Zamieszanie wokół Grupy Assay. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura w Warszawie
Prokuratura w Warszawie, fot. Shutterstock
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie spółek zajmujących się m.in. inwestycjami w startupy: Assay Management i nadzorowanej przez nią Assay Management ASI. Zdaniem śledczych, zarządzający mogli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości ponad 143 mln złotych. Przedstawiciele spółek odpierają zarzuty - donosi Puls Biznesu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z doniesieniami dziennika, śledztwo toczy się w dwóch sprawach. Pierwsze to doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilkuset osób w kwocie niemal 144 mln złotych poprzez wprowadzenie ich w błąd przez osoby zarządzające spółkami: Assay Management i nadzorowanej przez nią Assay Management ASI. Zdaniem prokuratury, wprowadzenie w błąd dotyczy m.in. bezpieczeństwa produktów finansowych, zakresu nadzoru KNF nad spółką oraz możliwości wywiązania się z zawartych porozumień wekslowych.

Druga sprawa dotyczy prowadzenia działalności bez nadzoru KNF - chodzi o pozyskiwanie np. pożyczek od osób prywatnych oraz o gromadzenie ich środków pieniężnych, w zamian za to wystawianie weksli. Środki te były wykorzystywane do udzielania pożyczek innym spółkom.

Przypomnijmy, w kwietniu o spółce ostrzegało UOKiK. Zgodnie z komunikatem, przedstawiciele spółek z grupy zachęcają inwestorów do zawierania porozumień wekslowych w sposób naruszający zbiorowe interesy konsumentów. 

Przeczytaj także: Wielka inwestycja PFR Ventures. 42 mln euro w fundusz Fundusz Innowacji NATO

Assay odpiera zarzuty

Dziennik cytuje Łukasza Blichewicza, prezesa grupy Assay. Jak zadeklarował, firma jest zaskoczona wszczęciem postępowania a potencjalne zarzuty nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jak zapewnił, wszyscy inwestorzy i pożyczkodawcy zawsze otrzymywali środki zgodnie z terminami i warunkami umów. 

Grupa Assay odpowiedziała także na kwietniowy komunikat UOKiK. Wyjaśniła w nim, że weksel jest dodatkowym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy - a decyzja o ich wystawianiu była motywowana faktem zwiększenia poziomu zabezpieczenia inwestorów. Na czas wyjaśnień spółka miała jednak wstrzymać wystawianie weksli. 

Do tej pory Assay zainwestowało w 20 startupów. To m.in. TrybEco (producent rowerów i hulajnóg), Pikoteka (platforma sprzedażowa online umożliwiająca inwestowanie w dzieła sztuki), Elimen (branża energetyczna i elektromobilność), Break&Wash (polskie pralko-suszarki) czy Cashless Solutions (twórca projektu Instapay).

ZOBACZ RÓWNIEŻ