Iglotex, jako pierwszy w branży, otrzymuje kredyt zrównoważonego rozwoju na 300 mln zł

iglotex
Siedziba Iglotexu w Krzeszowicach. Fot. shutterstock.
BNP Paribas udziela firmie Iglotex pierwszego kredytu zrównoważonego rozwoju (Sustainability-Linked Loan) w branży produkcji żywności.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bank BNP Paribas wraz z konsorcjum udostępnił ponad 300 mln zł kredytu, które pozwolą sfinansować zmiany właścicielskie i nowe inwestycje producentowi i dystrubutorowi mrożonek. Jest to pierwszy kredyt zrównoważonego rozwoju (Sustainability-Linked Loan) w branży produkcji żywności - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zrównoważona zielona transformacja

BNP Paribas pełni rolę koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju i agenta zabezpieczeń w ramach konsorcjum. Jak czytamy na stronie internetowej BNP Paribas - bank odpowiada za wsparcie klienta w doborze wskaźników oceny postępów w zrównoważonej transformacji i zapewnienie zgodności z najlepszymi praktykami rynkowymi.

Najnowsze informacje ze świata biznesu. Lipiec 2023

Cele zrównoważonego rozwoju Iglotexu

Cele zrównoważonego rozwoju Iglotexu obejmują redukcję marnowania żywności, poprawę bezpieczeństwa pracowników i włączenie kryteriów ESG w polityki zakupowe. Postępy w tych obszarach będą weryfikowane corocznie w latach 2023-2025.

Kredyt w formie Sustainability-Linked Loan jest uzależniony od realizacji wcześniej ustalonych celów zrównoważonego rozwoju. Tego rodzaju kredyty stają się coraz popularniejsze, a według Dealogic, w 2022 roku miały one charakter zrównoważony w 41% transakcji realizowanych przez konsorcja w regionie EMEA.

Grupa Iglotex działa na polskim rynku detalicznym i gastronomicznym. Od lat eksportuje swoje produkty do wielu krajów Unii Europejskiej. Producent mrożonek posiada marki własne w Polsce i za granicą są to m.in. Proste Historie, Bistro Pizza i Pizza Passionata, a także marki szerzej znane wśród firm gastronomicznych.

Grupa Dioryt wykupuje 50 proc. udziałów w Iglotexie

Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę w kwietniu Grupa Dioryt złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie 50% udziałów w Iglotexie. Obecnie Dioryt sprawuje wspólną kontrolę nad Iglotexem z funduszem Penta Investments.

Globalne działania BNP Paribas

BNP Paribas angażuje się w realizację transakcji zrównoważonego rozwoju na skalę globalną. Bank koncentruje się na wspieraniu strategicznych ambicji klientów w zakresie ESG i systematyzacji zarządzania zrównoważonym rozwojem. Jak podkreśla zarząd banku: udzielając pierwszego kredytu zrównoważonego rozwoju w branży produkcji żywności, BNP Paribas promuje odpowiedzialność ekologiczną i społeczną w sektorze spożywczym.

Wiosna była bycza. "Indeksy giełdowe mogą dalej rosnąć a złoty będzie mocniejszy"

ZOBACZ RÓWNIEŻ