Rekordowe wzrosty sprzedaży produktów second hand. Kupujemy używane rzeczy, żeby zaoszczędzić

second hand
Fot. shutterstock.
Używane produkty zyskują na popularności. W pierwszym kwartale tego roku firmy takie jak Allegro, OLX i Vinted odnotowały imponujący wzrost zarówno w liczbie dokonanych zakupów, jak i ofert.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak informuje „Rzeczpospolita”, jest to głównie efekt rosnącego zainteresowania Polaków używanymi produktami, które często są tańszą alternatywą dla nowych artykułów. Gazeta wskazuje, że najczęściej decydujemy się na zakup "z drugiej ręki" ze względu na problemy finansowe.

Używane produkty na OLX

W przypadku popularnego portalu ogłoszeniowego OLX, liczba ogłoszeń oznaczonych jako "używane" wzrosła o 12 proc. w pierwszym kwartale. Polacy coraz chętniej szukają okazji i decydują się na zakup używanych przedmiotów, które są w dobrym stanie i oferowane po atrakcyjnych cenach.

Wzrost zainteresowania Allegro Lokalnie

Podobną tendencję można zaobserwować na platformie Allegro Lokalnie, która umożliwia bezpośrednią sprzedaż między konsumentami. Tylko w ciągu minionego miesiąca platforma zanotowała liczbę odwiedzin wyższą o 23,2 proc. (w porównaniu do poprzedniego roku). Elektronika, książki i sztuka to najpopularniejsze kategorie wyszukiwane i kupowane przez Polaków. 

Czytaj dalej: Konsument Nowej Generacji 2023

Trend zakupów używanych ubrań na Vinted

Platforma Vinted również odnotowała wzrost zainteresowania. Do jej sukcesu dołączył też efekt ekspansji brandu do Rumunii.

Do kwesti finansowych i możliwego oszczędzania dołączyła też popularna idea zero-waste. Coraz częściej  sięgamy po używane ubrania ze względów ideowych. Choćby z powodu troski o planetę i zainteresowanie wokół skutków globalnego ocieplenia. To dotyczy przede wszystkim młodych dorosłych. Badania wskazują, że prawie 70 proc. Polaków dokonuje zakupów w sklepach z odzieżą używaną, a spośród nich aż 83 proc. to osoby poniżej 25. roku życia.

Rynek second-handów ma się rozwijać w najbliższych latach aż 11 razy szybciej niż sprzedaż detaliczna nowej odzieży.

Polacy oszczędzają dzięki zakupom używanych produktów

Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina o danych z Europejskiego badania Opinium, przeprowadzonego dla operatora płatniczego Visa. Wynika z nich, że 61 proc. Polaków twierdzi, że oszczędza dzięki kupowaniu używanych produktów. Kupujący używane artykuły szacują, że średnio pozwala im to zaoszczędzić 200 zł miesięcznie, a 22 proc. badanych uważa, że kwota ta wynosi 280 zł lub więcej.

Czytaj dalej: Nocna prohibicja w Krakowie - biznes w zależności od branży załamuje lub zaciera ręce

ZOBACZ RÓWNIEŻ