W biznesie. Luty 2021

fot. East News
fot. East News
Najnowsze informacje ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2021 (65)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pandemia wyhamowuje drenaż mózgów

Obok wielu niekorzystnych zjawisk ekonomicznych, jakie przyniósł COVID-19, jest jedna tendencja, która dla gospodarek wielu państw wydaje się korzystna. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, ostatnie miesiące przyniosły istotne zmniejszenie zjawiska drenażu mózgów. Chodzi o odpływ z wielu krajów wykwalifikowanych pracowników i wykształconych specjalistów decydujących się na emigrację i podjęcie pracy za granicą ze względu na oferowane tam lepsze warunki ekonomiczne czy możliwości rozwoju. 

Niemal na całym świecie pandemia zmusiła wiele osób mieszkających i pracujących za granicą do powrotu do rodzimego kraju, a planujących wyjazd – do pozostania w domu i odłożenia planów o emigracji na bliżej nieokreśloną przyszłość. W Europie Zachodniej na zahamowanie szkodliwej tendencji do emigracji wśród młodych wykształconych ludzi liczą szczególnie Włosi. Koszt tamtejszego drenażu mózgów oszacowano na 14 mld euro. Podstawą tych szacunków były m.in. średnie wydatki kształcenia absolwenta studiów wyższych. Zjawisko dotyczy także Polski. Raport Europejskiego Komitetu Regionów podaje, że liczba wykształconych Polaków mieszkających w innych krajach UE wynosi 576,3 tys.  

----------------------------------------

Nowy Rok bez fajerwerków

W związku z pandemią branża pirotechniczna zanotowała duże straty. Jednak Polacy, mimo obostrzeń, nie zrezygnowali zupełnie z fajerwerków. Przed samym sylwestrem sztuczne ognie sprzedawały się na pniu. 

Stało się tak, choć punktów handlujących materiałami pirotechnicznymi było w tym roku mniej niż w ubiegłym. W Polsce w znacznej mierze sprawdził się wiec scenariusz „amerykański”. Przed świętem niepodległości 4 lipca wiele miast w USA zrezygnowało z tradycyjnych pokazów fajerwerków. W efekcie sztuczne ognie masowo zaczęli kupować sami obywatele. Handlowcy mówili nawet o trzykrotnym wzroście sprzedaży detalicznej. 

Mimo niezłych wyników w sylwestra, branża pirotechniczna ocenia jednak 2020 r. negatywnie. Ze względu na pandemię koronawirusa na całym świecie odwoływano pokazy sztucznych ogni, a także koncerty, festiwale czy eventy, w trakcie których tradycyjnie korzysta się z pirotechniki scenicznej. Spadek popytu na świecie uderzył polską branżę wyjątkowo mocno, zważywszy, że Polska jest jednym z największych eksporterów materiałów pirotechnicznych. Według danych Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej z 2019 r. byliśmy pod tym względem na piątym miejscu, sprzedając fajerwerki za 14,5 mln dol., co stanowiło 1,5 proc. wartości światowego eksportu. 

----------------------------------------

CYTAT NUMERU:

Subwencja z Polskiego Funduszu Rozwoju to nie darmowy obiad, tylko pomoc dla poszkodowanych przez COVID-19

Paweł Borys, prezes PFR, który jest operatorem rządowych tarcz finansowych dla przedsiębiorców

----------------------------------------

Batman milionerem

Aż 2,2 mln dol. zapłacił kolekcjoner za pierwszy komiks z Batmanem. To rekordowa kwota za jaką kupiono komiks z tym superbohaterem i jedna z najwyższych, za jakie kiedykolwiek kupiono tego rodzaju książkę.

Unikatowy egzemplarz sprzedał na licytacji w Dallas dom aukcyjny Heritage Auction. Pozycję „Batman #1” wydano w 1940 r., wówczas jeden zeszyt kosztował… 10 centów. Właścicielem komiksu był syn Billy’ego Gatesa, który odziedziczył cenny egzemplarz po ojcu. Ten ostatni kupił go na aukcji w 1979 r., zapłaciwszy za niego „zaledwie” 3 tys. dolarów. 

Wówczas jednak kolekcjonowanie komiksów nie było popularne i tamta kwota również wydawała się kosmiczna. Szacuje się, że obecnie na całym świecie ocalało jeszcze ok. 100 egzemplarzy historycznego pierwszego wydania Batmana. 

----------------------------------------

Mała firma, małe ryzyko

Duże polskie przedsiębiorstwa widzą większe ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej w czasach COVID-19 niż mikrofirmy – wynika z badania PIE. Zdaniem ekspertów instytutu, wiąże się to z tym, że mniejsze organizacje są bardziej elastyczne, lepiej znają rynek lokalny i mają lepszy dostęp do informacji o rynku. W dodatku większe podmioty prowadzą działalność zdywersyfikowaną, co w czasie kryzysu może być obciążeniem.

----------------------------------------

Państwo kontra przedsiębiorcy

Rząd szykuje drastyczny wzrost wysokości mandatów za wykroczenia skarbowe. Z projektu ustawy, która znalazła się w Sejmie, wynika, że skarbówka będzie mogła nałożyć na przedsiębiorcę karę do wysokości 14 tys. zł. W tej chwili jest to 5,6 tys. zł. To oznacza, że urzędnicy będą mogli częściej wystawiać mandaty, zamiast kierować sprawę do sądu. Tego typu kary nakładane są zwykle wtedy, gdy ktoś nie płaci w terminie podatków lub nie składa deklaracji podatkowych.  

----------------------------------------

MY COMPANY EXTRA

Jesteśmy jak młode małżeństwo

O kulisach połączenia Booksy z Versum, czyli najgłośniejszej historii ostatnich tygodni na polskim rynku startupów, rozmawiamy ze Stefanem Batorym i Sebastianem Maśką, twórcami Booksy i Versum.

– To był proces, który w sumie trwał latami – mówią. Większość akcjonariuszy Versum dołączyła do udziałowców Booksy. Jak skomentował Sebastian Maśka, wszystkie strony są zadowolone z mariażu. – Dostałem wiele telefonów z gratulacjami. Wchodzimy na znacznie głębsze wody, będziemy się dalej rozwijali i dlatego nasi inwestorzy też są bardzo zadowoleni. Podobnie inwestorzy Booksy, wszyscy cieszą się z tego połączenia – dodaje Sebastian Maśka.

Nasi rozmówcy opowiadają także, jak firmy poradziły sobie w trudnych miesiącach. – Długoterminowo to, co robimy, ma sens. Wiedzieli o tym inwestorzy – uważa Stefan Batory. – Wszystko było niesłychanie nieprzewidywalne. W pewnym momencie zaczęliśmy obstawiać, jak zmienią się nasze wyniki w kolejnym miesiącu. Nikt nie potrafił tego przewidzieć –przyznaje.

Co więcej połączone Booksy zamierza pozyskać dodatkowe finansowanie. – Realizujemy proces pozyskiwania finansowania, niebawem będziemy mogli nieco więcej powiedzieć na ten temat – zdradził Batory. Jak zaznaczył, „to będzie całkiem spora runda”. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na ekspansję firmy na terenie Stanów Zjednoczonych i do budowy nowego produktu, którego ambicją jest zrewolucjonizowanie branży.

Szefowie nowego Booksy zdradzają także, jak wygląda sytuacja finansowa firmy oraz jakie mają konkretne plany na najbliższe miesiące.

----------------------------------------

Pozew zbiorowy za lockdown

Pozew zbiorowy przeciwko rządowi za straty poniesione w wyniku lockdownu złożyli w warszawskim sądzie właściciele klubów i dyskotek. Zdaniem przedsiębiorców wprowadzone przez państwo ograniczenia są bezpodstawne. Do podobnego ruchu przygotowują się podmioty prowadzące restauracje, kluby fitness i stoki narciarskie. Przedsiębiorcy utrzymują, że zamrożenia działalności gospodarczej można dokonać wyłącznie aktem prawnym rangi ustawy. Tymczasem ograniczenia wprowadzono głównie rozporządzeniami. Według prawników reprezentujących biznesmenów władze, zgodnie z Konstytucją, powinny też były wprowadzić stan klęski żywiołowej. 

Zdaniem adwokatów z kancelarii Dubois i Wspólnicy, którzy przygotowali pozew, wymiar sprawiedliwości powinien podzielić tok rozumowania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który uznał, że kara nałożona przez sanepid na fryzjera, który złamał obostrzenia i mimo zakazu kontynuował działalność, była bezprawna.

----------------------------------------

Zamknięto jedną z najstarszych karczm 

W Toruniu z powodu lockdownu zamknięto jedną z najstarszych karczm w Europie. Gospoda Pod Modrym Fartuchem nie poradziła sobie z koronawirusem. Po raz pierwszy lokal otwarto w tym miejscu w 1498 r., co sprawiało, że uważano go za jeden z najstarszych na kontynencie. Stołowali się tu m.in. Napoleon Bonaparte oraz król Jan Olbracht. – Tarcze są dziurawe i w większości nas pomijają. Sytuacja nas zmęczyła i wypłukała z oszczędności – oświadczyli właściciele restauracji.

----------------------------------------

Czas na walutę cyfrową

Rok 2021 ma być przełomowy dla prac nad walutami wirtualnymi, które zaoferują banki centralne – przewidują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ma to być spowodowane m.in. brakiem kontroli nad utrzymaniem wartości pieniądza oraz brakiem nadzoru, które występują w przypadku walut prywatnych (kryptowalut). 

Waluty cyfrowe mają też być nowym narzędziem polityki pieniężnej. Z  perspektywy gospodarstw domowych cyfrowa waluta najprawdopodobniej będzie oznaczać zmianę sposobu otrzymywania wynagrodzeń – część środków wypłacana będzie tradycyjnie, część w formie cyfrowej. Wartość kwoty cyfrowej ma w założeniu pokrywać podstawowe wydatki. Taki stan ułatwi dokonywanie bezpiecznych i szybkich płatności elektronicznych. Większy stopień cyfryzacji systemu płatniczego oznacza też ograniczenie szarej strefy oraz działalności przestępczej. 

----------------------------------------

Dobre wiatry dla małej energetyki

W 2021 r. w Polsce powróci moda na małą energetykę wiatrową – przewidują eksperci PIE. Z mikroturbin będą korzystali m.in. odbiorcy indywidualni i mali przedsiębiorcy. Największym „rywalem” dla nich będą zapewne panele fotowoltaiczne, a także niskokosztowe technologie związane z paliwami kopalnymi. – Patrząc na sukces programu „Mój prąd” stworzenie tego typu inicjatywy dotyczącej mikroturbin wiatrowych, mogłoby pobudzić rynek. Dodatkową motywacją do stworzenia takiego programu byłaby produkcja turbin przez polskie firmy – przekonują eksperci PIE.

----------------------------------------

Bezklikowe zakupy

Zero-click commerce – to nowa forma e-zakupów, która, według ekspertów, może stać się w przyszłości prawdziwym hitem i żyłą złota dla przedsiębiorców. Są to zakupy online bez konieczności klikania. Będą nam one dostarczone do domów bez wcześniejszego zamawiania. Algorytm, bazując na historii naszych poprzednich zakupów oraz danych z innych źródeł (np. mediów społecznościowych, inteligentnych urządzeń domowych) będzie się starał określić, jakie produkty są nam potrzebne. Oczywiście, konsument będzie miał prawo nie przyjąć towaru, którego przecież nie zamawiał. Choć pomysł brzmi groźnie, część komentatorów widzi w nim szansę. Możliwość robienia zakupów bez myślenia o nich może nie tylko oszczędzić nam czas, ale też zwiększyć świadomość konsumencką o przynajmniej częściowo uniezależnić się od oddziaływania reklamy. Oczywiście, istnieją też obawy, że zero-click commerce przyniesie niebezpieczeństwo związane ze wzrostem konsumpcji. Wszystko wskazuje na to, że pilotażowe wykorzystanie nowej formy zakupów będzie miało miejsce już w tym roku.

----------------------------------------

Wrocławscy przedsiębiorcy rozbili bank

5 mln zł zebrali internauci w zaledwie 21 dni w ramach pierwszego projektu crowdfundingowego przeprowadzonego przez wrocławską firmę Gamefound. To największa kwota w historii zbiórek internetowych zebrana na grę planszową na portalu innym niż legendarny amerykański Kickstarter.

W okresie pandemii rynek gier planszowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Z powodu koronawirusa, dużo dłużej pozostajemy w domu, mamy też mocno ograniczone możliwości korzystania z tradycyjnych form rozrywki, takich jak kina, teatry czy lokale gastronomiczne. W 2020 roku kampanie crowdfundingowe dotyczące tego sektora zarobiły ponad 233 mln. dolarów, w porównaniu z 176,3 mln. dolarów w 2019 r., co stanowi wzrost o ponad 32 proc. W tym bardzo prężnie rozwijającym się towarzystwie wielki sukces odniosła polska firma, która nie tylko produkuje gry, ale właśnie uruchomiła pierwszą na świecie platformę crowdfundingową poświęconą wyłącznie planszówkom.

Gamefound.com został założony ponad cztery lata temu przez Awaken Realms. Ten wrocławski startup to wydawnictwo gier planszowych. Odpowiada za sukces takich gier jak Nemesis, This War of Mine, Etherfields czy Tainted Grail, które osiągnęły świetne wyniki podczas wcześniejszych kampanii na amerykańskim portalu Kickstarter.

----------------------------------------

WYGRANA

Prof. Elżbieta Chojna-Duch, prawniczka, specjalistka od finansów publicznych 

Według „Gazety Wyborczej”, dostała posadę doradcy prezesa NBP. Według dziennikarzy, oznacza to, że jej zarobki mogą oscylować wokół 20-30 tys. zł. Pani profesor przez lata była związana z PO-PSL (zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej, pełniła też funkcję wiceministra finansów), ale po tym, jak złożyła korzystne dla PiS zeznania przed komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT, jest utożsamiana z kręgiem obecnej władzy.

PRZEGRANY

Jack Dorsey, szef Twittera

Musiał publicznie przyznać, że zablokowanie konta prezydenta USA Donalda Trumpa było „niebezpiecznym precedensem”. - Nie cieszę się z tego ani nie odczuwam dumy – oświadczył. Warto dodać, że wcześniej Dorsey wielokrotnie sprzeciwiał się moderowaniu osób publicznych na swojej platformie, argumentując, że opinia publiczna ma prawo poznać poglądy polityków, nawet jeśli są one szkodliwe lub niemądre.

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ