlowe stawiają na polskie produkty.
48
Stacje paliw przestają być miejscem, w którym przede wszystkim tankuje się pojazdy. Można w nich zrobić zakupy, odebrać pocztę czy zjeść wegańskie potrawy. A niebawem zakres usług będzie jeszcze większy.
56
Nie ma zmiłuj! Specyfika branży handlowej wiąże się m.in. z koniecznością poniesienia wysokich kosztów uruchomienia sklepu. Radzimy, jak pozyskać na ten cel pieniądze.
60
Jeszcze niedawno firmy robiły wszystko, aby ich klienci byli szczęśliwi. Teraz potrzebna jest rewolucja – to pracownicy mają być w centrum uwagi. Bo jeśli zrekrutujemy dobrych ludzi, to właśnie oni sprawią, że nasi klienci będą zadowoleni – mówi Maja Gojtowska, specjalistka ds. HR i employer brandingu, autorka książki „Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”.
64
Początkujący przedsiębiorcy zwykle nie mają pieniędzy na profesjonalne badania rynku czy analizy biznesowe. Na szczęście mnóstwo danych, ważnych dla ich efektywności czy konkurencyjności, można zdobyć za darmo lub za grosze.
70
Szczęśliwi czasu nie liczą, chyba że chodzi o nadgodziny. Kto na nich korzysta? Jak je zdefiniować? Te pytania są aktualne zwłaszcza dziś, kiedy granica między życiem prywatnym a zawodowym coraz bardziej się zaciera.
76
Skup się na najmniejszym opłacalnym rynku. Nieustanna pogoń za masą może cię znudzić, bo masa oznacza przeciętność. Zamiast tego zacznij od pytania, jaka jest potrzebna minimalna liczba osób, byś mógł wpłynąć na rynek i by było to warte twoich starań?
79
Maszyny, które swobodnie rozmawiają z ludźmi, to jedna z najstarszych fantazji science fiction. Ta wizja powoli zaczyna się spełniać. I znajduje coraz szersze zastosowanie w biznesie, który chce działać skuteczniej.
82
Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Ale od niedawna należy też do nielicznych krajów, w których kierowcy mają dostęp do innowacji, jaką jest automatyczne wykrywanie wypadku połączone z błyskawiczną reakcją ubezpieczyciela, który organizuje pomoc.
86
5, 7, 10, a nawet 18 proc. w rok – tyle zarobiły najlepsze fundusze obligacji w ostatnich 12 miesiącach. Jak tego dokonały mimo rekordowo niskich rentowności? I czy mają szansę powtórzyć te wyniki?
89
W programie Horyzont 2020 może być do wzięcia ponad 100 mld euro. Ale nie tylko pieniądze będzie można zdobyć. Firmy, które uzyskają dotację zyskują prestiż. Poza tym trafiają do bazy danych programu, dzięki temu mają możliwość zebrać nowe kontakty biznesowe.
92
W małej firmie do prowadzenia skutecznego biznesu może wystarczyć leciwy komputer ze starą wersją pakietu biurowego i tanim oprogramowaniem do prowadzenia księgowości. Jednak z czasem pewnie i taki sprzęt zostanie podłączony do internetu. Korzystanie z globalnej sieci daje bowiem ogromne możliwości, ale stwarza równie duże zagrożenia. Jak im zapobiec?
95
Bezpieczeństwo danych staje się coraz ważniejszą kwestią dla rosnącej grupy polskich przedsiębiorców. Zbudowanie centrum danych, które dorówna bezpieczeństwem infrastrukturze oferowanej przez dostawców chmurowych, jest poza finansowym zasięgiem znacznej większości firm. Dlatego idealnym dla nich rozwiązaniem zarówno pod względem ochrony informacji, jak i kosztów jest korzystanie z chmury publicznej takiej jak Aruba Cloud.
96
Większość przedsiębiorców wie, że trzeba się cyfryzować, jednak tego nie robi. Tymczasem to nie jest takie trudne, ale trzeba to robić z głową – mówili uczestnicy debaty „Zwiększanie konkurencyjności Polskich Firm MSP w cyfrowych czasach” zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
100
Wprawdzie biuro to nadal centrum niemal każdego przedsiębiorstwa oraz miejsce spotkań jego pracowników i menedżerów, ale w coraz większej liczbie firm można pracować także poza ich siedzibą. Od lat robią to choćby handlowcy, ale teraz dołączają również inni specjaliści. Dzięki szybkiej łączności z internetem i technologiom chmurowym pracownicy mogą działać z niemal każdego miejsca na Ziemi.
104
Na rynku finansowania flot można być pewnym, że zawsze będą zmiany. Cały czas rośnie wynajem, do firm wchodzi car sharing, a przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po napędy alternatywne.
105
Dla wielu firm wynajem pojazdów jest podstawą biznesu. Obniżenie kosztów z tym związanych może być szansą na znaczne zwiększenie marży. Specjalną ofertę w tym zakresie przygotowała firma Carefleet.
108
Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja mająca ograniczyć zatory płatnicze. Przedsiębiorcy nie powinni jednak żywić nadmiernych nadziei, że nowe przepisy je całkiem zlikwidują.
110
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła tyle zmian, że przedsiębiorcy trudno będzie się w niej odnaleźć bez pomocy prawnika.
110
Kalendarz przedsiębiorcy na grudzień 2019 r.
114
Pół miliona złotych, czyli równowartość 120 tys. euro, powinien pod choinką znaleźć każdy, kto skończył właśnie 26 lat! To błyskotliwa wizja Thomasa Piketty’ego znanego francuskiego ekonomisty, autora monumentalnej pracy „Kapitał w XXI wieku” zgłębiającego z pasją problemy nierówności dochodowych.
116
PPK to wyzwanie dla niemal każdej firmy w Polsce. Jak poradził sobie z nim największy prywatny pracodawca w kraju, Jeronimo Martins – właściciel m.in. sieci Biedronka?
118
Niecałe cztery miesiące – tylko tyle czasu będziesz miał na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli twoja firma zatrudnia od 50 do 249 pracowników, to zegar zacznie bić pierwszej nocy 2021 r. Przygotuj się na to już teraz!
122
Zachęcam wszystkich, żeby spróbowali uwolnić się od swojej kultury. Nie, aby ją odrzucić, tylko wzbogacić o inne elementy. Po prostu znaleźć swoją drogę. Można być Polakiem, ale warto wybrać sobie coś trochę od Japończyków, trochę od Skandynawów, trochę od Niemców. Ja uwolniłem się od francuskiej mentalności, ale nigdy się nie uwolnię od francuskiej kuchni – mówi Clotaire Rapaille, badacz kultur i ekspert rynku, autor wydanej właśnie ksiażki „Kod kulturowy”.
126
Najczęściej na nią narzekamy. A gdyby tak spuścić zasłonę milczenia na to, co uwiera, drażni, frustruje i skupić się na pozytywach?