Latarnia na horyzoncie
Trwają właśnie prace nad programem Horyzont Europa – następcą Horyzontu 2020. Ich znaczenie wybiega daleko poza techniczne budżetowe ustalenia. Finansowanie przełomowych innowacji w Polsce bazuje dziś na pieniądzach unijnych. Najbliższe miesiące zadecydują o tym kto i na co będzie mógł w kolejnych latach zdobywać środki. Z perspektywy innowatorów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE wyznaczone przy tej okazji priorytety badawcze UE pełnią funkcję latarni morskiej. Już teraz warto się na nią kierować, nawet jeśli wydaje się ona dopiero majaczyć na horyzoncie.
Co już wiadomo? Horyzont Europa, podobnie jak jego poprzednik Horyzont 2020, zaplanowany będzie na 7 lat i ruszy od 2021 r. Jego dokładny budżet jeszcze nie jest ustalony, ale już przesądzone jest to, że będzie on znacznie większy niż w Horyzoncie 2020. Obecny to ok. 77 mld euro, przyszły, według wstępnych propozycji Komisji Europejskiej, ma wynosić 100 mld euro. Parlament Europejski zechce pułap ten jeszcze podnieść, i to pomimo dziury, jaką w unijnym budżecie wywoła brexit. To tylko pokazuje, jak dużą wagę przywiązuje Unia do tej części swoich wydatków, które przeznaczone są na badania i innowacje.
Europejskie misje
Wyznaczone zostały priorytety na pierwsze cztery lata działania programu. Jest ich pięć, są to tzw. misje (Major European...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 12/2019 (51) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.