Japońskie korporacje wykładają miliony na inwestycje w m.in. polskie startupy. Nowy fundusz od ffvc

ffVC partners - Maciej Skarul, Mariusz Adamski.
ffVC partners - Maciej Skarul, Mariusz Adamski.
ff Venture Capital otwiera nowy fundusz, który zajmie się inwestycjami w regionie CEE. Celem jest pozyskanie 60 mln euro. Zarządzający pozyskali pierwsze środki od japońskich inwestorów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

ff Venture Capital, amerykańska firma zarządzająca funduszami VC w Nowym Jorku i w Warszawie, uruchamia nowy fundusz ukierunkowany na spółki technologiczne w Europie Środkowej. Amerykańscy i polscy managerowie, we współpracy z JBIC IG Partners, japońską firmą doradztwa inwestycyjnego, pozyskali już większość docelowego kapitału od inwestorów, w tym kilku japońskich międzynarodowych korporacji i Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC) – publicznej agencji finansującej i ubezpieczającej kredyty eksportowe. JBIC IG Partners staje się partnerem j.v. nowego funduszu. 

Zobacz także: Oto lista najlepszych polskich startupów

ffvvc. W co zainwestuje fundusz?

Planowana kapitalizacja uruchomionej struktury wyniesie 60 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w spółki technologiczne specjalizujące się CleanTech, IndustrialTech i oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Geografia funduszu, zarządzanego z warszawskiego biura ff VC koncentruje się na wybranych krajach Europy Środkowej: w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. 

- Zarządzany przez nas fundusz otwiera niezbadany dotąd rynek dla startupów z Europy Środkowej. Analizując gospodarki obu regionów – CEE i japońską, widzimy, że stoją przed nimi podobne wyzwania. Zmiany w globalnym handlu, zależności energetyczne czy starzejące się społeczeństwa. To wyjątkowa szansa dla ambitnych spółek ze środkowej Europy, posiadających pomysły gotowe do komercjalizacji. To im dajemy możliwość przyspieszenia wzrostu. A dla japońskich korporacji tworzymy możliwość szybkiej absorbcji najnowszych, niezbędnych w ich rozwoju technologii. Dlatego naszą misję widzimy jako budowę mostów pomiędzy ekosystemem spółek CEE a japońskim środowiskiem przemysłowym. – mówi Maciej Skarul, partner w ffVC

Nowe projekty na horyzoncie

Firmy przemysłowe z Europy Zachodniej, USA i Japonii stoją m.in. przed wyzwaniem ograniczania emisji i jednocześnie presją na optymalizację zasobów w czasach rosnących cen energii, inflacji czy zmian regulacyjnych. Dlatego zainteresowane są wdrażaniem efektywnych kosztowo rozwiązań zewnętrznych, często pochodzących z mniejszych innowacyjnych firm. Z kolei innowacyjne startupy borykają się w czasach wysokich stóp procentowych i wysokiej inflacji z dostępem do kapitału i generowaniem ponadprzeciętnych zwrotów. 

Małe spółki technologiczne z Europy Środkowej posiadają ekspertyzę i doświadczenie w obszarach interesujących duży przemysł w Europie Zachodniej, USA i Japonii, a jednocześnie mają mniejsze możliwości pozyskania kapitału i ekspansji międzynarodowej. 

Zarządzający ff Venture Capital widzą szansę na wypełnienie tej przestrzeni. Partnerzy funduszu planują nie tylko zasilenie wyselekcjonowanych startupów w kapitał na komercjalizację ich rozwiązań, ale także umożliwienie im prezentacji technologii partnerom przemysłowym w Japonii, USA i Europie Zachodniej. Powołanie dwóch nowych japońskich partnerów z JBIC IG Partners – Masayuki Ohta i Taro Hizume, którzy przeniosą się do Warszawy, wzmocni nowy „japoński most” ffVC.

- Dzięki partnerom z Kraju Kwitnącej Wiśni nasza strategiczna obecność rozciąga się teraz na trzy, poza Chinami, największe gospodarki świata – Europę, Stany Zjednoczone i Japonię. Ten zasięg oznacza, że możemy pozyskiwać lepsze oferty, nasze spółki portfelowe mogą rosnąć szybciej i tworzyć więcej opcji wyjścia z inwestycji. Taka konfiguracja pozwala nam także zapewnić środkowoeuropejskim startupom dużo większe, globalne możliwości wzrostu przed finansowaniem serii B. - powiedział Mariusz Adamski, partner w ffVC. 

Z kolei JBIC, znający  wyzwania przed którymi stoją japońskie korporacje przemysłowe (podobnie jak jej polski odpowiednik – KUKE) widzi podobieństwo struktur gospodarczych oraz wyzwania przed jakimi stoją środkowoeuropejskie startupy. Stąd nie dziwi, że ffVC, partner posiadający doświadczenie w budowaniu transatlantyckich relacji inwestycyjnych w obszarze venture capital;, został uznany za idealną partię dla przemysłowych i finansowych inwestorów japońskich. 

JBIC IG Partners zidentyfikował środkowoeuropejskie startupy jako idealnych partnerów dla japońskich korporacji międzynarodowych, biorąc pod uwagę podobieństwo struktur gospodarczych, w których działają, wyzwania z którymi się borykają founderzy oraz sposoby ich rozwiązywania. ff Venture Capital posiada obecność po obu stronach Atlantyku i doświadczenie w tworzeniu struktur pomostowych między rynkami finansowymi a ekosystemami startupów. Stąd ffVC był wyjątkowym kandydatem do budowy tego nowego połączenia między Europą a Japonią, które optymalnie wykorzysta możliwości w obu regionach. – dodaje Masayuki Ohta, partner w ffVC

ff Venture Capital

ff Venture Capital to założona w 2008 firma zarządzająca funduszami vc, która zainwestowała w portfolio ponad 90 spółek o skumulowanej do dziś wartości ponad 15 mld USD (w tym ponad 30 wyjść).  W 2020 roku ffVC stworzyła pierwszy europejski fundusz z portfolio niemal 20 spółek europejskich, stając się pierwszą amerykańską firmą zarządzającą funduszami vc, która otworzyła biuro na kontynencie europejskim (nie uwzględniając Londynu).  ffVC jest zaangażowany i skuteczny we wspieraniu działań związanych z pozyskiwaniem funduszy na późniejszym etapie, co prowadzi do tego, że spółki portfelowe są 5 razy bardziej skuteczne w pozyskaniu serii B niż przeciętny startup finansowany przez fundusze VC w USA.

JBIC IG Partners / Japan Bank for International Corporation 

JBIC IG Partners jest japońską firmą doradczą, skoncentrowaną na dostarczaniu swoim klientom usług, związanych z inwestycjami zagranicznymi, w szczególności na rynkach wschodzących. Doradzała i doradza w projektach, których suma przekracza 3 mld USD. Udziałowcami JBIC IG Partners są JBIC (Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej), publiczna agencja finansująca i ubezpieczającej kredyty eksportowe, oraz IGPI – fundusz inwestycyjny typu sovereign wealth found (SWF), utworzonego przez rząd japoński. IGPI posiada pod zarządzaniem kapitał w wysokości ok. 1 mld USD. Zazwyczaj JBIC IG Partners wspiera japońskie korporacje w inwestycjach zagranicznych w spółki i fundusze w okresie maksimum siedmiu lat. Przykładem takich projektów jest JB Nordic Fund I, fundusz VC skoncentrowany na spółkach ze Skandynawii i regionu Basenu Morza Bałtyckiego. 

Fundusz przygotowany z ff Venture Capital, jest kolejną inwestycją, w której JBIC IG Partners bierze udział i pierwszą w regionie Europy Środkowowschodniej.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ