Upadłe biznesy - ciemna strona polskiego rynku startupów

fot. materiały prasowe/ Forum
fot. materiały prasowe/ Forum
Historię piszą zwycięzcy. Któż nie słyszał o sukcesach SpaceX, Stripe’a czy Airbnb? Rynek startupów ma jednak drugie oblicze.

Ta technologia miała zmienić medycynę – dzięki niej możliwe byłoby robienie błyskawicznych i bardzo dokładnych badań krwi na podstawie dosłownie jednej jej kropli. Startup Theranos był wielką nadzieją na rynku medtechów, do tego założony został przez młodą, zaledwie 19-letnią kobietę z dużą charyzmą. Pozyskał od inwestorów 700 mln dol., a jego wartość w szczytowym momencie osiągnęła poziom 10 mld dol. Problem w tym, że jej działalność była… oszustwem. Efektem jest wciąż trwający proces Elizabeth Holmes i Ramesha Balwaniego (twórców firmy) oraz… znakomity film dokumentalny („Wynalazczyni. Dolina Krzemowa w kropli krwi” z 2019 r.)

Czytaj o: SpaceX

A słyszeliście o Nikoli? Ta historia jest chyba jeszcze ciekawsza, a pieniądze za nią idące większe. To chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych unicornów na świecie. Założony w 2014 r. przez Trevora Miltona miał być „ciężarową Teslą”, czyli producentem elektrycznych ciężarówek. W szczytowym momencie jej wycena osiągnęła 30 mld dol., mimo że spółka… nie dostarczyła do odbiorców ani jednego pojazdu. Co więcej, w minione wakacje okazało się, że istniejące prototypy ciężarówek to de facto ruchome makiety, które na potrzeby filmu promocyjnego po prostu „puszczono” z łagodnego wzgórza, by sprawiały wrażenie, że mają działające silniki. Wtedy z funkcji prezesa zrezygnował jej twórca.  Ale sama firma nadal działa i...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ