Davos: Miliarderzy i milionerzy z apelem do rządów: opodatkujcie nas
fot shutterstock.Zaskakujący list podpisany przez 206 sygnatariuszy, miliarderów i milionerów odczytano w szwajcarskim Davos podczas corocznego spotkania światowych przywódców i największych przedsiębiorców.
Świat płonie, gdy my się bogacimy
- W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy świat przechodził przez ogromne cierpienia, nasze majątki się powiększały, ale niewielu z nas, jeżeli w ogóle, może powiedzieć, że płaciło podatki, które można uznać za sprawiedliwe – piszą autorzy listu – Zaufanie w polityce, społeczeństwie, między ludźmi nie jest budowane w pokoikach dostępnych tylko dla bardzo bogatych i wpływowych. [...] Zaufanie buduje się poprzez odpowiedzialność, przez sprawnie działające, uczciwe i otwarte demokracje, które zapewniają dobre usługi społeczne i wspierają wszystkich swoich obywateli – czytamy.
Milionerzy wskazują, że podstawą demokracji jest sprawiedliwy system podatkowy i przyznają, że jako osoby najbardziej zamożne, wiedzą, że „obecne rozwiązania nie są sprawiedliwe”.
Opodatkujcie nas i zróbcie to teraz
Przywrócenie zaufania w społeczeństwie wymaga sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych. "Opodatkujcie nas, bogatych, i zróbcie to teraz" – apelują do uczestników forum w Davos sygnatariusze listu.
Apel milionerów w Davos
Odezwa wprawiła w osłupienie cały uczestników Forum Ekonomicznego. Miliarderzy nie pozostawili także wątpliwości co do samego szczytu w Davos, który nazwali niezliczonymi godzinami debat o ulepszaniu świata, bez przełożenia na realne działania.
- Dopóki uczestnicy nie wezmą pod uwagę tego prostego, efektywnego, narzucającego się wręcz rozwiązania - opodatkowania bogatych, światowa opinia publiczna będzie nadal postrzegała ich deklaracje o zaangażowaniu w naprawianie globalnych problemów jako niewiele więcej niż przedstawienie – zaznaczyli autorzy listu.
Pokażcie, że zasługujecie na zaufanie
Niespotykana refleksja milionerów kończy się nawołaniem do działań, które miałyby zmniejszyć ekstremalne nierówności.
- Historia pokazuje, jak kończą społeczeństwa dzielone przez ekstremalne nierówności, czas zmierzyć się z tym problemem; pokażcie ludziom świata, że zasługujecie na ich zaufanie – apelują sygnatariusze listu otwartego.
Rzeczywiście majątek najzamożniejszych rósł w pandemii szybciej niż przez ostatnie 10 lat (dane z nowego raportu Oxfam).
Wśród autorów listu wymienia się m.in. Abigail Disney, spadkobierczyni Walta Disneya czy aktor Mark Ruffalo. Odezwę do światowych przywódców poparli reprezentanci 12 krajów.
Czytaj dalej: Przyjaciel w pracy. Czy znajomości w miejscu pracy wpływają na produktywność?