Saule Technologies pozyska 40 mln złotych. Inwestorem jeden z polskich ASI

Olga Malinkiewicz
Olga Malinkiewicz, fot. Michał Mutor
Startup Olgi Malinkiewicz, Saule Technologies, poinformował o pozyskaniu dużej rundy finansowania. aPieniądze w kwocie 40 mln złotych ma przekazać DC24 ASI.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z podpisaną dziś umową inwestycyjną oraz umową akcjonariuszy, DC24 ASI  został nowym inwestorem Saule Technologies. Inwestor przekaże środki, w zamian za nie otrzyma prawo do objęcia nowej emisji akcji. Jak wynika z analizy komunikatów, obecna wycena Saule to 50 mln euro.

Saule Technologies z nową inwestycją

- Cieszymy się z dołączenia nowego inwestora do Saule Technologies. Ta współpraca oznacza ważny krok w naszej misji rewolucjonizacji branży energii słonecznej. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu finansowemu i doświadczeniu inwestora, będziemy mogli szybciej realizować nasze ambitne plany rozwojowe - mówi Olga Malinkiewicz, CTO i Co-Founder Saule Technologies.

- Niespełna 3 lata temu uwierzyliśmy w przełomową technologię ogniw perowskitowych i zainwestowaliśmy 10 mln euro w Saule Technologies oraz pożyczyliśmy 7 mln zł. W ciągu kolejnego roku spółka otworzyła pierwszą fabrykę perowskitów we Wrocławiu, uruchomiła linię produkcyjną, wdrożyła wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. zasilane perowskitami elektroniczne etykiety cenowe PESL, wykorzystywane m.in. na stacji Orlen czy w Żabce. Wiemy jednak, że do utrzymania tempa rozwoju Saule i realizacji ich ambitnych projektów niezbędne są kolejne inwestycje, bo komercjalizacja produktów w takiej rzeczywistości, jaką mamy na świecie od 2 lat, jest wymagająca i czasochłonna. Cieszymy się zatem, że nowy inwestor również uwierzył w przyszłość technologii perowskitowej i zdecydował się w nią zainwestować. Dodatkowe finansowanie z pewnością przyspieszy udoskonalanie produktów na bazie perowskitów i dalszą ich komercjalizację, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej SauleTech, a tym samym na wyniki Grupy Columbus - twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, która jest jednym z akcjonariuszy Saule Technologies.

Przeczytaj nasz wywiad z Olgą Malinkiewicz: "Chcemy być globalnym liderem"

O co chodzi w transakcji

Więcej informacji o transakcji zostało ujawnionych w oficjalnym komunikacie giełdowym. Jak wynika z jego analiza, nowa umowa obejmuje wszystkich ważnych akcjonariuszy w Saule: Columbus Energy, DC24 ASI, Saule Technologies, Saule, Olgą Malinkiewicz, Artura Kupczunisa, Dariusza Chrząstowskiego, Knowledge is Knowledge.

Inwestycja DC24 opiera się na przekazaniu Saule pożyczki do kwoty 40 mln złotych w zamian za objęcie akcji w nowej emisji - przy założeniu, że obecna wycena Saule to 50 mln euro. Środki, które SauleTech otrzyma w ramach pożyczki, na żądanie DC24 przeznaczy na opłacenie nie więcej niż 3 mln akcji w podwyższonym kapitale zakładowym swojej spółki zależnej, tj. Saule. Ponadto, środki z tej pożyczki, na żądanie DC24 będą mogły być również przeznaczone na spłatę zobowiązań m.in. wobec Grupy Columbus, z tytułu udzielonej pożyczki w kwocie 7 mln zł.

Zanim dojdzie do transakcji, strony muszą dojść do porozumienia w zakresie np. planu grupy kapitałowej na lata 2023-24 oraz uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz od instytucji finansowych. Maksymalny czas na jej realizację to koniec roku - po tej dacie DC24 będzie mogło odstąpić od transakcji.

Czym zajmuje się DC24

Szefem spółki DC24 jest Piotr Kurczewski. To prezes wielu spólek, w tym m.in. Currency One. Należą do niego łącznie dwa fundusze typu ASI. Kurczewski wcześniej angażował się m.in. w działalność Columbus Energy. Obecnie posiada on około 20 proc. udziałów w tej spółce, co czyni go drugim, największym akcjonariuszem po Piotrze Zielińskim. W ubiegłym roku udzielił jej pożyczki w wysokości ponad 100 mln złotych.

Kurczewski znany jest również jak twórca i prezes serwisu Przelewy24, który to został w 2019 roku przejęty przez duńską firmę Nets.

Spółka DC24 jest zaangażowana kapitałowo m.in. w takie firmy, jak Bilety24, Yetipay, Droplo, Paypo czy PSP Polska. 

Przeczytaj także: January Ciszewski zbiera gotówkę

ZOBACZ RÓWNIEŻ