10 czołowych polskich aniołów biznesu

Anioł biznesu, fot. Shutterstock
Anioł biznesu, fot. Shutterstock
Oto zestawienie 10 najważniejszych osób-aniołów biznesu w świecie polskich startupów,.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2024 (100)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Michał Kiciński – współzałożyciel CD Projekt, który po ograniczeniu swojej roli w macierzystej grupie zajął się wsparciem rodzimej branży technologicznej, głównie poprzez pomaganiem innowacyjnym startupom. W listopadzie 2023 r. Kiciński poinformował o sprzedaży kolejnych akcji w CD Projekt, co motywował bieżącymi potrzebami inwestycyjnymi.

Maciej Noga – założyciel Grupy Pracuj, czyli największego portalu rekrutacyjnego w Polsce. Od lat, poprzez liczne inicjatywy, wspiera rynek inwestycyjny nad Wisłą. Jako business angel wsparł takie spółki jak SonarHome czy Booksy, a wspólnie z Piotrem Smoleniem rozwinął Symmetrical.ai.

Adam Rudowski – założyciel i wieloletni CEO Veracomp SA. Stworzył fundusz inwestycyjny Level2Ventures szukający m.in. projektów w obszarze sztucznej inteligencji czy blockchainu. Wielokrotnie podkreślał, że równie ważne co wsparcie finansowe jest dostarczanie odpowiedniego know-how.

Mariusz Gralewski – pomysłodawca i CEO Docplannera, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej polskiego startupu. Swoje środki zainwestował w takie spółki jak Brainly, Eversports czy Preply.

Dawid Urban – współtwórca założonego w 2005 r. e-Smoking World, które 11 lat później zostało sprzedane koncernowi British American Tobacco. Od lat współtworzy i wspiera startupy. Szacuje się, że do tej pory zrealizował niespełna 20 inwestycji, na które wydał ponad 50 mln zł.

Rafał Brzoska – założyciel i prezes InPostu. Do zrealizowanych przez przedsiębiorcę inwestycji można zaliczyć takie spółki jak Your KAYA, CallPage i Tidio.

Wiktor Schmidt – seryjny przedsiębiorca, założyciel i prezes firmy Netguru. Zdobywca nagrody głównej w konkursie Business Angel of the Year 2022. Jako anioł biznesu zainwestował m.in. w Estimote i Growbots.

Bartek Pucek – doświadczony menedżer, który w ramach rozwijanego przez siebie newslettera dzieli się wiedzą o budowaniu i skalowaniu organizacji oraz dobrych praktykach inwestycji w sektorze technologii. Wsparł takie spółki jak Ramp i Vue Storefront.

Marcin Żukowski – jeden z założycieli polsko-amerykańskiego startupu Snowflake Inc. Jako seryjny przedsiębiorca udzielał się m.in. w Airly, Amano i Deeptale.ai.

Marian Owerko – założyciel i przewodniczący rady nadzorczej FoodWell (poprzednio Bakalland SA. Poprzez fundusz Uno Capital inwestuje w branże takie jak FMCG, nieruchomości i nowe technologie. Jego nazwisko pojawiało się przy okazji inwestycji w takie firmy jak Callpage, Tidio czy Shoplo

My Company Polska wydanie 1/2024 (100)

Więcej możesz przeczytać w 1/2024 (100) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ