Wydanie 1/2022 (76) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2022 (76)

Data publikacji: 22.12.2021

Tutaj możesz poczuć się bogiem

Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 1/2022 (76)

118

Drive

Samochód jak gadżet

Lata temu samochód składał się z silnika, kół, nadwozia, kierownicy. To uproszczenie, ale była to konstrukcja mechaniczna i dość prosta. Dziś każde nowe auto to komputer na kołach dysponujący funkcjami, o których kilka lat temu nikomu się nie śniło. Jednak nie wszystkie te dodatki są pożądane przez klientów.

121

Drive

Mały wielki van

Każdy, kto używa w pracy pojazdu dostawczego, wie, jak istotne jest dopasowanie jego rozmiaru i funkcjonalności do konkretnej działalności. Dlatego Mercedes-Benz zdecydował o wprowadzeniu na rynek nowego modelu Citana – małego vana, którego pierwsza wersja pojawiła się już w 2012 r. W tym roku zaprojektowany od nowa – kompaktowy z zewnątrz, ale przestronny w środku – pojazd dołączył do dużego Sprintera i średniego Vito.

122

Drive

Monolit

BMW iX to największa od lat rewolucja w stylistyce i rozumieniu, czym powinno być auto. Bawarski producent udowadnia, że potrafi myśleć jak startup.

124

Fajrant

Efekt motyla

Zaledwie co dziesiąty z nas – tak mówią badania – na poważnie stara się zrealizować swoje noworoczne postanowienia, wykazując się dawką stosownej determinacji aż do 31 grudnia. Oczywiście nie wszystkim z tej małej grupki ostatecznie się to udaje. Możemy zatem przyjąć, że postanowienia noworoczne są jak zwiewne kolorowe motyle – prezentują się pięknie, ale zazwyczaj żyją tylko parę tygodni.

128

Fajrant

Bohaterski morderca, czyli afera żyrardowska

Afera żyrardowska o mały włos nie zakończyła się upadkiem nie tylko wielkich zakładów włókienniczych, ale też całego miasta. Kres przynieśli jej jednak nie politycy czy sądy, lecz pewien zbrodniarz.

136

Fajrant

Biznes sklejany złotem

Kintsugi to słowo wywodzące się z japońskiego, które oznacza złote łączenie. Tradycyjnie tym mianem określa się misterną sztukę naprawy porcelany. Ale jest to też filozofia – to, co mamy, jest cenne, nawet jeśli nie jest doskonałe. Warto o niej pamiętać, prowadząc biznes.

140

Fajrant

To proste

Co by się stało, gdybyśmy zamiast głowić się nad tym, jak się zabrać za bardzo trudny, ale niezwykle ważny projekt odwrócili sytuację i zapytali: „Jak sprawić, żeby ten ważny projekt okazał się łatwy?”. Ta metoda „odwracania” może bardzo uprościć waszą pracę i życie.

144

Fajrant

Na dobry początek

Nauka na błędach? Najlepiej na cudzych! Impreza sylwestrowa? Najlepiej w masce Chewbacci. Podpowiadamy jak rozpocząć Nowy Rok w świetnym humorze.

145

Fajrant

Rozstań się z paleniem

Przez wiele lat osoby chcące rzucić palenie miały do dyspozycji wyłącznie alternatywy w postaci produktów z grupy nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Świąteczny czas sprzyja spotkaniom i podróżom, może więc warto dowiedzieć się więcej także o innych alternatywach dla papierosów.

146

Nowe technologie

Wyczekiwana rewolucja

Kto by jeszcze jakiś czas temu pomyślał, że to platformowa, przygodowa gra akcji rzuci koło ratunkowe PlayStation 5 – konsoli wciąż częściej krytykowanej niż chwalonej. Ale stało się i można to wykrzyczeć z pełnym przekonaniem – „Ratchet & Clank: Rift Apart” to tytuł, dla którego warto przesiąść się na sprzęt nowej generacji!

151

Ludzie

Janek Kulis. Poza biznesem

Janek Kulis dopiero rozpoczyna startupową przygodę, ale już teraz ma na koncie wiele sukcesów. Współtworzone przez niego HOMIES zostało docenione m.in. podczas TeenCrunch. W wolnych chwilach gra na perkusji, a także rozwija – jak sam mówi – zamiłowanie do roślinek.

152

Felietony

Lista lokatorów

Jakiś czas temu na drzwiach naszej klatki schodowej zawisła klepsydra. Zmarła kobieta. Dość młoda. Ledwie 36 lat. Jej nazwisko nic nam nie mówiło. Nie mieliśmy pojęcia o kogo chodzi.