Tylko u nas
Sawicka: "Wkrótce kino może stać się rozrywką premium - jak wyjście do opery czy teatru" [WYWIAD]
Może będzie tak, że od kina na stałe odpłynie część widzów, że stanie się ono swego rodzaju rozrywką premium w stylu wyjścia do opery czy teatru, ale daleka jestem od przesadzonych głosów o śmierci kina – mówi Konstancja Sawicka z Gutek Film.
Jak zbudować markę przywódcy? Przede wszystkim - określ swoje cele [PORADNIK]
Prezesem czy kierownikiem się bywa, liderem się jest. Twoja marka szefa ma ogromną moc przyciągania kandydatów do organizacji, ale jest też ogromnym osobistym atutem. Przetrwa on, nawet jeśli zmienisz zespół, którym kierujesz. W ostatniej części cyklu Akademia Młodego Szefa podpowiadamy, jak budować tzw. Boss Brand.
Podaruj mi trochę słońca. Sunmetric odmienia polską fotowoltaikę
Sunmetric policzy, czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest opłacalna. Później sprawdzi, czy okoliczne drzewa nie zasłonią paneli na dachu. A jutro znajdzie dom marzeń. Oto jaka przyszłość czeka polskie sieci neuronowe.
Waluty, obligacje, metale szlachetne. W co inwestować w 2022 r.
Globalny rynek akcji dojrzał do gruntownej korekty, a inflacja zagraża obligacjom. Metale szlachetne zawodzą – dodruk pieniędzy nie wpłynął dotąd na wzrost ich notowań. Jak więc utrzymać wartość oszczędności? W walutach? Być może. Ale czarnym koniem ostatnich miesięcy okazała się kryptowaluta – ethereum. Ta, za której pomocą na cyfrowe tokeny zamienić można wszystko. Nawet uśmiech Mony Lisy.
TOP 21. Najchętniej czytane teksty 2021 roku [ZESTAWIENIE]
Jerzy Owsiak, najpopularniejsi polscy youtuberzy, kryptowaluty. Oto krótkie podsumowanie 2021 roku w postaci najchętniej czytanych tekstów opublikowanych na portalu mycompanypolska.pl.
Postanowienia noworoczne, dzięki którym zostaniesz ikoną światowego biznesu
Zaledwie co dziesiąty z nas – tak mówią badania – na poważnie stara się zrealizować swoje noworoczne postanowienia, wykazując się dawką stosownej determinacji aż do 31 grudnia. Oczywiście nie wszystkim z tej małej grupki ostatecznie się to udaje. Możemy zatem przyjąć, że postanowienia noworoczne są jak zwiewne kolorowe motyle – prezentują się pięknie, ale zazwyczaj żyją tylko parę tygodni.
Prof. Korzyński: "Parytet płci to na dłuższą metę złe rozwiązanie" [WYWIAD]
Jak mężczyzna widzi ogłoszenie o pracę i z 10 warunków, spełnia trzy, to uważa, że się nadaje. Kobieta musi spełnić w swojej ocenie większość, inaczej nie zaaplikuje. Najwyższy czas to zmienić! – mówi prof. Paweł Korzyński z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Akademii Leona Koźmińskiego.
Renesans farmy i żaglowców. Technologiczne prognozy na 2022 rok Grzegorza Sadowskiego
Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny My Company Polska, prognozuje, co wydarzy się w przyszłym roku. Oto 7 trendów, które niekoniecznie muszą się sprawdzić (ale autor twierdzi, że tak będzie).
Kobiety w biznesie. Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości. Biznes ma płeć
Osobiste doświadczenia każdej i każdego z nas mogą być odmienne, ale twarde dane nie pozostawiają wątpliwości: biznes ma płeć. Męską. Im wyżej w hierarchii, tym wyraźniej to widać. Polska nie jest wyjątkiem.
Rynek krypto odmieni świat i kieszenie inwestorów. Prognozy na 2022 rok Grzegorza Kubery
Rynek kryptowalut dojrzewa coraz bardziej. Bitcoin przestaje kojarzyć się z narzędziem cyberprzestępców - zamiast tego zyskuje status najlepszego aktywa na świecie, wielokrotnie lepszego niż złoto. Jest gdzie robić biznes, i wzbogacić się na inwestycjach. Rok 2022 będzie pod tym względem jeszcze lepszy - prognozuje Grzegorz Kubera, redaktor portalu mycompanypolska.pl.
Samochód jak gadżet. Które dodatki są najbardziej doceniane przez kierowców?
Lata temu samochód składał się z silnika, kół, nadwozia, kierownicy. To uproszczenie, ale była to konstrukcja mechaniczna i dość prosta. Dziś każde nowe auto to komputer na kołach dysponujący funkcjami, o których kilka lat temu nikomu się nie śniło. Jednak nie wszystkie te dodatki są pożądane przez klientów.
Polski Ład to nie koniec! Prognozy dla firm na 2022 rok Czarka Szczepańskiego
Polski Ład nie zakończy zmagań polskich przedsiębiorców z nowymi pomysłami rządów. Do tego dojdzie wzrost kosztów działalności i... powstanie cyfrowych walut z ograniczonym terminem na ich wykorzystanie? Oto prognozy na 2022 rok redaktora mycompanypolska.pl, Czarka Szczepańskiego.
Jakich dokumentów potrzebujesz do uruchomienia sklepu internetowego? Poradnik
Myślisz o założeniu sklepu internetowego? Prawnik radzi, jakie dokumenty musisz przygotować, by rozpocząć w pełni działalność.
Symulator paparazzi, kloszarda, a nawet kozy. Symulatory w Polsce coraz popularniejsze
Symulator paparazzi. Symulator ochroniarza. Symulator mechanika pracującego na jednej z pierwszych kolonii marsjańskich. Polskie studia produkują coraz więcej gier, w których wykonujemy różne – czasem dziwne lub nietypowe – zawody. Symulatory stają się naszym dobrem narodowym! A może to po prostu pragmatyczne wykorzystanie naszych ukrytych potrzeb?
Każdy sobie szefem. Prognozy dla rynku pracy na 2022 rok Anity Szarlik
Jak zmieni się rynek pracy w 2022 r.? Dwa najważniejsze trendy, czyli praca hybrydowa i deficyt pracowników widać już od kilkunastu miesięcy. W nadchodzącym roku zmierzymy się z ich konsekwencjami. Na szczęście, nie muszą być one takie złe! - pisze w swoich prognozach na przyszły rok redaktorka My Company Polska, Anita Szarlik.
AI przestaje być sexy. Prognozy dla startupów na 2022 rok Kuby Dobroszka
Coraz więcej inwestycji, wielka szansa dla edtechów i... koniec mody na AI? Oto prognozy dla startupów przygotowane przez Kubę Dobroszka, redaktora i dziennikarza My Company Polska i mycompanypolska.pl.
Karol Milewski, Omnipack: "Polacy mają wyśrubowane wymagania względem dostaw" [WYWIAD]
Klienci chcą dostawy następnego dnia, niskich cen, wysokiej jakości. Żeby to robić z zyskiem, trzeba budować skalę, wychodząc poza Polskę. Nie da się inaczej. Skupiając się na rodzimym rynku, zostajemy w tyle – mówi Karol Milewski ze startupu Omnipack.
Wzrost przychodów, celebryci w branży, Twitch coraz popularniejszy. Rok 2021 w polskim gamedevie
Od kilku miesięcy na łamach mycompanypolska.pl coraz więcej piszemy o gamingu. To już niezwykle dochodowa gałąź gospodarki, która nad Wisłą dynamicznie się rozwija. Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń i trendów w polskim gamedevie w 2021 roku.
Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego
Rok 2022 r. będzie okresem głebokiem destabilizacji politycznej, która po raz pierwszy od lat zacznie się negatywnie przekładać na sytuację gospodarczą - pisze w swojej prognozie dla portalu mycompanypolska.pl Marcin Dzierżanowski, redaktor prowadzący miesięcznika My Company Polska. Tym samym rozpoczynamy cykl prognoz na przyszły rok autorstwa naszej redakcji.
Święty Mikołaj walczy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Omicron jest i będzie nadal zagadką i szalejącą niepewnością na rynkach, ale jeśli naprawdę powoduje słabe efekty (przy większej zaraźliwości) to i ten negatywny wpływ w końcu zniknie, co może doprowadzić do niezłego zakończenia roku.
Łukasz Dębski: "Dobry symulator daje ci wręcz poczucie stania się bogiem" [WYWIAD]
Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.
Coraz wyższa frekwencja w kinach. Czy branża wreszcie wzięła głęboki oddech?
W ostatnich tygodniach sale kinowe znów się zapełniły, a fani otrzymali wiele ciekawych filmowych propozycji. Choć odbicie w branży po roku wielkich strat jest wyraźnie widoczne, do pełnego optymizmu jeszcze daleko. Nadal panuje niepewność i pytanie, co przyniesie kolejny kwartał.
Suplementy, aplikacje mobilne, sport. Jak poprawić pracę mózgu?
Aplikacje z grupy brain fitness, soplówka jeżowata, trening Schultza czy medytacja – na co warto postawić?
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęła się kariera Wiktorii Wójcik
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęło się jej zamiłowanie do gamingu. Obecnie, wraz ze wspólnikami, rozkręca startup inStreamly, czyli platformę do łączenia streamerów z markami, a w wolnych chwilach jeździ na wrotkach.
Prezeska SimFabric: "Polska specjalizuje się w symulatorach. Gramy pierwsze skrzypce" [WYWIAD]
Niskie budżety w połączeniu z dosyć szybkimi zwrotami z inwestycji spowodowały wzrost studiów produkujących symulatory, a co za tym - wzrost liczby takich produkcji. To aktualnie trend światowy, w którym polskie studia grają pierwsze skrzypce - mówi Julia Leszczyńska, prezeska SimFabric.
Konrad Krawczyk opracowuje nowe leki. Dziś ma firmę wartą miliony
Konrad Krawczyk zaprzągł sztuczną inteligencję do pracy na jednym z najbardziej obiecujących pól – analizy dotąd niewykorzystanych danych medycznych w celu opracowywania nowych leków. Wybrał wąski, ale za to żyzny przyczółek – przeciwciała terapeutyczne. Był tym, który przecierał szlaki, dzięki temu ma dziś firmę wartą miliony.
Jak ograniczać kryzysy? Po pierwsze: oceń najbardziej prawdopodobne problemy
Chcesz być lepszy niż Mark Zuckerberg? Wymyśl, jak wejść do swojej firmy, jeśli karta dostępu przestanie działać.
Kondrat: "Nasza firma w pandemii zaliczyła duże wzrosty. Polacy przekonują się do wina" [WYWIAD]
Jest moda na polskie wina i to pomimo ceny, dlatego że wina z innych części świata często bywają po prostu tańsze. To jest determinowane przez ciekawość i jakieś takie poczucie przynależności do świata, za którym cały czas tęsknimy - mówi Marek Kondrat, właściciel sieci Kondrat Wina Wybrane.
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. A co to oznacza dla mniejszych przedsiębiorstw?
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. To – paradoksalnie – ważna zmiana również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bez pójścia za dużym biznesem mogą stracić kontrahentów i finansowanie.
Zielone Strony Biznesu. Ekrowy na ekofarmie
Drony, robotyzacja, sztuczna inteligencja, biogazownie, farmy wertykalne. W rolnictwie zachodzi cicha rewolucja. Ma dwa z pozoru sprzeczne cele: zwiększyć produkcję i zmniejszyć wpływ na środowisko. I polskie firmy są na pierwszej linii.
Obowiązkowe szczepienia w handlu? "Pracodawcy nie mogą być obciążeni kosztami takich regulacji"
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla trzech grup zawodowych zrodziło dyskusje o potencjalnym rozszerzeniu takiego obowiązku na inne zawody. Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, w odpowiedzi na pytania portalu mycompanypolska.pl stwierdził, że ewentualny obowiązek szczepień w handlu nie może dodatkowo obciążyć pracodawców.
Stworzyła biznes wbrew ostrzeżeniom. Teraz stawia na TikToka. Izabela Makosz, jakiej nie znacie
Wbrew ostrzeżeniom założyła firmę, jakiej w Polsce jeszcze nie było – Time for Wax. Po 10 latach sprzedała ją z wielokrotnym przebiciem. Dzisiaj Izabela Makosz jest mentorką i jako jedna z pierwszych w Polsce szkoli przedsiębiorców, jak sprzedawać na TikToku.
Funwisher idzie po 2 mln zł finansowania. Kuźniar: "Nie wykluczamy także wejścia na giełdę" [WYWIAD]
Zastanawialiśmy się czy z naszym modelem biznesowym i pomysłem na pivot wybrać się do wielkich londyńskich funduszy VC, czy lepiej zrobić mniejszy krok dzięki emisji crowdfundingowej. Na razie uznaliśmy, że jesteśmy gotowi na tę drugą opcję, choć nie wykluczamy ani współpracy z funduszami VC, ani wejścia na giełdę - zdradza Jarosław Kuźniar, CEO Funwisher.
Wiedza w pigułce. 7 newsletterów, które powinien znać każdy przedsiębiorca
Dobry newsletter to taki, który zostanie… przeczytany. Po czym czytelnik będzie czekał na kolejny e-mail. Rosnąca popularność tego kanału komunikacji sprawiła, że w sieci pojawia się coraz więcej naprawdę wartościowych newsletterów. My wskazujemy te, które mogą się okazać przydatne szczególnie dla przedsiębiorców.
Orphinic Scientific rozwija leki na rzadkie choroby. "Jesteśmy kolekcjonerami diamentów"
Istniejący od trzech lat Orphinic Scientific to fundusz biotechnologiczny, który specjalizuje się w rozwoju leków i technologii medycznych w zakresie chorób rzadkich. Ma swój pomysł na minimalizację ryzyka i plan debiutu na giełdzie.