Startup AI Imbue pozyskuje finansowanie z Nvidii. Wycena rośnie do 1 mld dol.

Imbue oferuje różne materiały edukacyjne nt. AI /
Imbue oferuje różne materiały edukacyjne nt. AI / Fot. Mat. własne
Imbue, startup tworzący duże modele językowe, które napędzają narzędzia sztucznej inteligencji, pozyskał 200 milionów od inwestorów, w tym od Nvidia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Astera Institute, organizacja non-profit założona przez miliardera z branży kryptowalut Jeda McCaleba, prowadziła rundę finansowania. Wzięli w niej udział także inni, w tym Kyle Vogt, dyrektor generalny jednostki zajmującej się autonomiczną jazdą General Motors Co., czy też Nvidia. Kwota ta jest 10 razy większa niż suma, którą startup pozyskał wcześniej.

Imbue jest jednym z coraz liczniejszych startupów AI, które w tym roku pozyskują duże środki. Odzwierciedla to zarówno zainteresowanie wokół technologii, jak i wysokie koszty związane z trenowaniem modeli AI poprzez dostarczanie im ogromnych zbiorów danych online. 

Sprawdź: Zeszyt online

OpenAI, Anthropic, Cohere oraz Inflection AI zdobyły setki milionów, aby konkurować z większymi firmami technologicznymi w tworzeniu i wdrażaniu nowych modeli.

— Pieniądze są łatwiejsze do zdobycia niż moc obliczeniowa — powiedziała współzałożycielka i dyrektor generalna Imbue, Kanjun Qiu, w wywiadzie dla Bloomberga. — Udało nam się zdobyć moc obliczeniową wcześnie, bo przewidzieliśmy ten trend. Cieszymy się, że mamy obie te rzeczy. 

Qiu nawiązała do tego, że na rynku brakuje chipów do przetwarzania obliczeń AI. Takie chipy z kolei sprzedaje m.in. Nvidia.

Imbue ma ponad 10 tys. GPU 

Imbue poinformowało, że ma dostęp do 10 000 potężnych jednostek przetwarzania grafiki (GPU) firmy Nvidia, które radzą sobie z intensywnymi zadaniami obliczeniowymi i są pożądane przez firmy AI budujące duże modele językowe. 

Obecny udział Nvidia w rundzie finansowania był "całkowicie gotówkowy" - przyznała Qiu. 

Qiu wcześniej założyła Sourceress, startup rekrutacyjny oparty na AI, oraz Ember Hardware, startup zajmujący się wirtualną rzeczywistością. Firma jest rzadkim jednorożcem AI, czyli startupem o wycenie przekraczającej 1 miliard dolarów, którego dyrektorem generalnym jest kobieta.

Zobacz: Etsy Polska

Imbue, wcześniej znane jako Generally Intelligent, skupia się na budowie tzw. agentów AI zdolnych do rozumowania. — Ostatecznie mamy nadzieję wprowadzić systemy, które pozwolą każdemu budować solidne, niestandardowe modele AI, dzięki którym produktywna moc AI będzie na wyciągnięcie ręki dla każdego — przekonuje założycielka.

Chociaż chatboty AI, takie jak ChatGPT, zdobyły szeroką popularność, te narzędzia mogą być ograniczone ze względu na nierzetelne odpowiedzi pełne nieścisłości. Niektórzy w branży technologicznej skupiają się na tworzeniu agentów AI, które mogą wykonywać szereg złożonych zadań w imieniu użytkownika, czy to w zakresie badań rynkowych, czy zamawiania zaopatrzenia.

Qiu argumentowała, że poprawa zdolności rozumowania systemu AI jest kluczowa do budowy skutecznych agentów AI. — Budujemy systemy zoptymalizowane pod kątem rozumowania, aby ostatecznie uzyskać AI, które naprawdę pomogą nam robić to, co chcemy, a nie tylko to, co mówimy — tłumaczy.

Aby osiągnąć ten cel, Imbue napisało na swoim blogu, że buduje ogromne modele AI z "wewnętrznymi wskaźnikami rozumowania". Na razie jednak firma głównie pracuje nad agentami AI, które potrafią programować, co jest popularnym zastosowaniem innych narzędzi AI.

Wcześniej Imbue zdobyło finansowanie od innych znanych postaci z branży technologicznej, w tym od CEO Dropboksa, Drew Houstona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ