Upmedic zamienia wiedzę lekarza w cyfrowe dane. W III kwartale 2022 druga runda finansowa [WYWIAD]

Upmedic
Upmedic, fot. materiały prasowe
Obecnie w Polsce nie tylko różne specjalizacje stosują odmienną terminologię i standardy opisów, ale także inaczej opis wykona np. ośrodek radiologiczny w Krakowie ,a inaczej w Warszawie, nie mówiąc już o mniejszych miejscowościach. W momencie, kiedy każdy lekarz opisuje pacjentów w podobny sposób, to eliminujemy problemy interpretowania diagnozy - tłumaczy Paweł Paczuski, CEO Upmedic.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Upmedic to polski startup, który stworzył inteligentny kreator opisów diagnostycznych, pozwalający tworzyć opisy badań o 70 proc. szybciej, niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. W efekcie czas pracy diagnostów w mniejszym stopniu konsumowany jest przez biurokrację, a większym poświęcany na to, co najważniejsze, czyli leczenie pacjentów.

W grudniu 2021 roku firma poinformowała o pozyskaniu ponad miliona złotych od funduszu LT Capital. W perspektywie najbliższych lat Upmedic chce wdrożyć swoje rozwiązanie na rynkach Europy i Ameryki Łacińskiej oraz udostępnić system innym specjalizacjom lekarskim.

O najbliższych planach, jak również technologii opracowanej przez Upmedic rozmawiamy z Pawłem Paczuskim, CEO startupu.

Dlaczego ustandaryzowanie opisów badań jest tak ważne w kontekście prowadzenia placówki medycznej?

Standaryzacja oznacza uspójnienie, którego bardzo potrzebujemy w polskiej ochronie zdrowia. Obecnie w naszym kraju nie tylko różne specjalizacje stosują odmienną terminologię i standardy opisów, ale także inaczej opis wykona np. ośrodek radiologiczny w Krakowie, a inaczej w Warszawie - nie mówiąc już o mniejszych miejscowościach. W momencie, kiedy każdy lekarz opisuje pacjentów w podobny sposób, to eliminujemy problemy interpretowania diagnozy. Pacjent na wizycie u neurologa oczekuje, że dostanie następne kroki do wykonania w swoim leczeniu, natomiast neurolog wie, jakie zmiany następują w mózgu pacjenta, dzięki analizie badań obrazowych wykonanej przez radiologa. Jeśli brakuje zrozumienia na linii radiolog-neurolog ze względu na niejasny opis badań, to pacjent może nie otrzymać właściwego leczenia w odpowiednim czasie. A jak wiemy w przypadku wielu chorób liczy się każda minuta.

Standaryzacja badań niesie za sobą także wielkie skutki dla całego systemu, ponieważ ustandaryzowane opisy badań pozwalają na łatwą ich analizę przy zastosowaniu technik big data. Dla przykładu wyobraźmy sobie, że jesteśmy właścicielami placówki i w łatwy sposób możemy sprawdzić szybkość czy skuteczność leczenia, liczbę pacjentów z danymi przypadłościami itp. Jeśli dane same w sobie są złotem, to ustrukturyzowane dane oraz system taki jak upmedic - dzięki któremu można je filtrować - stają się kopalnią złota. Daje nam to możliwość efektywniejszego leczenia pacjenta i zoptymalizowania pracy placówki.

Upmedic to narzędzie w większym stopniu kierowane do lekarzy czy do zarządców placówek medycznych?

Trafiamy tutaj w unikatowość upmedic, ponieważ jest to system, którego użytkownikiem jest lekarz, ale z wdrożenia go korzysta zarówno lekarz, jak i kadra zarządzająca placówki. Lekarz dostaje na wyciągnięcie ręki mnóstwo praktycznej wiedzy medycznej skondensowanej w postaci naszych strukturalnych szablonów utworzonych ze światem akademickim oraz narzędzie do usprawnienia i przyspieszenia swojej pracy. Na upmedic lekarz może zrzucić wszystko, co powtarzalne i żmudne przy tworzeniu dokumentacji -  interpunkcja, pisanie na klawiaturze - więc może skupić się na pacjencie. Natomiast z perspektywy menedżera placówki mamy takie korzyści jak: możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów dzięki usprawnieniu pracy lekarzy, usprawnienie audytów, kodowania ICD-10, a także lepsze poznanie potrzeb pacjentów w odniesieniu do stawianych im diagnoz.

Czy Polska radzi sobie z wyzwaniami związanymi z transformacją cyfrową w ochronie zdrowia?

Jest przyzwoicie - znacznie lepiej niż kilka lat temu - ale przed nami jeszcze sporo edukowania rynku. Na pewno pociesza fakt, że w placówkach zazwyczaj można oczekiwać jakiejś formy systemu IT do przechowywania dokumentacji medycznej - to już duży skok w porównaniu do notatek pisanych na kartce i składowanych w archiwach. Problemem natomiast jest silosowanie danych, czyli blokowanie dostępu do nawet anonimowych danych przez twórców systemów do zarządzania placówkami i składowanie ich w nieustrukturyzowanej postaci. Właśnie tym ostatnim problemem zajmujemy się my, bo co z tego jeśli zbieramy mnóstwo danych, skoro nie możemy wyciągać z nich wniosków?

Na czym skupicie się w najbliższych miesiącach?

Zajmujemy się uniwersalnym problemem - jak zamienić wiedzę lekarza w cyfrowe dane? W świecie medycznym jest to problem, który występuje w wielu wariantach w pozornie niezwiązanych ze sobą obszarach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy u klientów zweryfikowaliśmy dla upmedic przypadki użycia zarówno w platformach telemedycznych, jak i w badaniach klinicznych. Naszym dużym wyzwaniem jest to, jak o nas mówić, by jednocześnie pokazywać wartość, jaką wnosimy do systemu ochrony zdrowia jako całości bez bycia zaszufladkowanym do konkretnego z tych obszarów.

A schodząc z abstrakcyjnego poziomu na bardziej przyziemny, to nie możemy narzekać na brak zadań na najbliższe miesiące. Niedawno zakończyliśmy Akcelerator HealthcareLab organizowany przez Roche, EIT Health i CIVITTĘ - udało nam się wygrać główną nagrodę w kategorii Healthcare data management, ale nie spoczywamy na laurach. Pod kątem biznesowym, jesteśmy w przededniu wdrażania naszego rozwiązania do kilku nowych placówek oraz w trakcie negocjacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi, z którymi planujemy się integrować. Dodatkowo, powoli zaczynamy eksplorować rynki zagraniczne, dzięki organizacjom i firmom, z którymi partnerujemy.

Jeśli chodzi o produkt, to tu również domykamy kilka usprawnień, m.in. moduł strukturyzowanego rozpoznawania mowy. Staramy się, aby większość naszych obecnych działań była o ile nie zakończona sukcesem, to na zaawansownym etapie w trzecim kwartale, kiedy będziemy zbierać drugą rundę finansowania.

Digitalizacja danych jest coraz istotniejszym trendem w coraz większej liczbie branż: martech, medtech, foodtech itp. Zwrot ku digitalizacji wkrótce będzie jeszcze bardziej widoczny?

Zdecydowanie tak! Dane potrzebne nam są do podejmowania bardziej opartych na rzeczywistości decyzji, natomiast zbieramy je w takich ilościach, że bez formy cyfrowej niemożliwe byłoby ich przetworzenie. Stąd digitalizacja kolejnych branż, ponieważ to zwyczajnie się opłaca. Zarówno dla przedsiębiorców – mogą lepiej reagować na zmieniającą się sytuację na rynku, jak i dla klientów, którzy otrzymują produkty lepiej dopasowane do oczekiwań.

Upmedic znalazł się w naszym zestawieniu Najlepszych polskich startupów big data. Ranking będzie dostępny w majowym wydaniu miesięcznika "My Company Polska"

---

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi zestawieniami:

Najlepsze polskie fintechy

Najlepsze polskie medtechy

Najlepsze polskie foodtechy

Najlepsze polskie proptechy

Najlepsze polskie deeptechy

Najlepsze polskie startupy e-commerce

Najlepsze polskie startupy cybersecurity

Najlepsze polskie startupy IoT

Najlepsze polskie edtechy

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY