Genesis Therapeutics pozyskuje 200 mln dolarów. Biotechnologia i AI w tle

Genesis Therapeutics stosuje AI w procesie odkrywa
Genesis Therapeutics stosuje AI w procesie odkrywania leków / Fot. Bloomberg News
Fundusz Andreessen współprowadził inwestycję w wysokości 200 milionów dolarów w biotechnologiczny startup.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Genesis Therapeutics zamierza wykorzystać finansowanie do pomocy we wprowadzaniu do badań klinicznych leków odkrytych dzięki sztucznej inteligencji. 

Fundusz venture capital Andreessen Horowitz współprowadził inwestycję w wysokości 200 milionów dolarów w Genesis Therapeutics.

Genesis to jedna z kilku firm stosujących sztuczną inteligencję w celu odkrywania nowatorskich leków i zwiększania skuteczności ich odkrywania. Firma twierdzi, że te środki pozwolą jej rozpocząć pierwsze badania kliniczne.

Leki zwykle działają poprzez celowanie w konkretne białka. Większość białek była uważana za "niepodatne na leczenie", ponieważ naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować związku, który skutecznie by się z nimi wiązał. Genesis zamierza pokonać tę przeszkodę za pomocą swojej technologii.

Metoda polega na identyfikowaniu potencjalnych związków leczniczych na komputerze, tzw. in silico, które można następnie fizycznie syntetyzować i testować w badaniach klinicznych.

- Nie próbujemy zastąpić rygorystycznej nauki eksperymentalnej tym, co robimy - powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Evan Feinberg.

Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu

Genesis produkuje związki in silico, które można syntetyzować w rozsądnym czasie. - Firma również klasyfikuje związki według parametrów takich jak moc i selektywność - mówi Feinberg. To ważne, ponieważ chemicy mogą syntetyzować jedynie pewną ilość związków.

Vijay Pande, który został partnerem generalnym Andreessen Horowitz w 2015 roku, wcześniej był profesorem na Uniwersytecie Stanforda, gdzie Feinberg zdobył doktorat z biofizyki w laboratorium Pande'a.

Ich badania doprowadziły do powstania Genesis, które Feinberg współzałożył w 2019 roku.

Technologia Genesis przyciągnęła uwagę producentów leków Eli Lilly i Genentech, którzy nawiązali współpracę ze startupem. Genesis nie ujawnił jeszcze szczegółów dotyczących wewnętrznego łańcucha dostaw leków, ale Feinberg powiedział, że rak to jedna z chorób, na które firma kieruje swoje działania.

Genesis poinformowało, że ta runda finansowania zwiększa jego łączne wsparcie do ponad 280 milionów dolarów. Firma nie ujawniła inwestora, który współprowadził poprzednią rundę finansowania.

- Zainteresowanie weteranów przemysłu farmaceutycznego firmą Genesis wskazuje, że sztuczna inteligencja jest coraz bardziej akceptowana jako ważne narzędzie do odkrywania leków - powiedział Pande, założyciel grupy Bio + Health w Andreessen Horowitz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ