Żabka rusza na poszukiwanie kolejnych startupów, które chcą zmienić świat [AKTUALIZACJA]

Żabka
Siedziba Grupy Żabka, fot. mat. prasowe
Żabka wraz z Kozminski Business Hub startuje z drugą edycją programu akceleracyjnego Startup Impact Program. Celem projektu ma być wyłonienie najlepszych firm, które mogą pozytywnie wpłynąć na otoczenie. W ten sposób sieć Żabka chce również pozyskać ciekawe startupy "na własne potrzeby".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W programie mogą wziąć udział startupy, których rozwiązania dotyczą czterech obszarów:

  • Zmniejszanie śladu środowiskowego,
  • Opakowania przyszłości,
  • Rozwój przedsiębiorczości
  • Dobrostan i równe szanse.

Twórcy, którzy zakwalifikują się do finału drugiej edycji programu, zostaną zaproszeni do dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub oraz Grupy Żabka. Udział w akceleracji to także szansa na współpracę ze wszystkimi podmiotami Grupy oraz możliwość przetestowania swoich rozwiązań w najszybciej rozwijającej się sieci sklepów convenience w Polsce.

-  Poszukujemy innowacyjnych rozwiązań dających nowe perspektywy rozwoju dla całej Grupy Żabka. Chcemy współpracować z najlepszymi z najlepszych. Dlatego wspólnie z Kozminski Business Hub uruchomiliśmy drugą edycję Startup Impact Program, by poznać najciekawsze inicjatywy wpisujące się w strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Żabka. Zapraszamy do udziału startupy, które mają już prototyp swoich usług lub produktów oraz mają określoną grupę docelową i wiedzą  do kogo chcą kierować swoją komunikację – mówi Karol Gajewicz, Head of Venture Studio, Grupa Żabka.

Jak zmienić świat, czyli Żabka inwestuje

W kategorii Zmniejszanie śladu środowiskowego poszukiwane są rozwiązania na rzecz przechwytywania i neutralizacji dwutlenku węgla z powietrza oraz zwiększające efektywność energetyczną. Do tej kategorii można także zgłaszać projekty z zakresu innowacyjnego i niskoemisyjnego chłodnictwa produktów żywnościowych oraz innowacyjne metody ograniczania marnowania żywności w łańcuchu wartości. W ramach obszaru Opakowania przyszłości poszukiwane są alternatywy dla tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu lub kompostowania, z których można wyprodukować opakowania produktów spożywczych.

Innowacyjne projekty w zakresie obszaru Rozwój przedsiębiorczości powinny kłaść nacisk na rozwój umiejętności i kompetencji przedsiębiorców na rzecz nowoczesnej gospodarki. Z kolei w kategorii Dobrostan i równe szanse pożądane są projekty poprawiające samopoczucie dzieci i młodzieży, ze szczególnym naciskiem na zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną, a także rozwiązania ułatwiające usamodzielnienie się i start na rynku pracy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

- W obecnej edycji więcej uwagi poświęcimy mierzeniu, zarządzaniu i komunikowaniu pozytywnego wpływu. Takie informacje są istotne dla inwestorów i największych klientów korporacyjnych. Wyróżnione w programie startupy dostaną szczegółowe, wspólnie wypracowane raporty wpływu, które z pewnością przyciągną do nich inwestorów impaktowych, umożliwiając szybki rozwój. Dziś już wiemy, że przyszłość świata zależy przede wszystkim od tego, czy założyciele i założycielki startupów wezmą za nią odpowiedzialność. Czekamy na tych, którzy mają potrzebne do tego talenty, pasję i doświadczenie. W ekosystemie pozytywnego wpływu zrobimy wszystko, by te najbardziej wyczekiwane pomysły można było wcielić w życie. Dla dobra nas wszystkich – podkreśla prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego.

Finaliści pierwszej edycji 

Do finału pierwszej edycji Startup Impact Program zakwalifikowało się 9 młodych przedsiębiorstw, które w trakcie Open Day zaprezentowały misję i rozwiązania swoich firm. Jury wybrało 3, które zaproszono do dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub i Grupy Żabka. 

Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: Hempeat – startup produkujący zamienniki mięsa na bazie ziaren z konopi włóknistych, Epicer – twórca aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych przepisów, pozwalającej ograniczyć marnowanie żywności, Res Solution – system umożliwiający efektywne zarządzanie zużyciem energii, wody, gazu, ciepła oraz automatyzację procesów i pracy urządzeń. Każdy ze startupów korzysta ze wsparcia ekspertów Kozminski Business Hub i Grupy Żabka oraz testuje obecnie swoje rozwiązania w środowisku Grupy Żabka. Ścieżka testowania została dostosowana indywidualnie do każdego z młodych przedsiębiorstw, tak by jak najlepiej rozwinąć ich potencjał. 

Aktualizacja, 20 luty 2023:

Podsumowanie programu realizowanego przez Żabka

W lutym zakończył się pierwszy program akceleracyjny Foodtech Lab zorganizowany przez firmę Żabka Polska. Do programu zgłosiło się łącznie 140 startupów z 20 krajów, ale właśnie poznaliśmy nazwy pięciu zwycięzców.

W gronie laureatów 1. edycji programu znaleźli się:

  • SERio Roślinny ser – wegańskie sery z łubinu,
  • BIO COOLS – kriogeniczne, wegańskie lody,
  • NewGranny – funkcjonalne napoje kawowe z wysoką zwartością białka,
  • Small Giants – proteinowe, zdrowe przekąski z insektów
  • Fermentful – roślinny kefir dbający o odpowiednią florę jelitową. 

– W ramach Venture Studio współpracujemy ze startupami, które tworzą innowacyjne, nieszablonowe rozwiązania dla handlu detalicznego. Zwracamy uwagę na ich dopasowanie do naszej strategii oraz perspektywy rozwoju z punktu widzenia trendów rynkowych. Chętnie dzielimy się naszymi zasobami, doświadczeniem i relacjami, dzięki którym młode organizacje mogą osiągnąć świetne efekty w krótszym czasie, zmniejszyć ryzyko niepowodzenia oraz uzyskać wsparcie w zakresie mentoringu i szkoleń. Zapewniamy startupom pomoc ekspertów w weryfikacji pomysłów, rozwoju produktu i wprowadzeniu go na rynek – powiedział Karol Gajewicz, Head of Venture Studio, Grupa Żabka.

Inwestycje w startupy typu impact

Inwestowanie w startupy to coraz popularniejsza forma inwestycji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Daje ona szansę na uzyskanie dużej stopy zwrotu, ale również na pomaganie w rozwoju ciekawych projektów, które mogą mieć pozytywny wpływ na świat i środowisko.

W poszukiwaniu ciekawych projektów warto zwrócić uwagę na branże, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia, takie jak zielona energia, ochrona środowiska czy e-mobilność. Istotne jest również, aby zwrócić uwagę na innowacyjność projektu, jego skalowalność oraz potencjalną wartość rynkową.

Jednym z ciekawych projektów inwestycyjnych może być sieć sklepów Żabka, która aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Sieć ta prowadzi wiele działań, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2, takie jak wdrożenie ekologicznych opakowań czy przechodzenie na energooszczędne oświetlenie. Ponadto, Żabka wspiera lokalnych producentów i propaguje zdrowy styl życia, co również jest istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Jednocześnie, jak pokazują doświadczenia powyższego programu, mocno działa w kierumku inwestycji w startupy.

Inwestycje prowadzone przez sieć Żabka mogą być ciekawą informacją dla tych, którzy chcą połączyć zyski z pozytywnym wpływem na otoczenie.Podsumowując, inwestowanie w startupy może być interesującą formą inwestycji dla osób, które chcą połączyć zyski z działaniem na rzecz dobra wspólnego. W poszukiwaniu ciekawych projektów warto zwrócić uwagę na branże, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia oraz na innowacyjność projektu. Jednym z ciekawych projektów inwestycyjnych prowadzi sieć sklepów Żabka, która działa na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma potencjał na rozwój.

ZOBACZ RÓWNIEŻ