startupy
zobacz inne tematyUpadła gwiazda technologii Elizabeth Holmes szykuje się do procesu
Elizabeth Holmes, założycielka startupu Theranos, początkowo była gwiazdą Doliny Krzemowej. Szybko jednak okazało się, że jej firma była oszustwem. Teraz Holmes stoi w obliczu zarzutów o przestępstwo.
Dawid Solak: "Fabryka przyszłości to nie tylko technologia" [WYWIAD]
Jeśli odważnie zagramy kartą transformacji cyfrowej, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii – mówi Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Minimum Viable Product, czyli jak zacząć rozwój swojego startupu
MVP (minimum viable product) to produkt lub usługa na poziomie minimalnie satysfakcjonującym, co oznacza, że spełnia potrzeby klienta i... niewiele więcej. To również dobry sposób na rozwój startupu.
Jednorożce wśród startupów – poznaj 10 najwyżej wycenianych firm
Jednorożcami nazywamy startupy o wycenie przekraczającej 1 miliard dolarów. Prezentujemy TOP 10 obecnie największych jednorożców. Ten z pierwszego miejsca wart jest aż 140 mld dol.!
Labocanna zebrała prawie 10 mln złotych. To mniej, niż planowała
Zakończyła się emisja akcji spółki Labocanna z branży konopnej. Firmie udało się pozyskać prawie 10 mln złotych - o milion mniej, niż pierwotnie zakładała.
Klarna oficjalnie wchodzi do Polski. To jednorożec założony przez Polaka
Partnerstwem z H&M startup Klarna zapoczątkował ekspansję w Polsce. To szwedzki startup założony przez Polaka, Sebastiana Siemiątkowskiego, wyceniany obecnie na ponad 45 mld dolarów.
Uber Eats. Wielkie budżety i świetny marketing, a ciągle na stracie
Choć z punktu widzenia restauracji i użytkowników Uber Eats jest usługą dość drogą, skuteczny marketing i finansowanie z funduszy VC sprawiły, że to lider rynkowy. Jak dobrze radzi sobie ten startup?
Startupy dostarczające żywność pod lupą w Hiszpanii
W zeszłym tygodniu weszło w życie nowe prawo w Hiszpanii, wymagające od firm dostarczających żywność zatrudniania kierowców jako pracowników, a nie niezależnych freelancerów.
Dlaczego startupy upadają? Oto najpopularniejsze powody
Brak kapitału i szansy na zdobycie kolejnego dofinansowania to numer jeden. Na drugiej pozycji jest ocena rynku i klientów, którzy stwierdzają, że zwyczajnie nie potrzebują danego produktu czy usługi.
Najlepsze polskie DEEPtechy. Superbohaterowie
Z połączenia trzech żywiołów – innowacji, technologii i biznesu – powstały one: startupy, które mogą sprawić, że wszystkim będzie żyło się lepiej. „Deeptech” pojawił się w gospodarczym słowniku relatywnie niedawno, ale już teraz napędza międzynarodowy przełom.
Jutro Medical z finansowaniem. Firma ma 27 mln złotych na budowę "przychodni przyszłości"
27 mln złotych trafi do firmy Jutro Medical, która rozwija przychodnię online połączoną z nowoczesną kliniką. Finansowanie przekazał fundusz Inovo Venture Partners, przy udziale niemieckiego Rheingau Founders, Market One Capital, i aniołów biznesu. Pozyskane środki posłużą do rozwoju platformy ułatwiającej pracę lekarzom oraz ekspansję w kolejnych miastach.
Eksperci: szaleństwo finansowania startupów na świecie podsyca obawy przed bańką
Zaledwie w tym roku startupy zebrały globalnie 292,4 miliarda dolarów na całym świecie. Niemal na pewno pozyskają w tym roku więcej niż w 2020 r., gdzie łączna pula inwestycji wynosiła 302,6 mld dol. Czy inwestorzy technologiczni nie przesadzają, wypisując większe czeki niż kiedykolwiek?
Rozwijasz startup? Zacznij poświęcać więcej uwagi na narrację i komunikację
Sama innowacja to za mało. Szybko pojawią się bowiem firmy, które cię skopiują i wdrożą to samo, ale pod własnym szyldem. Jak zatem się wyróżnić i nie stracić pozycji?
Starlink, czyli internet z kosmosu, ma już ponad 1700 satelitów. Dostępny w kilkunastu krajach
Starlink, kolejna firma, którą założył Elon Musk, z miesiąca na miesiąc zwiększa swój zasięg. Według Reutersa w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczba klientów może sięgnąć pół miliona.
Żegnaj, szkoło! To najlepsze polskie edtechy [TOP 10]
Oczywiście taka szkoło, jaką znaliśmy dotychczas. Bo choć potrzeba uczenia się jest niezmiennie ważna, do dyspozycji mamy inne narzędzia: Messenger wypiera słowniki językowe, a rozszerzona rzeczywistość zastępuje tradycyjne podręczniki. Tylko wymówki wciąż nie działają – na „nie mam zadania, bo bolał mnie brzuch”, nadal nie nabierze się żaden nauczyciel.
Green deal. Duży i mały razem robią biznes
Algorytmy, które analizują pracę kotła, system, który bilansuje energię pochodzącą z wielu rozproszonych instalacji, chatboty wspierające biuro obsługi klienta – polskie startupy coraz śmielej odnajdują się na niełatwym rynku energetycznym. Nie bez pomocy koncernów.
Duolingo wejdzie na giełdę Nasdaq. Przychody za pierwszy kwartał wynosiły 55,4 mln dol.
Aplikacja do nauki języków Duolingo złożyła wniosek do Komisji Papierów Wartościowyhch i Giełd, aby pojawić się na Nasdaq pod symbolem DUOL.
Google uruchomił akcelerator dla medtechów. Projekt realizowany jest z Warszawy
Wystartował nowy akcelerator firmy Google dla startupów. Tym razem ze współpracy z amerykańskim gigantem skorzystają startupy z branży medycznej i zdrowia.
Biec z wiatrem. Najlepsze startupy e-commerce [RANKING]
Rok 2020 był rekordowy dla sektora e-commerce. Możliwości, jakie dał przedsiębiorcom rozwój sprzedażowych kanałów internetowych są duże jak nigdy wcześniej. Eksperci podkreślają jednak, że nie każdy skorzysta na e-commerce’owej rewolucji. Bo żeby biec z wiatrem, nie wystarczy tylko dobry pomysł.
Być jak Elon Musk. Lista polskich innowatorów 2021 [ZESTAWIENIE]
Lekarze, technolodzy, startupowcy, artyści. Zdaniem wielu ekspertów nasz kraj to dobre miejsce na rozwijanie innowacji – nie tylko tych technologicznych. I wymienione poniżej osoby tylko tę tezę potwierdzają. Prezentujemy kolejną edycję listy polskich innowatorów, których inicjatywy mogą wkrótce zmienić – lub już zmieniają! – świat.
Sebastian Prokop, Filip Chajzer i Maciej Kawecki. Darmowe konsultacje dla startupowców
Ruszają bezpłatne konsultacje i webinary organizowane przez inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości. Wśród prelegentów Sebastian Prokop, Filip Chajzer, Maciej Kawecki i Małgorzata Ohme.
Bartek Gola: Startupowców nie powinno traktować się jak dzieci ale jak zwrot z inwestycji [WYWIAD]
W Polsce mamy lepszych przedsiębiorców niż inwestorów. Ja miałem etap, że za bardzo się zaprzyjaźniałem z założycielami startupów. A to błąd. Nie wolno ich traktować jak swoje dzieci, ale jako zwrot z inwestycji – mówi Bartek Gola, zarządzający SpeedUp Group, przedsiębiorca i innowator.
Rusza nowy program PFR Ventures. 200 mln złotych dla zielonych startupów!
PFR Ventures uruchomił nowy program dedykowany funduszom, które będą inwestowały w zakresie proekologicznych innowacji. PFR GreenHub FoF zakłada przekazanie nawet 200 mln złotych na inwestycje.
Prawy start w startup. RODO dla startupu, czyli 7 kluczowych zasad przetwarzania danych osobowych
Niezależnie od formy prawnej twojego startupu pamiętaj, że nawet jeśli jesteś na wczesnym etapie rozwoju działalności, nie oznacza to, że nie masz czego chronić i RODO cię nie dotyczy.
245 mln zł na inwestycje w startupy. Nowy fundusz może zainwestować w 20 polskich firm
Firma Inovo Venture Partners zakończyła proces pozyskiwania środków dla swojego drugiego funduszu, który zajmie się inwestycjami w startupy na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polski. Środki w wysokości 245 mln złotych mają trafić do 20-25 firm.
Startupy zagrają o mentoring
InQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości, działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu ogłosił nowy konkurs dla startupów. To organizowany po raz piąty "Zagraj o mentoring".
Pracuj Ventures postawi na Ukrainę
Do zespołu Pracuj Ventures funduszu inwestującego w startupy z obszaru HR oraz corporate learning dołączył Mykola Mykhaylov. Jako dyrektor inwestycyjny będzie odpowiedzialny za działania oraz rozbudowę portfolio funduszu na rynku ukraińskim.
Konkurs dla startupów. Najlepsze firmy dostaną nagrody o wartości miliona złotych
Rusza konkurs EIT Digital Challenge. Trzy najlepsze europejskie startupy technologiczne będą mogły liczyć na wsparcie finansowe o wartości 250 tys. euro.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Kwiecień 2021
Aktualne wydarzenia ze świata biznesu i startupów.
5 popularnych i sprawdzonych modeli biznesowych
Biznes musi być rentowny i najlepiej, gdy jest taki już "na papierze", czyli z obliczeń wynika, że faktycznie będziesz generować zysk już po pierwszych miesiącach.
Umiejętności przydatne w prowadzeniu firmy
Co sprawia, że założyciel startupu osiąga sukces? Oto ważne umiejętności przydatne w prowadzeniu firmy.
UiPath wejdzie na giełdę. To będzie udany debiut!
UiPath to firma zajmująca się automatyzacją procesów biznesowych. Złożyła prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, informując że zamierza wejść na giełdę NYSE pod symbolem PATH.
Koncepcja 6D - sposób na stworzenie firmy w 2021 r.
Czy znasz koncepcję 6D, opracowaną przez Petera Diamandisa? Postaraj się ją zapamiętać – dzięki niej twoja firma będzie mogła się dobrze rozwijać, będziesz mógł też świetnie oceniać pomysły biznesowe w obecnych, cyfrowych czasach.
Model AARRR świetnie sprawdza się w startupach
AARRR to mierzalny proces, dzięki któremu odwiedzający staje się potencjalnym, a następnie płacącym klientem.
Jak firmy wykorzystują psychologię w rozwoju i opisie produktów
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest to, że firmy najpierw opracowują konkretne funkcje i rozwiązania, a potem "nakładają" na nie język, czyli komunikację do klienta. To jest praca na opak! Język powinien być na pierwszym miejscu.