Wydanie 1/2022 (76) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2022 (76)

Data publikacji: 22.12.2021

Tutaj możesz poczuć się bogiem

Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 1/2022 (76)

1

Felietony

Restauracyjne sztuczki

Wino smakuje lepiej, gdy nalewane jest z cięższej butelki. Środki przeciwbólowe są skuteczniejsze, jeśli ludzie uznają je za drogie. Większość rzeczy jest bardziej pożądana, gdy sądzimy, że występują w niewielkiej ilości.

12

Pełny obraz

Święty Mikołaj walczy. Pełny obraz Kuczyńskiego

Omicron jest i będzie nadal zagadką i szalejącą niepewnością na rynkach, ale jeśli naprawdę powoduje słabe efekty (przy większej zaraźliwości) to i ten negatywny wpływ w końcu zniknie, co może doprowadzić do niezłego zakończenia roku.

14

Rynki

W co inwestować w 2022 r.

Globalny rynek akcji dojrzał do gruntownej korekty, a inflacja zagraża obligacjom. Metale szlachetne zawodzą – dodruk pieniędzy nie wpłynął dotąd na wzrost ich notowań. Jak więc utrzymać wartość oszczędności? W walutach? Być może. Ale czarnym koniem ostatnich miesięcy okazała się kryptowaluta – ethereum. Ta, za której pomocą na cyfrowe tokeny zamienić można wszystko. Nawet uśmiech Mony Lisy.

24

Wywiady

Tutaj możesz poczuć się bogiem

Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.

30

Startupy

Zostań, kim chcesz

Symulator paparazzi. Symulator ochroniarza. Symulator mechanika pracującego na jednej z pierwszych kolonii marsjańskich. Polskie studia produkują coraz więcej gier, w których wykonujemy różne – czasem dziwne lub nietypowe – zawody. Symulatory stają się naszym dobrem narodowym! A może to po prostu pragmatyczne wykorzystanie naszych ukrytych potrzeb?

34

Ludzie

Psiaki i kociaki pod jednym parasolem

Polski rynek weterynaryjny należy do najbardziej rozdrobnionych na świecie. Edina ma pomysł, jak go skonsolidować. Co więcej, ma na to spore pieniądze.

38

Wywiady

Czekając na przesyłkę

Klienci chcą dostawy następnego dnia, niskich cen, wysokiej jakości. Żeby to robić z zyskiem, trzeba budować skalę, wychodząc poza Polskę. Nie da się inaczej. Skupiając się na rodzimym rynku, zostajemy w tyle – mówi Karol Milewski ze startupu Omnipack.

41

Ludzie

Podaruj mi trochę słońca

Sunmetric policzy, czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest opłacalna. Później sprawdzi, czy okoliczne drzewa nie zasłonią paneli na dachu. A jutro znajdzie dom marzeń. Oto jaka przyszłość czeka polskie sieci neuronowe.

44

Rynki

Głęboki oddech kina

W ostatnich tygodniach sale kinowe znów się zapełniły, a fani otrzymali wiele ciekawych filmowych propozycji. Choć odbicie w branży po roku wielkich strat jest wyraźnie widoczne, do pełnego optymizmu jeszcze daleko. Nadal panuje niepewność i pytanie, co przyniesie kolejny kwartał.

46

Wywiady

Kino może stać się rozrywką premium

Może będzie tak, że od kina na stałe odpłynie część widzów, że stanie się ono swego rodzaju rozrywką premium w stylu wyjścia do opery czy teatru, ale daleka jestem od przesadzonych głosów o śmierci kina – mówi Konstancja Sawicka z Gutek Film.

48

Rynki

Made in POLA

Gdyby polscy konsumenci wydawali o 1 proc. więcej na polskie produkty, to w naszej gospodarce zostawałoby rocznie dodatkowo 6,6 mld zł. Można by rzec, kupujcie co polskie. Pytanie tylko, co to znaczy w dzisiejszym zglobalizowanym świecie i przy swobodnym przepływie kapitału, ludzi oraz ich pracy?

52

Wywiady

Mamy mieszkaniowy boom

Polacy inwestują masowo w nieruchomości, a do tego nad Wisłą pojawiły się fundusze, które kupują w pakietach setki mieszkań. Dlatego taniej nie będzie – twierdzi Grzegorz Kawecki, wiceprezes i dyrektor zarządzający spółki Marvipol Development S.A., jednego z największych polskich deweloperów.

62

Raporty

Zielone Strony Biznesu. Ten wyścig możemy wygrać

Stawiamy na wodę, węgiel i wodór. Ale nie ten czarny, brudny węgiel, tylko grafen, fulereny, nanorurki węglowe. To wszystko może być prawdziwym game changerem polskiej gospodarki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

64

Startupy

Wyleczyć świat. 10 najlepszych polskich startupów bio- i nanotechnologicznych

Walka z pandemią COVID-19, celowane leczenie nowotworów, transport leków przez skórę, błyskawiczna diagnostyka – polskie biotechy i nanotechy stają się gwiazdami rodzimego ekosystemu startupowego. Choć finansowanie tego typu inicjatyw to inwestycja raczej długoterminowa, fundusze VC patrzą na nie coraz przychylniejszym okiem.

69

Raporty

Raport Kobiety w biznesie. Biznes ma płeć

Osobiste doświadczenia każdej i każdego z nas mogą być odmienne, ale twarde dane nie pozostawiają wątpliwości: biznes ma płeć. Męską. Im wyżej w hierarchii, tym wyraźniej to widać. Polska nie jest wyjątkiem.

74

Raporty

Warto promować kobiety

Jak mężczyzna widzi ogłoszenie o pracę i z 10 warunków, spełnia trzy, to uważa, że się nadaje. Kobieta musi spełnić w swojej ocenie większość, inaczej nie zaaplikuje. Najwyższy czas to zmienić! – mówi prof. Paweł Korzyński z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Akademii Leona Koźmińskiego.

78

Wywiady

Raport Kobiety w biznesie. Technologia potrzebuje kobiet

Inżynieria, informatyka, programowanie – te dziedziny będą rozwijały świat. Jeżeli zabraknie w nich kobiet, nasze potrzeby i perspektywa nie zostaną należycie uwzględnione – mówi Alicja Tatarczuk, public affairs & CSR manager w Huawei Polska.

84

Raporty

Raport Kobiety w biznesie. Nasza firma jest kobietą

Na przestrzeni ostatnich lat świat finansów zmienia swoje oblicze i coraz bardziej się feminizuje. W zasadzie nie musieliśmy się zmieniać, bo kobiety zawsze były fundamentem naszego biznesu – przekonuje Agnieszka Krajnik, koordynator ds. CSR w Provident Polska.

88

Raporty

Raport Kobiety w biznesie. Sukces bez filtra

Sukces w biznesie ma nie tylko jasną stronę, ale także ciemną. Nie osiągnie się go bez zaangażowania, ciężkiej pracy i poświęceń – przekonuje Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, Immofinanz.

90

Wywiady

Słodka iluzja

Są szefowie, którzy sądzą, że jeśli się bardzo postarają, wszyscy podwładni będą ich lubić. Takie podejście bardzo szybko może ich doprowadzić do zguby – uważa dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, trenerka i psycholożka społeczna.

101

Moja firma

Pieniądze z Unii na zielone rozwiązania

Globalne działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego są coraz intensywniejsze. Mogą się do nich przyłączyć także przedsiębiorcy. I oszczędzić miliony.

102

Marka Godna Zaufania

Stabilność i elastyczność

Pandemia sprawiła, że niemal od trzech lat żyjemy na huśtawce. W tych niepewnych czasach nowego wymiaru nabrała stabilność zatrudnienia – dziś to jeden z kluczowych elementów budujących marki godne zaufania.

104

Moja firma

Jak dobrze kupować

Złe decyzje zakupowe mogą wywrócić twój biznes, zniszczyć ci reputację i sprawić, że nie dostarczysz swoich produktów na czas. I błędy pojawiają się zarówno, kiedy kupujesz firmowy papier do drukarek, jak i negocjujesz dostawy za setki milionów.

110

Felietony

Kiełbasa od Gierka

Prawie trzy dekady Amerykanin Paul M. Romer czekał, aby za swoją teorię endogennego rozwoju gospodarczego dostać – w 2018 r. – Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. To trochę gorsze wyróżnienie, bo nie ustanowił go w swoim testamencie wynalazca dynamitu, ale zawsze coś. Teoria sprowadza się do prostej zasady – inwestycje w badania i rozwój są gwarantem trwałego wzrostu gospodarczego.

115

Raporty

Atak na termostat. Bez edukacji nie ma cyberbezpieczeństwa [WYWIAD]

Cyberzagrożeń będzie więcej, tym bardziej że podłączamy do internetu coraz więcej urządzeń. Internet Rzeczy nie jest już ciekawostką czy chwilowym trendem. Musimy mieć świadomość, że atakujący mogą każde takie urządzenie wykorzystać do swoich celów – mówi Krzysztof Białek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa w Orange Polska.