Jest podatek, to jest i sposób na podatek

fot. East News
fot. East News
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.

Historia Michała Drzymały i jego wozu do dziś opowiadana jest jako przykład oporu przed germanizacją. Z drugiej strony jest też historią niezwykłego sprytu, którego celem jest uniknięcie obowiązującego prawa. Polscy przedsiębiorcy potrafią brać przykład z takich wzorców – nie tylko wykazując się swoistym sprytem przy podboju nowych rynków, ale także przy omijaniu prawa, które wydaje im się krzywdzące lub niepotrzebne. W styczniu 2021 r. polscy przedsiębiorcy znów musieli pokombinować, jak tu obejść nowe podatki, opłaty oraz ograniczenia związane z pandemią. Nie mieli specjalnych problemów, bo słabe, pisane często na kolanie prawo daje im sporo możliwości.

Sposób na cukier

1 stycznia br. na bazie nowelizacji kilku ustaw do polskiego porządku prawnego wprowadzono „podatek cukrowy”. Cel? Walka z otyłością i nadmiernym spożyciem cukrów. Obejmuje on wszystkie produkty z dodanym cukrem oraz słodzikiem. W związku z nim cena napojów typu cola wzrosła o ok. 40 proc. 

Nie wszystkich. Pierwszy „wyłom” w ustawie to prawdopodobnie nieścisłość w przepisach (tak interpretują to prawnicy producentów napojów). Według nich podatek nie obejmuje syropu, z którego robi się napoje w maszynach vendingowych i restauracjach. Dlatego, przykładowo, cena napojów w restauracjach McDonald’s nie wzrosła.

Internet obiegły także zdjęcia zrobione na półkach sklepowych sieci Dino. Chodzi o produkty Hoop Cola, które miały...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ